Blog

14.11.2022

Fala dźwiękowa

W artykule znajdziesz:

Fala dźwiękowa

Fala dźwiękowa po zetknięciu się z przeszkodą np. w postaci ściany, ulega odbiciu. W bezpośredniej bliskości takiej ściany wystąpi sumowanie się energii fal podającej i odbitej, a więc przyrost ciśnienia akustycznego. Im dalej od ściany znajduje się źródło, tym przyrost tego ciśnienia dla odbiorcy znajdującego się coraz dalej od tej ściany będzie coraz mniej zauważalny ze względu na znaczną przewagę poziomu dźwięków bezpośrednich nad odbitymi (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dla źródła położonego blisko ściany, a więc m.in. w przypadku sygnałów akustycznych naturalnych, fala pochodząca od takiego źródła daje silne jednorazowe przesunięcie cząstkowe, które następnie szybko maleje w miarę oddalania się od ściany (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W obszarze położonym w bliskości ściany występuje więc wzrost poziomu ciśnienia akustycznego, odbierany przez odbiorcę znajdującego się daleko od ściany jako wrażenie o bliższym położeniu źródła niż się ono w rzeczywistości znajduje, natomiast przez odbiorcę znajdującego się blisko źródła wzrost ten jest odbierany bezpośrednio jako wrażenie obecności czoła fali występującej na skutek wzrostu ciśnienia akustycznego w tym obszarze (uprawnienia budowlane).

W jakiej odległości wrażenie to może występować zależy od długości padającej na tę ścianę fali dźwiękowej, teoretycznie w odległości r, = m od ściany, ponieważ w takiej właśnie odległości występuje zwiększony przyrost ciśnienia akustycznego, odpowiadający ostatniej ćwiartce danej fali dźwiękowej (program egzamin ustny). Z podanej zależności wynika, że obecność ściany powinna być tym lepiej zauważana przez odbiorcę, im mniejsza jest częstotliwość sygnału akustycznego, który na nią pada, a sam odbiorca znajduje się bliżej tej ściany. Krzywe określające zwiększenie poziomu ciśnienia akustycznego w obecności przeszkody w postaci ekranu i bez ekranu w różnych warunkach akustycznych, przy zastosowaniu szumu w paśmie tercjowym o częstotliwości środkowej 4000 Hz (opinie o programie).

Przeszkody i otoczenia

Należy sądzić, że rozróżnienie obecności przeszkody powinno być tym bardziej wyczuwalne słuchem, im większa jest różnica chłonności akustycznej tej przeszkody i otoczenia. Wystąpi to np. w przypadku przeszkody o własnościach intensywnie odbijających dźwięki, znajdującej się na otwartej przestrzeni, tzn. w obszarze bez odbić, lub w przypadku przeszkody o własnościach dźwiękochłonnych w pomieszczeniu intensywnie odbijającym dźwięki (segregator aktów prawnych).

O spostrzeganiu przeszkody będzie w omawianym przypadku decydować zależność między odległością a wielkością przeszkody oraz między chłonnością akustyczną otoczenia a chłonnością akustyczną tej przeszkody.

Przedstawione powyżej rozważania przeprowadzono przy założeniu, że ściana jest o bardzo dużych wymiarach (wysokość X szerokość), a źródło i odbiorca znajdują się po tej samej stronie ściany. Należy przypuszczać, że ocenę obecności przeszkody można uzyskać nie tylko na podstawie miejscowego przyrostu ciśnienia akustycznego, ale również miejscowego zmniejszenia poziomu tego ciśnienia, co występuje w przypadku, gdy przeszkoda oddziela odbiorcę od źródła.

Wtedy właśnie poza prze- szkodą powstaje tzw. cień akustyczny (obszar o zmniejszonym ciśnieniu), gdyż przeszkoda ta częściowo zasłania ten obszar przed działaniem fal dźwiękowych biegnących od źródła. Obszar tego cienia jest tym większy, im większa jest częstotliwość padających na przeszkodę fal dźwiękowych. Jego wielkość zależy od wartości stosunku szerokości (lub wysokości) przeszkody od długości fali, która na nią pada (promocja 3 w 1).

Jeżeli wstępnie przyjmiemy, że dla stosunku skuteczność ekranującego działania przeszkody jest zadowalająca, to można stwierdzić, że dla przeszkód większych o wymiarach przekraczających 5 m, a więc np. zabudowań częstotliwość fal dźwiękowych rzędu 100 Hz jest wystarczająca do wytworzenia odpowiedniego przyrostu ciśnienia akustycznego; dla przeszkód o wymiarach 50 cm, a więc odpowiadających średnicy średnio grubego drzewa, częstotliwość ta powinna być większa od ok. 1000 Hz, a dla 25 cm od ok. 3500 Hz.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami