Blog

Przygotowanie drewna i zaznajomienie cieśli z projektem zdjęcie nr 2
03.03.2021

Fundamenty przepustów

W artykule znajdziesz:

Fundamenty przepustów

Przygotowanie drewna i zaznajomienie cieśli z projektem zdjęcie nr 3
Fundamenty przepustów

Przepusty są wykonane z betonu marki 140. Posadowione są one wprost na gruncie. Najmniejsza grubość nadsypki wraz z nawierzchnią, licząc od wierzchu sklepienia, wynosi 0,5 m. Największa wysokość nasypu, licząc od dna przepustu do krawędzi korony drogi, wynosi 10,0 m (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przepusty sklepione zostały zaprojektowane dla I klasy obciążeń ruchomych i sprawdzone na obciążenie ciągnikiem T-80. Istniejące opracowania typowe obejmują 9 typów przepustów sklepionych, każdy dla kąta skrzyżowania z osią drogi 90° lub 60°.

Podstawowa charakterystyka techniczna betonowych przepustów sklepionych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W przepustach rurowych poszczególne prefabrykaty są w zasadzie układane wprost na naturalnym podłożu, odpowiednio wzmocnionym. Tego rodzaju fundament ma za zadanie zapewnić równomierne osiadanie przepustu, zwłaszcza w pierwszym okresie po zakończeniu budowy, co ma istotne znaczenie dla zapobieżenia powstawaniu przesunięć i uskoków poszczególnych prefabrykatów względem siebie.

Zjawiska te mogłyby powodować utrudnienia w przepływie wody i uszkodzenie izolacji oraz deformacje nasypów. Różne typy fundamentów dla przepustów rurowych. Zasady projektowania konstrukcji fundamentów (uprawnienia budowlane).
Fundamenty pod przepusty rurowe mogą być wykonane z dowolnego mało ściśliwego gruntu, jak piasek gruboziarnisty, żwir, pospólka, grunt stabilizowany cementem, glinobeton, tłuczeń, kamień łamany, żużel lub wprost grunt naturalny nie posiadający właściwości wysadzinowych. W przypadku gruntów wysadzinowych należy je wymienić na pospółkę w warstwie o grubości 20-70% głębokości przemarzania (ku środkowi przepustu głębokość warstwy podlegającej wymianie zmniejsza się).

Jeżeli w poziomie posadowienia przepustu występuje woda gruntowa, to fundament należy wykonać z warstwy pospółki o grubości powyżej 50 cm (program egzamin ustny).
W przepustach prefabrykowanych skrzynkowych i w przepustach żelbetowych ramowych przy projektowaniu posadowienia należy uwzględnić następujące zalecenia:
- przy gruntach o wytrzymałości powyżej 1,0 kG/cm2 należy posadowić przepusty wprost na gruncie,
- przy gruntach o wytrzymałości ok. 1,0 kG/cm2 zaleca się posadowić przepust na warstwie piasku lub pospółki o grubości ok. 20 cm,
- na gruntach słabszych o wytrzymałości poniżej 0,7 kG/cm2 należy stosować indywidualne rozwiązania posadowienia przepustów (opinie o programie).

Przepusty betonowe

W przepustach betonowych sklepionych, posiadających własny mocny fundament, określona jest górna granica naprężeń na grunt, wynosząca 13,0 kG/cm2. Przy projektowaniu posadowienia tych przepustów należy kierować się zaleceniami jak dla przepustów żelbetowych ramowych. Wobec tego, że przepusty betonowe sklepione są wykonywane często na terenach górskich, należy pomiętać przy posadowieniu na gruntach skalistych o konieczności usunięcia zwietrzałych i skruszałych skał i wykonania warstwy podsypki piaskowej o grubości ok. 20 cm.
W przepustach rurowych styki poszczególnych prefabrykatów powinny być uszczelniane od wewnątrz zaprawą cementową 1 : 3.

Izolację rur stanowi trzykrotne pokrycie bitumem (lepikiem) prefabrykatów ułożonych na fundamencie po uprzednim przykryciu styków paskami papy (na lepiku) o szerokości ok. 20 cm. Na tak wykonaną izolację zaleca się ułożyć otulinę z gliny grubości co najmniej 10 cm (segregator aktów prawnych).
W przepustach prefabrykowanych skrzynkowych styki poszczególnych elementów skrzynkowych należy przykryć paskami papy (na lepiku) o szerokości ok. 20 cm, a następnie całą zewnętrzną powierzchnię skrzynki pokryć izolacją z dwóch warstw papy i trzech warstw lepiku.

Część tak wykonanej izolacji na górnym poziomym odcinku zaleca się przykryć warstwą ochronną chudego betonu grubości 4 cm, zwłaszcza gdy nadsypka (wraz z nawierzchnią) nie jest większa niż 50 cm (promocja 3 w 1).
W przepustach żelbetowych ramowych izolację wykonuje się z dwóch warstw papy i trzech warstw lepiku. Zalecone jest ułożenie warstwy ochronnej o grubości 4 cm z chudego betonu na górnej poziomej części izolacji bitumicznej.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Przygotowanie drewna i zaznajomienie cieśli z projektem zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Przygotowanie drewna i zaznajomienie cieśli z projektem zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Przygotowanie drewna i zaznajomienie cieśli z projektem zdjęcie nr 8 Przygotowanie drewna i zaznajomienie cieśli z projektem zdjęcie nr 9 Przygotowanie drewna i zaznajomienie cieśli z projektem zdjęcie nr 10
Przygotowanie drewna i zaznajomienie cieśli z projektem zdjęcie nr 11
Przygotowanie drewna i zaznajomienie cieśli z projektem zdjęcie nr 12 Przygotowanie drewna i zaznajomienie cieśli z projektem zdjęcie nr 13 Przygotowanie drewna i zaznajomienie cieśli z projektem zdjęcie nr 14
Przygotowanie drewna i zaznajomienie cieśli z projektem zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przygotowanie drewna i zaznajomienie cieśli z projektem zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przygotowanie drewna i zaznajomienie cieśli z projektem zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami