Blog
Ruch tłoka
W artykule znajdziesz:
Ruch tłoka
Ruch tłoka jest zsynchronizowany z położeniem zaworu ssącego i tłoczącego. Podczas ssącego, suwu tłoka zawór ssący znajduje się w położeniu otwartym, natomiast zawór tłoczący - w położeniu zamkniętym. Podczas suwu boczego (tłoczącego) położenia zaworów są odwrotne (program uprawnienia budowlane na komputer).
Nad zaworem ssącym umieszczony jest zbiornik zasilający. W czasie suwu ssącego mieszanka betonowa ze zbiornika zasilającego przedostaje się przez zawór do komory roboczej, skąd wtłaczana jest do rurociągu w czasie suwu roboczego tłoka. Liczba suwów wynosi 30-50 na minutę i powoduje dostatecznie równomierny przepływ masy betonowej przez rurociąg.
Transport mieszanki betonowej, wytłaczanej z komory roboczej pompy do miejsca przeznaczenia, odbywa się rurociągiem, który z uwagi na różną konfigurację trasy składa się z prostych odcinków rur o długościach 0,5-3,0 m oraz kolan. Poszczególne odcinki rurociągu łączone są ze sobą specjalnymi złączami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Średnica rurociągu jest istotnym parametrem technicznym omawianego urządzenia i dobiera się ją w zależności od wielkości największego ziarna stosu okruchowego mieszanki betonowej.
Liczba załamań w rurociągu powinna być jak najmniejsza. Przerwy w pompowaniu nie powinny być dłuższe niż 10-15 minut. Po pracy przewody i pompy należy przepłukać i usunąć z nich resztki mieszanki betonowej.
Pompy rotacyjne działają na tej zasadzie,. że mieszanka betonowa jest zasypywana z mieszalnika przez przewód elastyczny, który przebiega wokół komory rotora. Na rotorze są umieszczone dwa kółka, które rozpłaszczają przewód z masą betonową wciskając ją i wytłaczając pustkę, która zasysa masę z mieszalnika (uprawnienia budowlane).
Obecnie pompy do betonu są montowane na samochodach lub przyczepach, co umożliwia ich napęd silnikami samochodowymi i ułatwia ich przemieszczanie z obiektu na obiekt. Naczelną zasadą dobrego ułożenia betonu jest niedopuszczenie do rozsegregowania składników i powstania „raków”, czyli miejsc nie zapełnionych betonem. Pustki takie powstają przeważnie między gęsto rozstawionymi prętami zbrojenia, w narożach i innych załamaniach form.
Mieszanki betonowej
Mieszanki betonowej nie można zrzucać z większej wysokości niż 3 m, od razu trzeba ją rozłożyć równą warstwą grubości 20-30 cm i starannie przerydlować długą i wąską łopatką, albo - w razie gęstego zbrojenia - prętem stalowym (program egzamin ustny). Aby mieszanka nie spadała swobodnie, w razie większych wysokości, opuszcza się ją rynnami, zaś podczas betonowania wysokich ścian i słupów deskowanie jednej strony wykonuje się stopniowo odcinkami kilkumetrowymi.
Ściany wysokie deskuje się w ten sposób, że jedną stronę od razu deskuje się na całą wysokość, a drugą stopniowo, pasmami 5 m. Deskowanie jest usztywnione rusztowaniem (opinie o programie).
Drugą zasadą betonowania jest nienaruszenie położenia szkieletu zbrojeniowego. Jeśli spadająca masa przesunęła szkielet w inne położenie, trzeba od razu ustawić zbrojenie z powrotem we właściwe miejsce. Aby uniknąć przesuwania zbrojenia przez mieszankę betonową, pojemnik uzbraja się w rękawy lub ustawia specjalne leje.
Wreszcie trzecią zasadą jest przestrzeganie dobrego połączenia betonu dawniej położonego ze świeżo układaną mieszanką, szczególnie w miejscach których betonowanie zostało przerwane ze względów technologicznych (praca na jedną zmianę, koniec działki roboczej itp.).
Do betonowania fundamentów i dużych bloków betonowych stosuje się przeważnie beton gęstoplastyczny. Należy układać go warstwami grubości 15-20 cm i bardzo starannie zagęszczać (segregator aktów prawnych).
Podczas betonowania masywów w celu zaoszczędzenia betonu można układać duże kamienie, w ilości nie przekraczającej 1/3 całkowitej objętości masywu. Kamienie należy tak układać, aby były zawsze otoczone betonem i nie dotykały do siebie, do zbrojenia i do deskowania.
Jeżeli fundament betonuje się pod wodą, to mieszanki betonowej nie spuszcza się bezpośrednio do wody, lecz układa za pomocą rynien, w workach lub w zamkniętych skrzyniach (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32