Blog

Głazy narzutowe zdjęcie nr 2
23.02.2023

Izolacje przeciwwilgociowe

W artykule znajdziesz:

Głazy narzutowe zdjęcie nr 3
Izolacje przeciwwilgociowe

W terenie ze spadkiem w kierunku budynku pożądane jest, w celu zmniejszenia działania wody gruntowej, zastosowanie w poziomie ław fundamentowych drenażu poziomego opaskowego wokół budynku lub tylko od strony napływu wody. Przy poziomie wody gruntowej powyżej posadowienia fundamentów izolację pionową wykonuje się na ścianach fundamentowych do głębokości przemarzania gruntu, łącząc ją z izolacją poziomą ścian oraz izolacją pod- posadzkową (program uprawnienia budowlane na komputer).

Izolacje poziome wykonuje się z reguły z dwóch warstw papy bitumicznej powlekanej, klejonej lepikiem bitumicznym - według zasad lub z folii z PCW, klejonej lepikiem asfaltowym lub specjalnym klejem - wg zasad. Jeżeli izolacja pozioma ścian będzie łączona z izolacją pionową lub izolacją podposadzkową, to występujące poza lico ściany warstwy papy lub folii z izolacji poziomej należy zabezpieczyć przed zniszczeniem wg sposobów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Izolacje przeciwwilgociowe ścian fundamentowych w budynkach niepodpiwniczonych wykonuje się najczęściej w postaci powłok:

  1. z nakładanych na gorąco lepików asfaltowych bez wypełniaczy lub asfaltów izolacyjnych JW-80, JW-100 i asfaltu przemysłowego PS-70 (można stosować do tego celu również lepiki smołowe)(uprawnienia budowlane);
  2. z nakładanych na zimno izolacyjnych preparatów rozpuszczalnikowych i lepików asfaltowych stosowanych na zimno, np. Bitizolu P, roztworów asfaltowych do gruntowania, np. Bitizolu R, Abizolu R, Abizolu P, Cyklolepu R i Cy- klolepu P;
  3. z nakładanych na zimno emulsji asfaltowych lub asfaltowych past emulsyjnych.

Izolacje przeciwwilgociowe pod podłogami ułożonymi na gruncie należy wykonywać stosownie do rodzaju podłogi, rodzaju gruntu i poziomu wody gruntowej(program egzamin ustny).

Utrzymanie wilgoci

W gruntach przepuszczalnych może być zastosowana powłoka asfaltowa na podłożu lub tylko izolacja pod legarami. W gruntach spoistych (nieprzepuszczalnych) konieczna jest izolacja podpodłogowa z co najmniej jednej warstwy papy (lub folii), sklejonej na zakładach, a w gruntach nawodnionych - z dwu warstw papy klejonych lepikiem na gorąco. Przed ułożeniem podłogi na gruncie należy usunąć wierzchnią warstwę ziemi roślinnej (humusowej) grubości ok. 30 cm, ponieważ ziemia ta odznacza się zdolnością utrzymywania wilgoci i zawiera pożywki sprzyjające rozwojowi grzybów. Na miejsce usuniętej ziemi układa się warstwę ubitego suchego piasku lub gruzu budowlanego (opinie o programie).

W gruntach przepuszczalnych o poziomie wody gruntowej na zmiennej głębokości, przy podłodze drewnianej na legarach warstwa piasku lub gruzu na gruncie wynosi 12-15 cm. Na warstwie tej muruje się słupki z cegły lub z bloczków betonowych, na których wspiera się legary podłogowe. Przed ułożeniem legarów na słupkach należy wykonać izolację przeciwwilgociową z dwóch warstw papy asfaltowej lub folii z PCW ułożonych „na sucho" lub sklejonych lepikiem. Poziom spodu podłogi powinien znajdować się o ok. 5 cm powyżej poziomej izolacji ścian fundamentowych. Przestrzeń podpodłogowa powinna być zwentylowana przez wykonanie w ścianie otworów zabezpieczonych od zewnątrz siatką drucianą lub kratką metalową (segregator aktów prawnych).

Przy wyższym standardzie wykonania podłogi, szczególnie jeśli poziom wód gruntowych znajduje się niezbyt głęboko, a grunt pod powierzchnią humusu zawiera wodę kapilarną, izolację podłogową należy wykonać pod całą powierzchnią podłogi. W tym przypadku na miejsce usuniętej ziemi roślinnej układa się warstwę piasku lub gruzu budowlanego grubości 5-15 cm, a następnie wykonuje podkład grubości 10- 15 cm z chudego betonu marki 90, zatarty na ostro packą drewnianą. Podkład ten można zabezpieczyć warstwą grubości ok. 2,5 cm z wyprawy cementowej wodoszczelnej (z dodatkiem uszczelniającym) lub izolować dwuwarstwową powłoką asfaltową (promocja 3 w 1). Na tak przygotowanym podkładzie muruje się słupki, izoluje się je od góry, układa legary i wykonuje podłogę. I w tym przypadku przestrzeń podpodłogową należy zwentylować.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Głazy narzutowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Głazy narzutowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Głazy narzutowe zdjęcie nr 8 Głazy narzutowe zdjęcie nr 9 Głazy narzutowe zdjęcie nr 10
Głazy narzutowe zdjęcie nr 11
Głazy narzutowe zdjęcie nr 12 Głazy narzutowe zdjęcie nr 13 Głazy narzutowe zdjęcie nr 14
Głazy narzutowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Głazy narzutowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Głazy narzutowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami