Blog
Formowanie rurek
W artykule znajdziesz:
Formowanie rurek o małych średnicach wykonuje się pakietami, tj. z wylotnika stalowego wychodzą jednocześnie cztery (o średnicy 50 mm), trzy (o średnicy 75 mm) lub dwie (o średnicy 100 i 125 mm) rurki, złączone ze sobą spoinami, wzdłuż których rurki rozłączają się łatwo po wypaleniu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Montaż wy lotników, wymagający dużej dokładności, odbywa się według specjalnej instrukcji. Wymiary rdzenia i końcówki formującej wyznacza się z uwzględnieniem całkowitej skurczliwości. Zatem, jeśli wewnętrzna średnica wypalanej rurki wynosi 100 mm, zewnętrzna 130 mm, a całkowita skurczliwość 7%, to średnica rdzenia wynosi 100 • 1,07 = 107 mm i średnica nasadki formującej 130 • 1,07 = = 139 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wobec tego, że płynięcie masy z wylotnika ma różną prędkość większą w części środkowej wylotnika, mniejszą w części granicznej należy, w celu wyeliminowania wewnętrznych naprężeń w rurkach i w celu odcięcia rurek o równej długości, ustawić rdzenie różnej długości. Rdzeń dłuższy bardziej hamuje wypływ masy. Za pomocą pras o dużej mocy, w których ciśnienie w głowicy prasującej wynosi 4 MPa (40 kG/cm2), można formować jednocześnie sześć potoków rurek (uprawnienia budowlane).
Stosuje się czasami odcinanie rurek niezależnymi naciągami, które działają z różną częstotliwością cięć dla środkowego i skrajnego potoku rurek. Jako ucinarki stosuje się automat CM-078A po uprzednim przygotowaniu go do cięcia rurek odpowiedniej długości. Istotna jest grubość drutów do cięcia; dokładność cięcia jest zapewniona, jeżeli drut jest cienki (0,4y 0,5 mm) (program egzamin ustny).
Automatyzację formowania rurek przeprowadzono wg różnych wariantów, które w zasadzie mało się różnią. Jeden z najbardziej wydajnych (do produkcji rurek o małych średnicach) automatów (zakład „Azieri”, konstruktor Lejbur) pozwala zwiększyć wydajność linii w ciągu godziny do 6000 szt. rurek o średnicy 50 mm i do 2000 szt. rurek o średnicy 100 mm (przy zatrudnieniu jednego robotnika i jednego operatora), co stanowi wydajność dwukrotnie większą w porównaniu z ręcznym układaniem rurek, które wymaga przy tym zatrudnienia co najmniej 10 wykwalifikowanych robotników (opinie o programie).
Rurki drenarskie
Rurki drenarskie poddaje się suszeniu zwykle w przeciwprądowych suszarkach tunelowych na tych samych wózkach, które są stosowane do suszenia cegły. Małe rurki układa się otworami w kierunku przeciwnym do ruchu nośnika cieplnego, a duże rurki - pionowo.
Pojemność wózka suszarnianego 180 rurek o średnicy 50 mm, 85 rurek o średnicy 100 mm. Czas suszenia zależy od rozmiaru rurek i właściwości glin. Temperatura nośnika ciepła u wlotu do suszarki dla rurek o małej średnicy wynosi 80-4-90°C i <p = 20-30%, dla rurek o dużej średnicy 40-60°C i rp = = 80-85%. Prędkość przepływu nośnika ciepła w suszarce wynosi 2-2,5 m/s.
Wypalanie rurek drenarskich wszelkich rozmiarów przeprowadza się w piecach kręgowych, w których ustawia się cegły w taki sposób, aby utworzyły nóżki i rusztowi ny. Spody ustawia się z rurek, które układa się warstwami, otworami w kierunku przepływu gazów spalinowych. W 1 m3 kanału piecowego pomieścić się może: 428 szt. rurek o średnicy 50 mm, 200 szt. rurek o średnicy 75 mm, 110 szt. Rurek średnicy 100 mm, 02 szt. rurek o średnicy 150 mm, 36 szt. rurek o średnicy 200 mm (segregator aktów prawnych).
Spody wykonane z rurek o dużych średnicach są bardziej racjonalne niż spody ułożone z cegieł, jeżeli obszar spiekania gliny jest dostatecznie duży (mniej więcej 80°C). Temperatura wypalania rurek wynosi zazwyczaj nie więcej niż 1050°C. Warunki wypalania w piecach kręgowych ustala się w taki sposób, żeby na podgrzewaniu znajdowało się 3-5 komór, na wypalaniu 1, na powolnym studzeniu 2, na stygnięciu 3 lub 2, na wyładunku 2 komory.
Rurki o dużej średnicy wypala się nieco ostrożniej niż rurki o średnicy małej. Podciśnienie w szóstym rzędzie ustawki, licząc od strefy wypalania, jest rzędu 60 Pa (6 mm H20). Prędkość posuwania się ognia jest rzędu 20 m/d. Zużycie paliwa umownego 150 kg na 1000 rurek o średnicy 50 mm. Paliwo stałe węgiel, łupek, torf, często jako mieszanki (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32