Blog

11.10.2022

Formalina

W artykule znajdziesz:

Formalina

Istnieje również metoda (patent USA 867705) uszlachetniania smoły przez dodanie aldehydu mrówkowego czyli formaliny. Formalina reaguje z fenolami tworząc obojętne, nierozpuszczalne sztuczne żywice typu bakelitu, które w przeciwieństwie do fenoli wpływają dodatnio na trwałość i elastyczność powłoki. Istnieje również, podobnie jak przy asfaltach, wiele metod otrzymywania emulsji smołowych. Do tego celu stosuje się zwykle emulgatory alkaliczne, wskutek czego zachodzi jednocześnie neutralizacja kwaśnych składników (program uprawnienia budowlane na komputer).

Oprócz smoły powęglowej stosuje się również smołę drzewną otrzymywaną przy suchej destylacji drewna (głównie bukowego). Smołę tę można łatwo zemulgować z wodą przez dodanie krwi bydlęcej, gdyż albumina zawarta w krwi służy jednocześnie jako emulgator i koloid ochronny. Otrzymana emulsja jest cennym środkiem do impregnacji drewna, odznacza się ona przyjemnym, brunatno-czerwonym kolorem, dużą trwałością na światło i wpływy atmosferyczne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Smoły otrzymywane przy destylacji węgla brunatnego, torfu i innych materiałów organicznych zbliżone są do smoły węglowej, jednak w Polsce nie są szerzej stosowane. Oleje mineralne. Oleje mineralne otrzymuje się przy destylacji ropy naftowej. W budownictwie stosuje się je do impregnacji drewna i materiałów porowatych, w celu ochrony przed wpływami atmosferycznymi lub jako składnik środków grzybobójczych (uprawnienia budowlane). Poważną przeszkodą uniemożliwiającą szersze stosowanie olejów mineralnych jest to, iż w przeciwieństwie do większości olejów roślinnych nie mają one zdolności schnięcia; wskutek tego impregnowane nimi materiały są stale lepkie, co sprzyja osadzaniu się kurzu i brudu. Ponadto w podwyższonej temperaturze oleje te mają skłonność do ,,wypacania“ na powierzchnię materiału. Dlatego też oleje mineralne stosuje się głównie w postaci emulsji dającej się mieszać z wodą. Poza tym czynione są próby nadania olejom mineralnym właściwości schnięcia przez odpowiednie procesy chemiczne, jednak wyniki są dotychczas niezbyt zadowalające (program egzamin ustny).

Schnące oleje roślinne

W chemicznej ochronie budowli stosuje się głównie lżejsze oleje mineralne, tzw. wrzecionowe o ciężarze właściwym 0,85 do 0,95 i wiskozie 3-7 Englera przy 50°C. Temperatura zapłonu tych olejów wynosi 14(H-180°C. Oleje te stosuje się jako składniki impregnatów do drewna, środków do uszczelniania betonu i kamienia oraz kitów. Olejów mineralnych używa się również do wyrobu mas izolacyjnych (opinie o programie). Wypróbowany przepis takiej masy podaje E. Stock J). Składa się ona ze stu części oleju mineralnego, trzydziestu trzech części utwardzonej (zestryfikowanej) kalafonii, trzydziestu trzech części oleiny, ośmiu części wodorotlenku potasu i czterdziestu jeden części amoniaku. Masę tę stosuje się jako izolację Oleje i żywice roślinne. Schnące oleje roślinne głównie olej lniany są od wieków podstawą technika malarskiej. Zasadniczo malowanie jest typowym przykładem stosowania powłoki ochronnej, spełniającej zwykle również rolę dekoracyjną, należy więc do chemicznej ochrony budowli.. Ponieważ technika malarska stanowi nader szeroką dziedzinę, dawno wydzieloną jako osobna specjalność, więc wobec braku miejsca nie będziemy tu jej omawiać (segregator aktów prawnych).

Poza malarstwem oleje roślinne bywają stosowane do impregnacji materiałów budowlanych i wyrobu mas izolacyjnych. Zwykle stosuje się do tego celu pokosty czyli oleje roślinne, które utlenia się częściowo przez gotowanie z odpowiednimi domieszkami, jak tlenkiem ołowiu, kobaltu, niklu lub manganu. Pokosty zwykle szybciej schną (12-24 godz.) niż oleje i dają twardsze powłoki.

Z żywic naturalnych praktycznie stosuje się głównie kalafonię i jej przetwory, inne żywice zwłaszcza pochodzenia kolonialnego, jak kopal, sandarak, damar itp. ze względu na cenę używa się rzadko. Znaczenie ich zresztą jest coraz mniejsze, gdyż dają się zastąpić żywicami sztucznymi, które osiągnęły już duży stopień doskonałości, odznaczając się jednolitymi właściwościami i znacznie niższą ceną (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami