Blog
Flawonoidy
W artykule znajdziesz:
Flawonoidy
Flawonoidy - pochodne wodorotlenowe benzopiranu połączonego z fenylem występują we wszystkich owocach i warzywach (program uprawnienia budowlane na komputer).
Flawoproteidy, enzymy flawinowe - białka złożone zawierające w swych grupach prostetycznych żółtą ryboflawinę; f. są rozpowszechnione w komórkach zwierzęcych i roślinnych, gdzie pełnią rolę enzymów z klasy oksydoreduktaz uczestniczą w oddychaniu komórkowym.
Flebografia - rentgenograficzna metoda badania żył po wprowadzeniu do nich środków kontrastujących.
Flegma, powrót, orosienie - ciecz spływająca w procesie rektyfikacji do dolnej części kolumny w przeciwprądzie do pary; a składa się ze skroplonej częściowo pary oraz cieczy surowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Flegmatyzacja - wprowadzenie flegmatyzatorów do materiału wybuchowego.
Flegmatyzator - substancja dodawana do materiału wybuchowego w celu zmniejszenia jego wrażliwości na bodźce mechaniczne (wstrząsy, tarcie); jako f. stosuje się parafinę, wazelinę, woski.
Fleksografla, druk tleksograficzny, druk anilinowy - technika drukowania wypukłego polegająca na bezpośrednim, rotacyjnym drukowaniu z wykorzystaniem formy drukowej o postaci stereotypu wykonanego z gumy lub tworzywa sztucznego oraz ciekłej farby drukowej, zawierającej spoiwo rozpuszczalne w alkoholu fleksometr - urządzenie do badania odporności materiałów na wielokrotne zginanie.
Fleksura - pionowe przemieszczenie warstw skalnych bez przerwania ich ciągłości (uprawnienia budowlane).
Flisz - osad o wielkiej grubości złożony z naprzemianległych warstw piaskowców, mułowców i zlepieńców, powstały zwykle w fazie poprzedzającej wynurzanie się łańcucha górskiego; w skałach fliszowych występują dość często złoża ropy naftowej.
Flokulacja, kłaczkowanic - powstawanie dużych skupisk cząsteczek w procesie koagulacji osadów ułatwia adsorpcję bardzo drobnych zawiesin i cząstek koloidowych, występujących np. jako zanieczyszczenia w wodzie flokulant - odczynnik flokulacyjny.
Flokulator - san. urządzenie do przeprowadzania flokulacji (program egzamin ustny).
Flokuły
Flokuły - astr. jasne i ciemne strumienie gazów w chromosferze słonecznej, obserwowane wyłącznie za pomocą spektroheliografów. widoczne w świetle niektórych linii widmowych, a szczególnie w liniach wodoru Ha i w liniach H i K wapnia.
Flora - ogół gatunków roślin występujących na określonym obszarze, w określonym czasie (np. f. czwartorzędu), określonym środowisku ekologicznym również ogół gatunków pewnej grupy systematycznej na danym obszarze (np. f. mchów Polski).
Florystyka - dział botaniki zajmujący się inwentaryzacją flory. tzn. ustaleniem dla poszczególnych obszarów spisu jednostek systematycznych (np. gatunków) z podaniem ich stanowisk flota - (1) ogół okrętów wojennych lub statków handlowych (f. handlowa) danego państwa; (2) wielkie zespoły operacyjne okrętów wojennych wszystkich klas, pozostające pod wspólnym dowództwem i działające przeważnie w określonym akwenie (opinie o programie).
Flota instrumentalna - narodowa flota handlowa nastawiona na przewóz ładunków własnych, czyli objętych handlem zamorskim danego kraju; w Polsce - Polska Marynarka Handlowa.
Flotacja - proces selektywnego rozdzielania składników mieszaniny mający na celu wyodrębnienie produktów wzbogaconych w składniki użyteczniejsze od pozostałych; f. polega na wykorzystaniu różnic we własnościach powierzchniowych poszczególnych składników w układach wielofazowych, w których poza mieszaniną poddawaną rozdziałowi występuje ośrodek ciekły i zdyspergowana faza gazowa, a także substancje chemiczne zwane odczynnikami flotacyjnymi; w praktyce przemysłowej f. wykorzystuje się w wielkiej skali najczęściej do wyodrębnienia koncentratów flotacyjnych kopalin użytecznych (np. rud miedzi, cynku, ołowiu, siarki, fosforu, potasu itp.), do odzyskiwania z roztworu wodnego jonów itp.
Flotacja be/.pianowa - laboratoryjna technika badania flotowalności czystych minerałów i działania odczynników zbierających, przez bezpośrednie stykanie pęcherzyków powietrza z ziarnami mineralnymi bez stosowania spieniaczy (segregator aktów prawnych).
Flotacja jonowa, flotacja kulombowska metoda odzyskiwania pierwiastków z rozcieńczonych roztworów ich soli przy użyciu zbieracz.} flotacyjnych o własnościach pianotwórczych.
Flotacja kolektywna - flotacja rudy polimetalicznej z wyflotowaniem jednego koncentratu zawierającego wszystkie minerały użyteczne.
Flotacja kulombowska - flotacja jonowa.
Flotacja oczyszczająca - flotacja koncentratu o- trzymanego z flotacji wstępnej lub uzupełniającej.
Flotacja odwrotna - flotacja, w czasie której minerały użyteczne pozostają w komorze flotacyjnej, natomiast minerały skały płonnej wypływają wraz z pianą.
Flotacja pianowa, flotacja prosta - flotacja, w czasie której minerały użyteczne gromadzą się w pianie wypływającej na powierzchnię.
Flotacja selektywna - flotacja rudy polimetalicznej z wyflotowaniem oddzielnych koncentratów poszczególnych minerałów.
Flotacja surowa - flotacja wstępna.
Flotacja uzupełniająca - flotacja koncentratu uzyskanego w procesie flotacji wstępnej (promocja 3 w 1).
Flotacja wstępna, flotacja surowa - pierwsza flotacja jednego lub kilku minerałów użytecznych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32