Blog
Fajerwerki
W artykule znajdziesz:
Fajerwerki
Fajerwerki - ognie sztuczne.
Fajka przędzalnicza - część głowicy przędzalniczej w postaci rurki ze szkła lub innego tworzywa kwasoodpomego, doprowadzająca na przędzarce wiskozę od filtru do dyszy przędzalniczej i umożliwiająca zanurzenie dyszy w kąpieli przędzalniczej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Faksymile 1 - dokładnie odtworzona podobizna podpisu, dokumentu, rysunku sposobem ręcznym, chemicznym lub mechanicznym; (2) pieczątka lub klisza odtwarzająca własnoręczny podpis.
Faksymile 2 - system telekomunikacji służący do przesyłania obrazów nieruchomych i ich odbioru w postaci utrwalonej.
Faksymilografia - telegrafia kopiowa.
Faktoryzacja - zmniejszanie liczby elementów układu (szczególnie tych, których produkcja jest droższa) realizującego pewną funkcję logiczną poprzez odpowiednie przekształcenie (zgodnie z prawami algebry Boole’a) normalnego wyrażenia realizującego daną funkcję (lub zbiór funkcji); f. przeprowadza się w celu potanienia kosztów produkcji układów logicznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Faktura - rachunek wystawiany przez dostawcę towarów lub świadczącego usługi nabywcy (kupującemu towar), w którym określa wysokość wynagrodzenia przypadającego mu za wykonanie świadczeń.
Faktura 2 - charakterystyczna powierzchnia obrobionego przedmiotu (np. kamienia) zależna od właściwości tworzywa oraz sposobu obróbki i zastosowanych narzędzi.
Faktysa - produkt reakcji olejów roślinnych (olej lniany, makowy, bawełniany itp.) z siarką; f. brunatną otrzymuje się ogrzewając oleje z siarką w temp. 130-170”C z przedmuchiwaniem powietrza, białą - przez działanie na oleje chlorkiem siarki w temperaturze pokojowej; f. stosuje się głównie jako dodatek do mieszanek gumowych, nadający im giętkość i uodporniający na starzenie.
Faktyzacja olejów roślinnych - siarkowanie olejów roślinnych.
Fala 1 - zjawisko fizyczne polegające na rozchodzeniu się zaburzenia, któremu towarzyszy przenoszenie energii (uprawnienia budowlane).
Fala 2 - prądy falowe.
Fala akustyczna - zaburzenie stanu równowagi ośrodka sprężystego polegające na przenoszeniu energii przez drgające cząstki bez zmiany ich średniego położenia; f.a. wywołuje chwilowe zmiany gęstości ośrodka, wskutek czego powstają chwilowe różnice ciśnień, które stają się źródłem zaburzenia cząstek przyległych; zob. fala sprężysta.
Fala Alfvena - fala poprzeczna powstająca w wyniku oddziaływania pola magnetycznego na płyn przewodzący elektrycznie; f.A. można interpretować jako poprzeczne oscylacje linii pola magnetycznego w płynie wraz z płynem.
Fala balistyczna czołowa - fala wywołana przez zgęszczenie powietrza przed pociskiem poruszającym się z prędkością większą od prędkości dźwięku (program egzamin ustny).
Fala balistyczna denna - fala wywołana przez rozrzedzenie powietrza za pociskiem poruszającym się z prędkością większą od prędkości dźwięku.
Fala bezpieczeństwa - fala, na której nadawany jest sygnał w razie niebezpieczeństwa.
Fala bieżąca
Fala bieżąca, fala pierwotna - fala przenosząca energię w kierunku od źródła do obciążenia; czystą f.b. można obserwować np. w dopasowanej linii przesyłowej (o impedancji równej jej impedancji falowej), gdy nie występuje fala odbita.
Fala boczna - dodatkowa fala powstająca oprócz normalnie występujących fal: odbitej i załamanej, rozchodząca się przy granicy dwóch ośrodków w wyniku padania na tę granicę fali kulistej pochodzącej od źródła punktowego; występowanie fali b. jest charakterystyczne dla załamania fal kulistych (opinie o programie).
Fala centymetrowa - mikrofala o długości w zakresie 1 - 10 cm, której odpowiadają częstotliwości 30-3 GHz.
Fala ciśnienia - zjawisko rozchodzenia się zmiany ciśnienia w ośrodku płynnym.
Fala cylindryczna - fala, której powierzchnia falowa jest powierzchnią cylindryczną.
Fala cząstkowa, fala elementarna - fala, której źródłem jest cząstka elementarna.
Fala de Broglie’a, fala materii - fala związana z poruszającą się cząstką.
Fala deflagracyjna - zjawisko rozchodzenia się względem ośrodka gazowego czoła deflagracji z prędkością poddźwiękową fala detonacyjna - zjawisko rozchodzenia się czoła detonacji z prędkością naddźwiękową.
Fala długa - fala elektromagnetyczna o długości w zakresie 1000 - 30 000 m (segregator aktów prawnych).
Fala docelowa (w torze przewodowym) - w stanie ustalonym - fala napięcia (lub prądu) posuwająca się wzdłuż toru przewodowego od źródła do odbiornika.
Fala elektromagnetogazodynamiczna - fala elektromagnetyczna rozchodząca się w ściśliwym płynie przewodzącym, znajdującym się pod wpływem pola elektromagnetycznego.
Fala elektromagnetyczna - rozchodzące się w ośrodku materialnym lub w próżni zaburzenie pola elektrycznego i magnetycznego wywołane zmianami rozkładu przestrzennego ładunków elektrycznych.
Fala elementarna - fala cząstkowa.
Fala frontowa - zjawisko powstające na powierzchni nieciągłości frontu stacjonarnego, wywołane przemieszczaniem się wzdłuż powierzchni frontowej powietrza ciepłego i chłodnego, czyli mas powietrznych o różnej gęstości.
Fala gasnąca, fala zanikająca - fala o stopniowo malejącej amplitudzie.
Fala graniczna falowodu - najdłuższa fala, jaka może się rozprzestrzeniać w falowodzie o danym przekroju; im wymiary przekroju falowodu są mniejsze, tym jest krótsza; w najprostszym przypadku falowodu prostokątnego długość równa się podwójnemu wymiarowi większego z boków falowodu (promocja 3 w 1).
Fala grawitacyjna - rozchodzące się zaburzenia pola grawitacyjnego.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32