Blog

Kruszywo kopalniane zdjęcie nr 2
30.05.2018

Fundamenty pośrednie na palach stalowych

W artykule znajdziesz:

Fundamenty pośrednie na palach stalowych

 
Kruszywo kopalniane zdjęcie nr 3
Fundamenty pośrednie na palach stalowych

Fundamenty pośrednie na palach stalowych są najczęściej stosowane w budownictwie hydrotechnicznym i morskim (uprawnienia budowlane). Pale wykorzystywane w budownictwie zwykle mają postać stalowych zamkniętych lub otwartych rur, których średnica wynosi do 800mm, a długość do 36m. Mogą być pionowe lub pochylone, a zdecydowanie najczęściej stosuje się je w budownictwie wodnym, między innymi w budowie pirsów, nabrzeży, elementów falochronów, przystani czy kierownic śluz. Pale rurowe, których średnica wynosi od 800mm do 2500mm, wykorzystywane są głównie w konstruowaniu urządzeń cumowniczo-odbojowych. Pale wiercone z otworem zabezpieczonym przez rurowanie to technologia wykorzystywana przy produkcji pali o średnicach wynoszących 400, 620, 700 oraz 880mm. W tym wypadku narzędziami wiercącymi są różnych rozmiarów świdry kubełkowe lub ślimakowe oraz tzw. korony wycinające. Zadaniem rur jest przede wszystkim zapobieganie rozluźnienia gruntu oraz zapewnianie odpowiedniej stateczności otworu podczas wykonywania nawiertu (program egzamin ustny).

 

W trakcie wiercenia rury opuszczane są, za pomocą adaptera stołu obrotowego lub wciskarki, w głąb gruntu. Wszystkie odcinki rur są następnie łączone ze sobą za pomocą specjalistycznych śrub nazywanych korkami. Wybór techniki wiercenia zawsze uzależniony jest od rodzaju gruntu. W przypadku, gdy znajduje się w nim woda, należy pamiętać o konieczności odpowiedniego zabezpieczenia dna otworu przez rozluźnieniem podłoża, ponieważ w otworze pod wpływem słupa wody lub zawiesiny bentonitowej wytwarza się nadciśnienie (opinie o programie). Powstałe nadciśnienie musi być utrzymane do końca betonowania. Powstały w ten sposób otwór wymaga oczyszczenia, a następnie zamontowania w nim kosza zbrojeniowego. Do betonowania wykorzystywana jest metoda kontraktorowa, a w jego trakcie rury są podciągane oraz demontowane. Aby uniknąć zwieszania betony na zbrojeniu nie powinno się używać betonu na kruszywie łamanym. Ponadto masa betonowa musi mieć odpowiedni skład, aby zapewnić jej wypływ rurą kontraktorową.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Kruszywo kopalniane zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Kruszywo kopalniane zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Kruszywo kopalniane zdjęcie nr 8 Kruszywo kopalniane zdjęcie nr 9 Kruszywo kopalniane zdjęcie nr 10
Kruszywo kopalniane zdjęcie nr 11
Kruszywo kopalniane zdjęcie nr 12 Kruszywo kopalniane zdjęcie nr 13 Kruszywo kopalniane zdjęcie nr 14
Kruszywo kopalniane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kruszywo kopalniane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kruszywo kopalniane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami