Blog
Ewidencja zużycia materiałów
W artykule znajdziesz:
Po zakończeniu zmiany, brygadzista zwraca kierownikowi budowy niewykorzystane żetony, co stanowi podstawę do ustalenia dziennego zużycia materiałów. Jednocześnie technik obmiaru odbiera codziennie ilości wykonanych robót. Zarówno ilości materiałów, jak i wykonanych robót wpisuje się do dziennika ewidencji zużycia materiałów i oblicza przekroczenia bądź oszczędności uzyskane na materiałach przez brygadę. Na każdy miesiąc zakłada się w dzienniku jedną stronę dla poszczególnych materiałów, których zużycie jest kontrolowane (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy wystawianiu zlecenia roboczego oblicza się równocześnie na podstawie obowiązujących norm ilości materiałów potrzebnych do wykonania zleconych robót. Ilości te ujęte w dowodzie “pobranie materiałów” ,,Rw”, stanowią limit dla magazyniera przy wydawaniu brygadzie materiałów do produkcji. Po wykonaniu zleconych robót, brygada wylicza się z pobranych materiałów w sposób analogiczny jak w tablicy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wzrastające z roku na rok zadania budownictwa wymagają zwiększenia mocy produkcyjnej przedsiębiorstw budowlanych, przede wszystkim poprzez radykalne podnoszenie wydajności pracy i skracanie cyklu produkcyjnego budowy. Droga, jaka do tego prowadzi, jest ściśle związana ze zwiększeniem stopnia mechanizacji na naszych placach budowy i uprzemysłowieniem procesów produkcyjnych (uprawnienia budowlane).
Podkreślić jednak należy, że o pełnym zmechanizowaniu procesów budowlanych decyduje nie tylko liczebność i moc posiadanych maszyn, lecz przede wszystkim prawidłowa ich eksploatacja i pełne wykorzystanie.
Wskaźniki charakteryzujące stopień wykorzystania maszyn budowlanych i urządzeń, obliczane są na podstawie danych otrzymywanych z budowy, na której należy prowadzić ewidencję pracy każdej maszyny. Prawidłowo zorganizowana sprawozdawczość z pracy sprzętu i maszyn budowlanych daje możność stałej kontroli właściwego wykorzystania mechanizmów i umożliwia obniżenie kosztów ich eksploatacji (program egzamin ustny).
Sprzęt i maszyny budowlane stoją bądź do bezpośredniej dyspozycji poszczególnych kierowników budów, bądź też znajdują się pod zarządem specjalnych przedsiębiorstw, albo baz sprzętu przy przedsiębiorstwach. Specjalizowane przedsiębiorstwa lub bazy sprzętu wykonują roboty (np. ziemne) na zlecenie, jako podwykonawcy bądź wydzierżawiają sprzęt budowie, najczęściej z obsługą, na pewien okres czasu. W pierwszym przypadku całą ewidencję pracy sprzętu prowadzi specjalizowane przedsiębiorstwo, w którego dyspozycji sprzęt się znajduje, w drugim przypadku - główny mechanik przedsiębiorstwa budowlanego (opinie o programie).
Opis stanu technicznego
Cele ewidencji pracy sprzętu i maszyn budowlanych są następujące:
- ustalenie kosztów własnych eksploatacji mechanizmów,
- prawidłowa rejestracja kosztów z rozbiciem na obiekty,
- określenie wskaźnika wykorzystania maszyn zarówno w odniesieniu do czasu, jak i wydajności,
- ustalenie ilości robót wykonanych sposobem zmechanizowanym i procentu zmechanizowania poszczególnych asortymentów robót (segregator aktów prawnych).
Dokumenty pierwotne i sprawozdawczość z pracy sprzętu i maszyn prowadzi się oddzielnie dla każdego mechanizmu. Przy przekazywaniu maszyny lub urządzenia na budowę sporządza się protokół zdawczo-odbiorczy, który zawiera szczegółowy opis stanu technicznego i stanowi dokument przyjęcia danej maszyny przez budowę. Protokół sporządza się w 2 egzemplarzach, z których jeden otrzymuje kierownik budowy, kwitujący odbiór maszyny.
W raporcie podaje się:
- charakterystyczne dane dotyczące maszyny,
- stan pogody,
- adres lub numer budowy,
- rodzaj budownictwa, przy realizacji którego maszyna jest użytkowana,
- rozliczenie czasu pracy obsługi maszyny,
- rozliczenie czasu pracy maszyny z podziałem na pracę efektywną oraz przestoje fakturowane (w przypadku, gdy przerwa w pracy obciąża budowę) i niefakturowane (gdy przerwa w pracy obciąża przedsiębiorstwo sprzętowe lub bazę sprzętu),
- wyznaczone przez kierownika budowy zadania do wykonania przez maszynę i ich realizacja (w ogólnie przyjętych jednostkach miary dla poszczególnych robót),
- dodatkowe usługi świadczone przez przedsiębiorstwo sprzętowe lub bazę sprzętu,
- rozliczenie zużytego paliwa (promocja 3 w 1).
Dane zawarte w raporcie umożliwiają:
- kontrolę czasu pracy maszyny oraz wykonanych przez nią zadań,
- rozliczenie z tytułu najmu maszyny między wynajmującym a użytkownikiem maszyny,
- kontrolę pracy maszynisty w celu dokonania rozliczeń między nim a zatrudniającym go przedsiębiorstwem (bazą sprzętu),
- kontrolę zużycia paliwa.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32