Blog

Enzootia
W artykule znajdziesz:
Enzootia

Enzootia - nagminna choroba zakaźna zwierząt szerząca się w obrębie poszczególnych zagród lub na ograniczonym, niewielkim stosunkowo terenie.
Enzymologia - nauka o enzymach, dział biochemii dynamicznej; e. zajmuje się badaniem wszelkich procesów chemicznych przebiegających z udziałem.
Enzymów, wyodrębnianiem enzymów, badaniem ich budowy chemicznej i własności, a także ich biosyntezą (program uprawnienia budowlane na komputer).
Enzymy, fermenty - substancje naturalne pełniące rolę biologicznych katalizatorów reakcji przebiegających w organizmach roślinnych i zwierzęcych; składniki nieodzowne do życia; chemicznie e. należą do proteidów; część białkowa nosi nazwę apoenzymu, czynna grupa protetyczna - koenzymu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Enzymy (lawinowe - flawoproteidy.
Eocen - środkowy pododdział paleogenu jako oddziału utworów geologicznych; (2) odpowiednio - średnia podepoka paleogenu jako epoki czasu geologicznego; w niektórych tabelach stratygraficznych e. jest uważany za środkowy oddział lub średnią epokę paleogenu jako podsystemu lub podokresu.
Eozoik - proterozoik (uprawnienia budowlane).
Eozyna - sól sodowa lub potasowa czterobromo-fiuoresceiny; barwnik syntetyczny z grupy barwników ksantenowych, stosowany m.in. do wyrobu laków pigmentowych oraz do barwienia papierów, kosmetyków, folii metalowych i preparatów mikroskopowych.
Epakta - w chronologii liczby określające fazę Księżyca w pierwszy dzień nowego roku EPD - elektroniczne przetwarzanie danych.
Epejrogeneza, lądotwórczość - powolne, pionowe ruchy skorupy ziemskiej powodujące podnoszenie się lub zapadanie znacznych jej obszarów (bez zmiany ich budowy geologicznej) i wywołujące transgresje i regresje mórz.
Epicentrum - centralny punkt obszaru na powierzchni Ziemi leżący bezpośrednio nad ogniskiem trzęsienia ziemi, do którego najwcześniej dochodzą wstrząsy o największym natężeniu.
Epichlorohydryna - chloropochodna alifatyczna z jednoczesną funkcją tlenku wewnętrznego; lotna ciecz, nierozpuszczalna w wodzie, nieograniczenie rozpuszczalna w alkoholu i eterze, nietrwała, bardzo reaktywna, o zapachu chloroformu; stosowana jako rozpuszczalnik estrów celulozy, żywic itp., do syntezy organicznej, w przemyśle farb, lakierów i pokostów (program egzamin ustny).
Epicykloida
Epicykloida - krzywa płaska zakreślona przez punkt okręgu toczącego się (bez poślizgu) po zewnętrznej stronie innego okręgu.
Epidemia - występowanie większej niż zwykle liczby przypadków choroby zakaźnej w określonym czasie i na określonym terenie.
Epiderma - naskórek; (2) bot. skórka.
Epidian - ogólna nazwa podstawowych żywic epoksydowych oraz kompozycji uzyskiwanych na ich podstawie (opinie o programie).
Epidiaskop - aparat projekcyjny do wyświetlania pojedynczych obrazów nieruchomych zarówno w świetle odbitym, jak i przechodzącym, np. przezroczy, fotografii, tekstów; e. stanowi połączenie episkopu i diaskopu epidoty - grupa minerałów, krzemianów wapnia, glinu i żelaza o b. skomplikowanym i zróżnicowanym składzie chemicznym.
Epifauna - zwierzęta osiadłe na dnie zbiorników wodnych, spotykane również na urządzeniach podwodnych, a także na zanurzonych w wodzie powierzchniach statków.
Epifitoza - masowe występowanie na określonym obszarze i w ciągu ograniczonego czasu zachorowań roślin; odpowiednik epidemii u ludzi.
pifity, porośla - rośliny nie zakorzeniające się w glebie, lecz rosnące na innych roślinach, przeważnie na pniach i gałęziach drzew, nie będące pasożytami.
Epigeneza - powstanie utworu geologicznego (np. konkrecji, złoża) w późniejszym czasie niż powstanie skał, w których ten utwór występuje (segregator aktów prawnych).
Epilacja - depilacja.
Epilerka futrzarska - maszyna do wycinania grubego i twardego włosa ościstego (możliwie jak najniżej) w celu uzyskania miękkiej i delikatnej okrywy włosowej o jednolitym połysku.
Epilimnion, warstwa nadskokowa - górna, najlepiej ogrzana, szczególnie w lecie, warstwa wód w jeziorze, nasycona tlenem i prześwietlona; zob. też. hypolimnion i metalimnion.
Epility - rośliny naskalne (glony, porosty, mchy).
Epimery - związki optycznie czynne, różniące się konfiguracją przy jednym tylko atomie węgla; w cukrach jest to atom sąsiadujący z grupą aldehydową (promocja 3 w 1).
Epimeryzacja - zmiana konfiguracji przy asymetrycznym atomie węgla w związku organicznym zawierającym dwa lub więcej takich atomów zachodzi w cukrach przy asymetrycznym atomie węgla innym niż atom Ci.
Epimikrokarta - mikrokarta (nieprzejrzysta).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32