Blog

Rozwój zintegrowanego planowania zdjęcie nr 2
14.01.2020

Formy uchylne i odwracalne

W artykule znajdziesz:

Formy uchylne i odwracalne

Rozwój zintegrowanego planowania zdjęcie nr 3
Formy uchylne i odwracalne

W zakładach stałych, celem lepszego wykorzystania powierzchni w halach produkcyjnych, w metodzie stendowej stosowane są formy uchylne i odwracalne, o skróconym cyklu produkcyjnym, bądź pionowe formy bateryjne czyli kasetonowe (uprawnienia budowlane).

Formy uchylne posiadają podkład ruchomy — uchylny względem jednej z krawędzi. Dzięki prze chyleniu płyty do prawie pionowego położenia w chwili wyjmowania elementu z formy unika się stosowania zbrojenia, które byłoby konieczne przy podnoszeniu z położenia poziomego (program na telefon).

W formach uchylnych produkowane są zazwyczaj prefabrykaty warstwowych ścian zewnętrznych, które wymagają poziomego położenia dla kolejnego uformowania poszczególnych warstw ściany. Dla uzyskania większej wydajności z form uchylnych wyposażone są one zwykle w urządzenia do podgrzewania betonu, w celu przyspieszenia wzrostu wytrzymałości (osiąga się aktualnie wydajność 3 elementy z formy w ciągu 24 godz) (program na komputer).

Formy odwracalne stanowią pewną odmianę matryc, które przykrywa się podkładem, a następnie razem z nim odwraca się o 180° i podnosi matryce do góry, pozostawiając świeżo uformowany element płaską powierzchnią na podkładzie (metoda „babek z piasku”).

Prefabrykaty na podkładach

Prefabrykaty na podkładach ustawia się w pionową kolumnę na specjalnym stanowisku wyposażonym w urządzenia naparzalnicze (program egzamin ustny). Stalowe formy odwracalne znajdują często zastosowanie do produkcji biegów schodowych oraz płyt żebrowanych (opinie o programie). Do produkcji pełnych, jedno materiałowych płyt ściennych i stropowych o gładkich powierzchniach z reguły stosuje się pionowe formy bateryjne. Podstawowymi zaletami form bateryjnych są:

— stosunkowo duża dokładność kształtu,

— otrzymywanie gładkich powierzchni prefabrykatów (eliminacja tynkowania),

— produkowanie elementów w pozycji pionowej, co zapewnia im korzystne warunki rozformowywania (segregator aktów prawnych),

— proste, mało pracochłonne formowanie elementów,

— mała powierzchnia produkcyjna oddziału formowania,

— wykorzystanie samonagrzewu betonu, uformowanego w dużej masie, do procesu twardnienia (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Rozwój zintegrowanego planowania zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Rozwój zintegrowanego planowania zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Rozwój zintegrowanego planowania zdjęcie nr 8 Rozwój zintegrowanego planowania zdjęcie nr 9 Rozwój zintegrowanego planowania zdjęcie nr 10
Rozwój zintegrowanego planowania zdjęcie nr 11
Rozwój zintegrowanego planowania zdjęcie nr 12 Rozwój zintegrowanego planowania zdjęcie nr 13 Rozwój zintegrowanego planowania zdjęcie nr 14
Rozwój zintegrowanego planowania zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rozwój zintegrowanego planowania zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rozwój zintegrowanego planowania zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami