Blog

28.10.2020

Fundamenty betonowane na miejscu

W artykule znajdziesz:

Fundamenty betonowane na miejscu

Fundamenty betonowane na miejscu

Fundamenty betonowane na miejscu są szeroko rozpowszechnione na zachodzie Europy. Wykonywane są one w postaci bloku betonowego o podstawie kwadratowej lub prostokątnej, z odsadzkami lub bez. Ekonomicznym rozwiązaniem jest wykonanie samej płyty stopowej (program uprawnienia budowlane na komputer). Duże znaczenie dla nośności fundamentu betonowego ma betonowanie płyty stopowej lub całego fundamentu bez użycia deskowań, bezpośrednio do ścian wykopu. Oczywiście możliwe to jest tylko w przypadku odpowiedniej spoistości gruntu.

Do wykonywania fundamentów używa się zwykle betonu marki 90 lub 110.
Fundamenty słupów rozkracznych nie podlegają wywracaniu, lecz pracują na siły osiowe, wyrywające względnie wciskające. Z tego względu są one konstruowane w postaci stóp, przymocowanych do dolnej części żerdzi i zabezpieczonych przed wyrwaniem z gruntu przez ciężar spoczywającej na nich warstwy ziemi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Warunki terenowe nie zawsze pozwalają na dogodny transport słupów żelbetowych o dużych rozmiarach. Bardziej ekonomiczne jest wówczas wykonywanie słupów na miejscu budowy. Stosowane są dwie metody: pierwsza polegająca na betonowaniu słupów w pozycji leżącej i stawianiu ich po stwardnieniu betonu oraz druga - betonowanie w pozycji stojącej.

Do wykonywania słupów w położeniu poziomym używa się form stalowych lub drewnianych obitych blachą. Zbrojenie wykonywane jest zazwyczaj w podręcznej zbrojami i rozwożone w stanie gotowym po trasie linii. Na wyrównanym podłożu ustawia się podkład (dno formy), a na nim układa się zbrojenie. Po zmontowaniu zbrojeń itd. zakłada się boczne ściany formy. Beton miesza się ręcznie lub maszynowo i dowozi taczkami po pomostach wspartych na ścianach formy. Zagęszczanie betonu następuje przez ręczne ubijanie lub też za pomocą wibratorów (uprawnienia budowlane).

Równocześnie ze słupem wykonuje się fundament kielichowy, w który przy podnoszeniu do pozycji stojącej wchodzi dolny koniec słupa. W przypadku użycia cementu szybko twardniejącego podniesienie słupa do pozycji pionowej może nastąpić już po upływie 4 do 6 dni. Po ukończeniu ustawiania następuje umocnienie słupa w kielichu fundamentu przez zalanie zaprawą cementową. Metodą tą wykonuje się słupy o wysokości do 30 m i ciężarze do 40 T.

Słupy wibrobetonowe

Jeszcze większe wymiary (do 60 m wysokości) mogą mieć słupy betonowane w pozycji stojącej (program egzamin ustny). Formę montuje się z łatwych do transportu segmentów, które mają z boku otwory służące do napełniania formy betonem. Betonowanie następuje począwszy od dolnego otworu stopniowo ku górze. Na dobre zagęszczenie betonu słupa korzystnie wpływa parcie hydrostatyczne masy betonowej. Słupy tak wykonywane mają z reguły przekroje pełne: kołowe lub kwadratowe. Są one trwałe, gdyż nie doznają znacznych naprężeń montażowych przy podnoszeniu do pozycji stojącej.

Produkcja słupów w odpowiednio wyposażonych zakładach betoniarskich pozwala na uzyskanie wyrobu wysokiej jakości (opinie o programie). Wymaga to jednak stałej kontroli materiałów oraz przebiegu cyklu produkcyjnego. Do formowania słupów używane są formy stalowe, rzadziej formy drewniane obite blachą. W formach ustawia się zbrojenie i zabezpiecza przed przemieszczeniem w czasie wibrowania za pomocą elementów dystansujących. np. w postaci krążków nawleczonych na pręty zbrojenia.

Dopuszcza się jedynie dodatnie odchyłki w grubości otulenia wkładek betonem, nie przekraczające 0,6 cm. Stosowane są zwykle formy pojedyncze, ale mniejsze słupy o prostych kształtach mogą być betonowane w formach wspólnych dla kilku elementów (segregator aktów prawnych). Zagęszczanie betonu wykonuje się za pomocą wibratorów najczęściej przyczepnych, aczkolwiek przy słupach o większych wymiarach możliwe jest również zastosowanie wibratorów wgłębnych. Używane są również niekiedy stoły wibracyjne. Najlepsze wyniki daje stosowanie wibratorów o niskiej i wysokiej częstotliwości np. 3000 i 9000 okr/min.

Po zabetonowaniu słupów i częściowym rozformowaniu następuje ich przyspieszone dojrzewanie w parze niskoprężnej w komorach naparzalni lub pod brezentem, a następnie
zdjęcie z podkładów i wywóz na skład gotowych elementów, gdzie podlegają dalszej pielęgnacji (promocja 3 w 1). W przypadku słupów oświetleniowych stosuje się często obróbkę kamieniarską powierzchni betonu.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami