Blog

16.11.2021

Elementy składowe skorupy ziemskiej

W artykule znajdziesz:

Elementy składowe skorupy ziemskiej

Elementy składowe skorupy ziemskiej

Wśród zespołów mineralnych, które można uważać za wyższego rzędu elementy składowe skorupy ziemskiej, należy wyróżnić skały i złoża mineralne. Skały występują w skorupie ziemskiej na ogół w dużych masach, mających nieraz na obszarze wielu metrów skład chemiczny i własności fizyczne jednakowe podobne. Skały składają się głównie z niewielkiej najpospolitszych minerałów zwanych skałotwórczymi (program uprawnienia budowlane na komputer).

Są nimi ale krzemiany (przede wszystkim skalenie i kwarc), tlenki  (kalcyt i dolomit). Badaniem skał zajmuje się dział siwe geologicznych zwany petrografią. Złoża mineralne są na ogół zespołami towarzyszącymi zawsze do skał wykazują one często dużą zmienność. Oprócz pospolitych zawierają pierwiastki rzadkie, np. metale (platyna, złoto i in.), których procentowy udział w budo- m-i skorupy ziemskiej jest bardzo mały. Przy odpowiedniej pierwiastki te stanowią przedmiot eksploatacji.
Procesy geologiczne działające na Ziemi można podzielić na skały wielkie grupy: procesy zachodzące w głębi ziemskiej i procesy zachodzące . Procesy skałotwórcze należą do obu wymienionych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Skały tworzą się bowiem zarówno przez zastygnięcie, która przez kratery wulkanów wydobywa się z głębi skorupy ziemskiej, jak i wskutek osadzania się w zbiornikach wodnych uniesionego przez rzeki materiału powstałego wskutek wietrze istniejących wcześniej skał. Na podstawie sposobu powstawali skały dzieli się powszechnie na trzy grupy: magmowe, osado- i przeobrażone, czyli metamorficzne.

Najpierwotniejszym materiałem skorupy ziemskiej są inne masy skalne, złożone głównie z krzemianów (uprawnienia budowlane). Powstały one rzez zastygnięcie gorącego stopu krzemianowego, pochodzącego głębszych części skorupy ziemskiej. Ten stop krzemianowy  jest magmą, a produkty jego krzepnięcia skałami magm (magmatycznymi lub ogniowymi, dawniej nazywano je również skałami wybuchowymi).

Magma

Magma jest ciekłą mieszaniną tlenowych związków najpospolitszych pierwiastków, zawierającą także rozpuszczone w niej składniki lotne. Głównymi składnikami magmy są tlenki: krzemu - krzemionka Si02, glinu glinka A1203, żelaza Fe203 i FeO, rapnia CaO, magnezu MgO i alkaliów sodu Na20 i potasu (program egzamin ustny). W rozmaitych magmach stosunki ilościowe tych głównych lenków skałotwórczych są różne. W trakcie zastygania magmy ej składniki łączą się z sobą i wydzielają w postaci krystalicznych minerałów pochodzenia magmowego. Ponieważ magma zapiera najczęściej co najmniej 50% krzemionki oraz kilkanaście
procent glinki, najpospolitszymi minerałami magmowymi są krzemiany i glinokrzemiany (opinie o programie). W znacznie mniejszej ilości wydzielają się z magmy minerały będące tlenkami metali. Do najważniejszych magmowych minerałów skałotwórczych należą skalenie potasowe (ortoklaz i mikroklin) i sodowo-wapniowe (plagioklazy), kwarc, miki, czyli łyszczyki (ciemna mika biotyt jasna muskowit) oraz pirokseny i amfibole, będące głównie krzemianami magnezu, żelaza i wapnia.

Skały magmowe, które zakrzepły na znacznych głębokościach pod powierzchnią ziemi, nazywają się głębinowymi (plutonicznymi) (segregator aktów prawnych). Należą do nich takie skały, jak granity, np. występujące w Tatrach oraz na Dolnym Śląsku w Karkonoszach, w okolicach Strzegomia i Strzelina, granodioryty, dioryty oraz gabra, np. na górze na południe od Wrocławia.
W skałach głębinowych występują nieraz kamienie szlachetne, nie tworzące jednak większych złóż o znaczeniu gospodarczym. Stałym składnikiem granitów jest cyrkon, występujący w nich w postaci bardzo drobnych kryształów (promocja 3 w 1).

W sjenitach, różniących się od granitów brakiem kwarcu, minerał ten występuje niekiedy w znaczniejszych ilościach; skały takie nazywane sią nitami cyrkonowymi. Występowanie diamentów jest związane ze skałami głębinowymi, zwanymi kimberlitami, powstałymi z magmy pochodzącej ze znacznej głębokości. Składnikami skał głębinowych są również granaty, oliwin (chryzolit), labrador i in.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami