Blog

13.03.2021

Forma stożkowa

W artykule znajdziesz:

Forma stożkowa

Forma stożkowa

Ciężar całkowicie zagęszczonej masy betonowej oblicza się z sumy wszystkich składników według ustalonej ilości (recepty). Wykonanie badania Formę stożkową ze wsypem wstawia się do naczynia cylindrycznego umocowanego do stołu wibracyjnego i zapełnia się badaną masą betonową w trzech porcjach (każda ± na i/3 wysokości stożka) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Każda nałożona porcja masy betonowej powinna być zagęszczona 25 uderzeniami ubijaka. Zagęszczenie należy przeprowadzić naciskiem ręki bez uderzenia. Po napełnieniu formy masą betonową i zagęszczeniu zdejmuje się wsyp blaszany i wyrównuje górną powierzchnię do poziomu. Następnie zdejmuje się formę stożkową i uruchamia wibrator, notując z dokładnością do 1 sekundy moment puszczenia w ruch. Wibrowanie trwa do chwili wyrównania się poziomu masy betonowej w naczyniu i uzyskania objętości 5 1 z dokładnością + 2°/o i 1%. Moment zatrzymania wibratora należy odnotować z dokładnością do 1 sekundy (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Czas od chwili uruchomienia wibratora do jego zatrzymania, mierzony w sekundach, stanowi miarę konsystencji masy betonowej.

Uzyskanie objętości większej od 5,1 1 świadczy o źle urabialnej masie betonowej albo o użytej w nadmiarze ilości wody, uzyskanie zaś objętości mniejszej od 4,95 1 świadczy o złym obliczeniu lub odważeniu próbki (uprawnienia budowlane).

W tych przypadkach należy badanie powtórzyć. Wyżej podano kilka metod pomiaru własności świeżych betonów. Wszystkie one mają cały szereg niedogodności, a ich wynikiem są wartości porównawcze. Wiadomo jest bowiem, że taka właściwość jak urabialność betonu nie może być sprowadzona do określonych pomiarów fizycznych. Nasuwa się więc konieczność ujęcia właściwości fizycznych betonu świeżego w sposób bardziej konkretny i mniej zawodny. Świeży beton jest materiałem o dość skomplikowanym mechanizmie wewnętrznym, na który składają się właściwości dwóch różnych stanów materii - cechy stanu ciekłego i stanu stałego (program egzamin ustny).

Wykorzystanie metod reologicznych

Jeśli pewną masę betonu mogącą swobodnie odkształcać się na boki poddamy obciążeniu pionowemu, zauważymy, że jak długo te obciążenia pozostają mniejsze od pewnej wartości, tak długo beton będzie zachowywał się jak ciało stałe, gdyż dla wywołania jakiegokolwiek odkształcenia będzie trzeba przyłożyć obciążenia o skończonej wartości. Dzięki temu świeży beton może zachować na stałe pewne nadane mu kształty geometryczne dzięki wewnętrznym siłom spójności.

Pomiar urabialności jest skomplikowany i nieprecyzyjny, gdyż pojęcie tej cechy jest bardziej pojęciem psychologicznym niż fizycznym (opinie o programie). Każda z metod dotychczas opisanych jest mniej lub więcej subiektywna i nie porusza zagadnienia kompleksowego. Wykorzystanie metod reologicznych może poważnie usprawnić pomiary, aczkolwiek urabialność oceniona tymi sposobami będzie zawsze cechą wtórną. L’Hermite proponuje następujące doświadczenie. Metalowy pojemnik składa się z dwóch części, z których dolna jest zamocowana, zaś górna może się przesuwać. Wypełniamy go świeżym betonem, który następnie zostaje poddany naciskowi P. Pod wpływem siły poziomej F następuje przesunięcie masy wzdłuż prostej AB.

Otrzymuje się doświadczenie analogiczne jak zastosował Casagran.de przy swojej próbie gruntu na ścinanie. W układzie współrzędnych F, s można przedstawić przemieszczenia s oraz odpowiednią siłę ścinającą F (segregator aktów prawnych). Otrzymuje się krzywą OA, która przechodzi przez punkt ekstremalny A. Maksymalna siła niszcząca F zależy również od nacisku normalnego P. Powierzchnia pola OAB przedstawia pracę W potrzebną dla zniszczenia próbki przez ścinanie.

Przy dalszym wzroście przemieszczeń s krzywa opada i jeśli pojemnik jest na tyle duży, że nie nastąpią poważniejsze odkształcenia przekroju (np. kołowego), to siła ścinająca dąży do wartości F’ < F. Stosunek F : F’ jest współczynnikiem poślizgu p. Dla betonu z kruszywa otoczakowego przy 300 kg cementu na 1 m3 betonu współczynnik p przyjmuje wielkość rzędu 1,5, dla kruszywa suchego z tego betonu p = 1,4 zaś dla kruszywa wilgotnego p = 1,25, dla zaczynu p = 8 (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami