Blog
Formowanie belek żelbetowych
W artykule znajdziesz:
Formowanie belek żelbetowych
Każdy z producentów deskowań dźwigarkowych wytwarza także akcesoria do formowania belek żelbetowych. Przy ich użyciu można kształtować podciągi do wysokości 80 cm bez stosowania ściągów przelotowych.
Konstrukcję nośną deskowania podciągu nadającą mu wytrzymałość na parcie betonu i sztywność utrzymującą w prawidłowym położeniu tworzą następujące elementy:
- poszycie,
- elementy stalowe systemu:
• elementy wsporcze (kozły zastawcze, zaciski belkowe),
• elementy łączące (szyna perforowana, ściągi),
- drewniane dźwigarki systemowe i belki uzupełniające - kantówki. Konstrukcje podporowe składają się z następujących elementów:
- regulowanych teleskopowych podpór,
- rusztowań podporowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Rozwiązania szczegółowe konstrukcji deskowań podciągów poszczególnych producentów różnią się od siebie. Konstrukcje deskowań podciągów następujących producentów:
Kolejność montażu deskowania podciągu (przedstawiono na przykładzie NOE H20:
- zamocować głowice w regulowanych podporach stalowych,
- zamontować dźwigarki poprzeczne,
- wykonać dolną (spodnią) części podciągu - ustawić dźwigarki lub kantówki.
zamontować poszycie,
- ustawić z jednej strony podciągu kozły UZ; podłożyć pod dźwigarki H20 dodatkowe kantówki w celu osiągnięcia zamierzonej wysokości podciągu,
- zamontować i połączyć wkrętami poszycie boczne, ustabilizować kozły za pomocą klinów umocowanych poniżej dźwigarków nośnych,
- zamontować drugą stronę (boku) podciągu,
- założyć kotwy dystansowe DW 15,
- dokonać niwelacji i kontroli dokładności montażu, przeprowadzić niezbędną rektyfikację,
- w przypadku wykonywania podciągów - belek brzegowych przymocować barierki ochronne i ewentualnie podesty robocze (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Deskowania dźwigarkowe aluminiowe
Najbardziej powszechne systemy deskowań poziomych dźwigarkowych występujące na naszym rynku budowlanym: NOE H20, PERI Mulliflex, Ulma Enkoflex, Hiinnebck Varimax, Doka Dokaflex 1-2-4. Ringer HT20.
Wśród deskowań dźwigarkowych aluminowych wyróżniamy dwa typy deskowań:
• deskowania dwupoziomowe (o ruszcie dwupoziomowym),
• deskowania jednopoziomowe (o ruszcie jednopoziomowym).
Deskowania dźwigarkowe aluminiowe dwupoziomowe.
Deskowania dźwigarkowe dwupoziomowe aluminiowe zarówno swoim rozwiązaniem konstrukcyjnym, jak i przeznaczeniem są bardzo zbliżone do deskowania dźwigarkowego drewnianego opisanego w punkcie A. Różnią się one - jak to wynika z nazwy - materiałem, z jakiego są wykonane, oraz konstrukcją samych dźwigarków. Producentem tego typu deskowań, występujących na naszym rynku budowlanym pod nazwą BTM (uprawnienia budowlane).
Deskowania te są używane, ze względu na łatwość dopasowania się do najbardziej złożonych rzutów budynków, zarówno do obiektów o małej, jak i dużej powierzchni.
Konstrukcję nośną deskowania nazywaną rusztem (nadbudową) tworzą następujące elementy (nazewnictwo przyjęto za producentem):
- dźwigarki pierwszego poziomu,
- dźwigarki drugiego poziomu,
- poszycie.
Końcówki belek są zabezpieczone plastikowymi nakładkami (program egzamin ustny). Poprawia to ich odporność na uderzenia oraz chroni przed zniszczeniem podczas pracy na budowie. Belki pierwszego poziomu opierają się na głowicach, a te z kolei na podporach nastawnych (stemplach). Głowice deskowań BTM w odróżnieniu od używanych w deskowaniach dźwigarkowych drewnianych nie są kompatybilne mi systemami. Wynika to z wymiarów przekroi belek. Wyróżniamy głowice inkowe - umożliwiające umieszczenie jednej bądź dwóch belek na podporze - głowicy prostej - pozwalającej na umieszczenie tylko jednej belki na podporze (opinie o programie).
W zależności od wielkości obciążenia (grubości płyty stropowej) poszczególnej konstrukcji rozmieszcza się w odpowiednich, wynikających z warunków Tocznych odległościach. Tak więc konstrukcja nośna deskowania może być /malizowana w zależności od powstałych obciążeń - jest to jedna z podstawowych tego typu deskowań. Producent deskowania w swojej dokumentacji technicznej tabele, które umożliwiają wykonawcy w prosty sposób dobrać optymalne lawy elementów konstrukcyjnych przy zadanej grubości płyty stropowej (segregator aktów prawnych).
Rozstawy te dotyczą:
- odległości między belkmi drugiego poziomu X,
- odległości między belkami pierwszego poziomu Y.
Długość belek pierwszego poziomu wynosi Z = 3 m. Oparte są one na 3 lub -i podporach. Montaż deskowania wykonuje się w takiej samej kolejności, jak w przypadku deskowania dźwigarkowego o konstrukcji drewnianej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32