Blog
Forma do wyrobów podokienników
W artykule znajdziesz:
Przy wykonywaniu stopni (i podokienników) z deseniem w postaci pasów ułożonych z kostek i płytek kostki i płytki nakleja się stroną licową w dól na arkusz papieru i w tym położeniu układa się na spodzie formy. Po wypełnieniu formy i stwardnieniu zaprawy powierzchnię gotowego stopnia zwilża się wodą; zmoczony papier zeskrobuje się szpachlą lub szczotką drucianą. O szlifowaniu stopni patrz §§ 66 i 67 (program uprawnienia budowlane na komputer).
Grubość warstwy okładziny terrazzowej podokiennika powinna wynosić najmniej 1 cm. Forma do wyrobów podokienników terrazzowych składa się z następujących części: 1. dna lub płyty, 2. ramki złożonej z bocznych i czołowych rygli o szerokości 5,5 cm i wysokości równej grubości podokiennika (zwykle 5 cm), 3. klinów usztywniających ramkę (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Bezpośrednio przed montażem formy należy oczyścić kielnią wszystkie jej części z zaprawy.
Przy montażu formy trzeba sprawdzić kątownikiem prawidłowość kątów ramki przykładając go do dwóch naroży leżących na przekątni; ramkę przybija się do dna czterema gwoździami wbitymi nie na całą długość. Zmontowaną formę ustawia się na podkładach z desek i smaruje się wewnątrz oliwą do maszyn. Przed nałożeniem zaprawy do formy układa się wzdłuż obu bocznych rygli i frontowego rygla drewniane listwy grubości odpowiadającej warstwie masy terrazzowej (uprawnienia budowlane).
Formę wypełnia się zaprawą w dwóch etapach. Najpierw nakłada się warstwę zaprawy cementowej o grubości 12-M5 mm, którą się wyrównuje kielnią; następnie po ułożeniu siatki zbrojeniowej układa się drugą warstwę zaprawy do wysokości obrzeży zmniejszonej o grubość warstwy terrazzo. Zaprawę wyrównuje się, ubija i z lekka wygładza; następnie wyjmuje się łaty ułożone wzdłuż trzech boków ramki, aby zwolnić przestrzeń przeznaczoną na warstwę terrazzo. Warstwę terrazzo ugniata się w przestrzeni powstałej po wyjęciu listew oraz nakłada się na powierzchnię zaprawy cementowej lekko ubijając, wyrównując i wygładzając kielnią. Występujące na powierzchni mleko cementowe należy usunąć szmatą lub pędzlem (program egzamin ustny).
Podokienniki
Gotowe podokienniki pozostawia się w formach na 5 do 7 dni i polewa wodą 3 lub 4 razy dziennie. Ramki można zdjąć po upływie 1,5 do 2 dni (opinie o programie). Najpierw wyciąga się gwoździe łączące ramkę z dnem, rozluźnia się kliny i usuwa jeden z czołowych rygli; po zwolnieniu ramki, czołowy rygiel ponownie ustawia się na swoim miejscu i zaklinowuje. Podokienniki i stopnie przeznaczone do obróbki układa się w stosy w pobliżu szlifierki. Do maszynowego szlifowania stopni i podokienników należy przygotować mocny pomost o równej powierzchni poziomej. Do pomostu zostają przymocowane kantem dwie deski grubości najmniej 30 mm równolegle do siebie w odległości nieco mniejszej’ od długości stopnia. W deskach wycina się otwory tak, aby wsunięte w nie stopnie (4 lub więcej) leżały podnóżkami w jednej płaszczyźnie poziomej. Szczeliny między stopniami należy wypełnić zaprawą gipsową. Podokienniki układa się bezpośrednio na pomoście jeden przy drugim, maszynę zaś szlifierską ustawia się na nich (segregator aktów prawnych).
Z podnóżków stopni i podokienników można utworzyć jedną płaszczyznę poziomą, na której bezpośrednio ustawia się szlifierkę. Wówczas szlifowanie stopni i podokienników mozaikowych odbywa się podobnie jak szlifowanie posadzek mozaikowych. Płytki terrazzowe mogą być najrozmaitszych kształtów, wymiarów i deseni. Okładzinę z płytek terrazzowych o wymianach 48X27 i 27X27 cm z fazami szerokości 4 cm ze wszystkich stron. Wyrób takich płytek terrazzowych obejmuje następujące czynności: 1. oczyszczenie formy, 2. montaż formy, .3 wysmarowanie formy oliwą maszynową lub naftą, 4. dostarczenie zaprawy, 5. nałożenie zaprawy terrazzowej, 6. nałożenie zaprawy cementowej, 7. rozbiórkę formy, 8. wyjęcie gotowych płytek, 9. ułożenie płytek na półkach dla dojrzewania (promocja 3 w 1). Przy mechanicznym wytwarzaniu płytek na warsztacie do roboty można przystąpić mając zapas ramek najmniej na dzienną produkcję.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32