Blog
Farby epoksydowej gruntowej
W artykule znajdziesz:
Lakier produkcji krajowej wymaga zmieszania z utwardzaczem (albo tzw. adduktem) aminowym. Do 100 części wagowych lakieru podstawowego (powierzchniowego) dodaje się 33 części wagowe kaminowego i po dokładnym wymieszaniu oraz dwugodzinnym odczekaniu na wzajemne przeniknięcie się składników, nakłada się lakier na podkład wykonany poprzednio z farby epoksydowej gruntowej (program uprawnienia budowlane na komputer). Uzyskana mieszanina ma odpowiednią konsystencję do nakładania jej pędzlem. Do malowania natryskowego wymaga ona rozcieńczenia do lepkości ok. 20 sek. według kubka Forda nr 4. Lakier zmieszany z utwardzaczem musi być zużyty w ciągu 24 godzin, gdyż po tym czasie nie nadaje się do wykorzystania.
Wyroby epoksydowe i poliestrowe znalazły zastosowanie przede wszystkim do zabezpieczenia konstrukcji stalowych oraz żelbetowych lub podobnych w warunkach agresji chemicznej. W budownictwie ogólnym stosowanie ich jest uzasadnione głównie w okręgach przemysłowych, uzdrowiskowych, nadmorskich itp. Oprócz wymienionych preparatów stosuje się wiele innych, opartych na żywicach syntetycznych, do wykańczania powierzchni elementów lub obiektów budowlanych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Poza lakierami i farbami, stosowanymi do wykańczania powierzchni głównie metalowych oraz tynków, znane są lakiery bezbarwne na żywicach mocznikowych, melaminowych, poliuretanowych i innych, stosowane do wykańczania powierzchni podłóg zarówno drewnianych jak i z mas szpachlowych POW oraz powierzchni różnych elementów drewnianych, jak meble wbudowane, schody i balustrady drewniane w lepszym wykonaniu itp.
Lakiery chemoutwardzalne, np. Chemolak, podobnie jak opisane poprzednio emalie tego rodzaju, wymagają przed użyciem zmieszania z utwardzaczem, którym jest dla Chemolaku alkoholowy roztwór kwasu solnego (uprawnienia budowlane). Po zmieszaniu należy pozostawić masę w naczyniu w ciągu 30 minut, a dopiero potem malować. Do przygotowywania i przechowywania tych lakierów najlepiej nadają się naczynia porcelanowe, emaliowane lub szklane.
Kształtki z polichlorku
Lakiery można nanosić pędzlem lub za pomocą pistoletu. Przy stosowaniu pistoletu należy je rozcieńczać specjalnie do nich dodawanymi rozpuszczalnikami. Chemolak nakłada się na ogół trzema warstwami co 8-10 godzin. Przed nałożeniem ostatniej warstwy powłoka lakierowana może być szlifowana w celu uzyskania większych efektów dekoracyjnych. Mieszanina Chemolaku z utwardzaczem powinna być zużyta w ciągu 12 godzin (program egzamin ustny).
Oprócz opisanego lakieru bezbarwnego, stosuje się również barwne emalie do podłóg (symbol handl. 44/XX/127), które po zmieszaniu z utwardzaczem w stosunku 100 : 12 części wagowych są stosowane podobnie jak Chemolak z tym, że muszą one być zużyte w ciągu 6 godzin od chwili zmieszania z utwardzaczem. W związku z produkcją coraz nowszych preparatów, należy przed ich stosowaniem zapoznać się z instrukcją dotyczącą sposobu mieszania i żywotności poszczególnych wyrobów, aby uniknąć błędów (opinie o programie).
Barwne i o różnych kształtach wyroby z tworzyw sztucznych nadają się szczególnie do estetycznego wykańczania wnętrz oraz poszczególnych elementów budowlanych. Wyroby te stosuje się zamiast wyrobów z drewna, stali lub metali kolorowych. Do wyrobów tych należą: balustrady, poręcze, przepierzenia w sklepach, domach towarowych itp., listwy do przykrywania styków płyt i krawędzi mebli wbudowywanych, okucia do drzwi, okucia okien i mebli, kratki wentylacyjne i wiele innych drobnych elementów uzupełniających wykończenie obiektów, uzyskiwanych przy zastosowaniu materiałów podstawowych, opisanych w poprzednich rozdziałach (segregator aktów prawnych).
Kształtki z polichlorku winylu osiągają wymaganą twardość lub elastyczność w zależności od dodatku zmiękczaczy dodawanych do rich w czasie produkcji. Miękną one w podwyższonej temperaturze (ok. 80°C) i mogą być gięte według dowolnych krzywizn. Po ostygnięciu zachowują nadany im kształt(promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32