Blog
Zużycie materiałów wybuchowych
W artykule znajdziesz:
Zużycie materiałów wybuchowych i pomocniczych w inne się odbywać również pod ścisłą kontrolą osoby odpowiedzialnej (zazwyczaj kierownika kamieniołomu) wymienionej w pozwoleniu na nabywanie materiałów wybuchowych. W tym celu on jest prowadzić dokładną księgę zużycia materiałów wybuchowych. Książka ta powinna być mocno oprawiona, strony jej ponumerowane bieżąco i przesznurowane. Na okładce powinna być wypisana nazwa kamieniołomu (firma), miejscowość i uwidoczniona ilość numerowanych stron (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy prowadzeniu książki obowiązują następujące przepisy:
- Wszystkie wpisy należy uskuteczniać atramentem lub ołówkiem atramentowym.
- Księga magazynowa winna być zamykana z każdym dniem, w który m stan magazynu uległ zmianie. Podliczone liczby winny być przy tym uzgodnione z rzeczywistym stanem magazynu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
U. Zarządzający magazynem winien zaopatrzyć swym podpisem zapisy, zrobione przez niego w ciągu dnia; podpis stwierdza prawdziwość wpisów i zgodność stanu księgi ze stanem magazynu. Księga magazynowa winna być przechowywana w samym magazynie lub w pobliżu w łatwo dostępnym miejscu tak, by w każdej chwili przy urzędowej kontroli można było mieć wgląd do niej. Jeżeli zauważony zostanie brak materiału wybuchowego, spłonek lub zapalników elektrycznych, musi być o tym powiadomiony natychmiast kierownik ruchu (uprawnienia budowlane).
Pojedyncze naboje, przed ich wydaniem, winny być oznaczone liczbami pisanymi atramentem lub ołówkiem atramentowym. Posiadanie pozwolenia na nabycie materiałów wybuchowych obowiązuje do najściślejszego przestrzegania przepisów o obrocie materiałami wybuchowymi. Nie przestrzeganie tych przepisów pociąga za sobą surowe kary, aż do utraty wolności włącznie (program egzamin ustny).
Składy materiałów wybuchowych
Do przechowywania materiałów wybuchowych winny być przeznaczone osobne składy, odpowiadające wymaganiom przepisów. Wyjątkowo wolno przechowywać w domu ilości do 10 kg prochu, do 5 kg amonitu i do 50 szt. spłonek za osobnym pozwoleniem policyjnym, o ile jest przeznaczone do tego celu odpowiednie niezamieszkałe przez ludzi i dobrze zabezpieczone pomieszczenie przed kradzieżą, ogniem i uszkodzeniem przez odłamki. W takim wypadku materiał wybuchowy i spłonki muszą być przechowywane w osobnych silnych zamkniętych skrzyniach drewnianych (opinie o programie).
Dla ilości do 100 kg przechowywanego materiału wybuchowego, odległość jego od innych budynków winna wynosić przynajmniej HO ni, od dróg żelaznych 75 m i od dróg jezdnych - 40 m. Przy przechowywaniu do 500 kg odpowiednie odległości wynoszą .‘110, 185 i 90 m. Przy 1000 kg -375, 225 i 115 m.
Większe ilości, niż 5000 kg, nic powinny być przechowywane w jednym składzie na terenie kamieniołomu, należy je podzielić na większą ilość składów, których odległość wzajemna winna być nie mniejsza niż 100 m. Odległość ta może być zmniejszona wtedy, gdy składy otoczone są wałami ochronnymi, przewyższającymi dachu o 1 m (segregator aktów prawnych).
Większe składy buduje się zwykle na silnych fundamentach, często również o masywnych ścianach. Jako materiału na ściany korzystnie jest używać kruchego betonu, gdyż w wypadku wybuchu rozlatuje się on na drobne części, które nie są rozrzucane zbyt daleko, jak to jest z cegłą lub kamieniem. Dach winien być lekkiej konstrukcji, jednak dostatecznie mocnej, aby zabezpieczyć skład przed włamaniem. Najracjonalniejszym pokryciem dachu jest dobra papa asfaltowa. Układanie na dachu kamieni, jak to czasem bywa w zwyczaju, uważać należy za szkodliwe, jako źródło zwiększonego niebezpieczeństwa przy wybuchu. Wewnętrzne ściany składu należy gładko otynkować zaprawy. cementową, lub gładko oszalować deskami i pomalować jasną olejną farbą, albo też pobielić. Podłogę należy wykonać szczelnie z grubych desek; gwoździe, którymi są przybite deski do lega rów, powinny być głęboko wpuszczone i zakitowane W składach dla przechowywania prochu, zalecają przepisy niemieckie (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32