Blog

05.05.2022

Filtry pasmowe

W artykule znajdziesz:

Filtry pasmowe

Analizę prowadzi się na przyrządach zwanych analizatorami. Analizatory są zbudowane głównie z kilku połączonych ze sobą filtrów. Filtry są wykorzystywane nie tylko w analizatorach, ale też i przy odtwarzaniu przebiegów z magnetofonu i ich przerejestrowywaniu dla dalszej obróbki. Filtr jest układem elektronicznym mającym tę właściwość, iż teoretyczne tłumienie sygnału wejściowego - w obrębie pewnego zakresu częstotliwości - jest równe zeru, a w pozostałym zakresie jest nieskończenie duże (program uprawnienia budowlane na komputer). Filtry dzielą się na:

  • dolnoprzepustowy - filtr przepuszcza sygnały o częstotliwościach mniejszych od pewnej granicznej częstotliwości fg zwanej częstotliwością odcinającą górną,
  • górnoprzepustowy - filtr przepuszcza sygnał o częstotliwościach większych od pewnej częstotliwości granicznej fd nazywanej częstotliwością odcinającą dolną (program uprawnienia budowlane na ANDROID),
  • pasmowy - filtr przepuszcza sygnały o częstotliwościach zawartych w pewnym paśmie fn + f (jest to połączenie filtru dolno - i górnoprzepustowego),
  • rezonansowy - filtr przepuszcza sygnały z jedną wybraną częstotliwością fr, odpowiadającą częstotliwości rezonansowej filtru (uprawnienia budowlane).

Najczęściej w analizie drgań są stosowane filtry pasmowe:

  • ze stałą szerokością pasma,
  • ze stałą procentową szerokością pasma.

Te pierwsze mają stałą szerokość pasma B, drugie natomiast mają zmienne pasmo przepuszczania, proporcjonalne do częstotliwości środkowej fc (program egzamin ustny).

Analizatory stosowane do analizy pomiarów drgań budowli dzielą się na widmowe i statystyczne. Te pierwsze, w zależności od wbudowanych filtrów, dzielą się na analizatory ze stałą szerokością pasma i analizatory z procentowo stałym pasmem. Analizator ze stałym pasmem charakteryzuje się tym, że przy zmianie częstotliwości szerokość pasma B nie ulega zmianie w zależności od wybranej częstotliwości fci (opinie o programie).

Metody pomiarów drgań budowli

Analizę przebiegów impulsowych przeprowadza się również za pomocą analizatorów, przy czym w celu wyeliminowania zakłóceń wprowadzanych przez sklejenia taśmy (przez tworzenie pętli) włączona zostaje w obwód bramka elektroniczna. Utworzony z pojedynczego procesu szereg równo oddalonych przebiegów powoduje okresową powtarzalność zjawiska (segregator aktów prawnych). Bramka jest umieszczona między magnetofonem a analizatorem, (Randall 1986). Analizator i rejestrator poziomu umożliwiają bezpośrednią analizę analogową sygnału zarejestrowanego w odpowiednio długim czasie. Dla krótkich impulsowych przebiegów wymagana jest wspomniana bramka. W wyniku analizy otrzymuje się widmowy obraz wartości skutecznej, np. przyspieszeń. Inne możliwości i metody analizy daje stosowanie analizatorów statystycznych. Służą one dyskretnej klasyfikacji procesów w dziedzinie amplitudy, jak również do określenia statystycznych charakterystyk procesów losowych, jak: wartości średnie, gęstość prawdopodobieństwa, dystrybuanta, funkcje korelacji, gęstość mocy itp.

Zagadnieniom analizy drgań poświęcane są liczne prace naukowe i monografie. Dokładniejsze omówienie aparatury do pomiarów drgań, nawet w wąskim zarysie przekracza możliwości tego rozdziału. Zainteresowanych tym problemem odsyła się do opracowań podanych w cytowanej literaturze (promocja 3 w 1).

Technika, aparatura i metody pomiarowe służące do wyznaczenia cech dynamicznych i odpowiedzi dynamicznej obiektu podlegającego drganiom obejmują (por. Haduch, Pieronek 1978):

  • sposób i miejsce wzbudzenia drgań,
  • wybór mierzonych parametrów i punktów pomiarowych,
  • dobór aparatury do pomiarów i rejestracji,
  • wybór metod i aparatury do analizy wyników pomiarów,
  • analizę dynamiczną obiektu w świetle przeprowadzonych pomiarów drgań i ich interpretację.

To ostatnie zagadnienie wykracza poza zakres problematyki przyjętej tu do omówienia w ramach metod pomiarów drgań budowli i nie będzie przedstawiane w niniejszym podrozdziale (jest natomiast w następnych rozdziałach).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami