Blog

14.10.2022

Naprawa stolarki

W artykule znajdziesz:

Naprawa stolarki

Słuszne więc chyba będzie stwierdzenie, że niewystarczająca jakość stolarki sumuje się z nieprawidłowymi warunkami eksploatacji i konserwacji (program uprawnienia budowlane na komputer). Te szerokie możliwości szkodzenia stolarce powodują, że zakres potrzeb naprawczych nie jest jednolity, nawet w stosunku do stolarki wyprodukowanej przez ten sam zakład na podstawie tej samej normy i w tym samym czasie. Nie ma, praktycznie biorąc, możliwości określenia, jak generalnie dokonywać napraw stolarki w sposób ujednolicony, gdyż każdy zespół, a nawet często każde okno wykazuje zmiany indywidualne uzależnione od wielu czynników. Każde więc wytyczne należy modyfikować i przystosowywać do specyficznych potrzeb konkretnego okna (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Naprawa stolarki przez jej doszczelnienie wg zasad opracowanych przez Instytut Techniki Budowlanej, tj. przez wykonanie dodatkowych metalowych progów, jest już powszechnie znanym sposobem. W 1973 r. zostały opracowane, praktycznie sprawdzone i przebadane inne sposoby doszczelniania stolarki. Dodatkowe uszczelnienie okien polega na zastosowaniu listew drewnianych z uszczelką gumową (uprawnienia budowlane).

Listwy drewniane, uprzednio malowane, o przekroju 15 X 20 mm z naciętym kanałem i wklejoną do niego uszczelką gumową przybija się gwoździami o wymiarach 2,0 X 40 mm do stojaków ościeżnicy na całej długości, tj. od nadproża do okapnika. Uszczelkę należy przykleić w nacięciu listwy w ten sposób, aby pochylenie jej znajdowało się nad szerszą płaszczyzną listwy. Listwy z uszczelką należy przybijać do stojaków w ten sposób, aby pochylenie uszczelki skierowane było od ościeżnicy w kierunku jej światła. Do przyklejenia uszczelki stosować należy klej Butapren (program egzamin ustny). Odległość listwy od powierzchni ramiaków zamkniętego skrzydła zewnętrznego powinna wynosić 3 mm.

Uszczelnienie przemyku

Uszczelnienie przemyku w oknach dwudzielnych polega na wymianie listew przymykowych na listwy z uszczelką gumową. W tym celu należy zerwać listwy istniejące, a na ich miejsce przykręcić wkrętami listwy nowe z wyciętymi kanałami i wklejonymi do nich uszczelkami. Uszczelkę należy tak wklejać, aby po przykręceniu listwy pochylenie uszczelki skierowane było na zewnątrz okna. Listwy przymykowe o przekroju 20 X 50 mm należy wyprofilować. Ponadto w progu ościeżnicy w obu narożach i w przymyku należy wstawić kawałki progów metalowych, wg zasad określonych przez ITB (opinie o programie).

W ścianach zewnętrznych, wykonanych z różnego rodzaju prefabrykatów, występują zjawiska przecieków wód opadowych przez złącza oraz miejscowe mostki zimna.

Zakres naprawy złącza, w zależności od miejsca występowania przecieku, powinien obejmować fragmenty spoin. Stwierdzone w lokalach zacieki punktowe można przypisać faktowi pozostawienia w spoinach poziomych klinów drewnianych, na których ustawiono prefabrykaty podczas montażu. Dotyczy to wyłącznie prefabrykatów wielkoblokowych. Kliny te ulegają deformacjom i uszkodzeniu umożliwiającym przenikanie wody opadowej do wnętrza pomieszczenia (segregator aktów prawnych).

Naprawy złączy między prefabrykatami wielkoblokowymi, w przypadku występowania przecieków punktowych, wykonuje się następująco:

  1. usuwa się ze spoiny istniejącą, często spękaną zaprawę cementową lub zestarzały kit uszczelniający,
  2. ubija się, jeśli istnieje, wkładkę dystansową w złączu (sznur konopny, styropian itp.),
  3. całe złącze oczyszcza się z kurzu i pyłu sprężonym powietrzem,
  4. oczyszczone płaszczyzny złącza smaruje się środkami chemicznymi zwiększającymi przyczepność kitów do podłoża,
  5. wciska się na głębokość ok. 3 cm od lica prefabrykatu kit trwale plastyczny tiokolowy lub olejowy, przy użyciu pistoletu pneumatycznego z zastosowaniem końcówki tzw. zaślepionej, tj. z bocznym wypływem kitu,
  6. przestrzeń między ułożonym kitem a licem prefabrykatu wypełnić należy zaprawą cementową tak, aby uzyskać dotychczasowy wystrój elewacji,
  7. prace należy wykonywać przy bezdeszczowej pogodzie i suchym powietrzu (wilgotność względna 50%), a temp. zewnętrzna nie może być niższa niż 10°C (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami