Blog

30.04.2021

Zamknięcie formy

W artykule znajdziesz:

Zamknięcie formy

Zamknięcie formy

Niezależnie od materiału, z którego te formy są wykonane, muszą one odpowiadać następującym warunkom:
- muszą mieć wymiary, odpowiadające dokładnie przyszłemu kształtowi wyrobu, gdyż po uformowaniu poprawki są już niemożliwe;
- muszą mieć konstrukcję trwałą, nie odkształcającą się przy ubijaniu, prasowaniu lub wibrowaniu, przy transporcie itp.;
- muszą być szczelne, aby nie wyciekało z nich spoiwo cementowe;
- muszą być o prostej konstrukcji, łatwe w obsłudze i w naprawie;
- zamknięcie form musi być nieskomplikowane, ale trwałe, otwieranie zaś takie, aby nie niszczyło świeżego wyrobu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przed napełnieniem betonem sprawdzamy zamknięcie formy, naoliwiamy jej wewnętrzną powierzchnię, a po wyjęciu wyrobu z formy oczyszczamy ją zaraz z resztek betonu.
Zasadniczo forma składa się z formy właściwej, tworzącej boki wyrobu i z podkładki. Przebieg formowania wyrobu polega przeważnie na tym, że po zagęszczeniu wyrobu rozbieramy formę, a świeży wyrób pozostaje na podkładce aż do należytego stwardnienia, kiedy może być z tej podkładki usunięty (np. przy wyrobie płytek cementowych). Wynika z tego, że każdej formie odpowiada znaczna ilość podkładek. Należy więc przy obmyślaniu metody produkcji elementów betonowych wybierać taką, przy której ilość podkładek byłaby nieznaczna lub byłyby one w ogóle zbędne (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Osiągnąć to można np. przez formowanie wyrobów na starannie wyrównanej posadzce betonowej.

Na takiej posadzce możemy np. bez podkładek ubijać stopnie schodowe, parapety okienne itp. Również możemy osiągnąć oszczędność na formach przez wykonywanie wyrobów seryjnie (zwłaszcza gdy są one mniejsze). Widzimy to np. przy wyrobie od razu czterech płytek posadzkowych w tzw. formach bateryjnych.
Ze względu na sposób rozbierania mamy następujące rodzaje form (uprawnienia budowlane).

Formy stałe

Formy stałe, nierozbieralne, stosowane przy wyrobie płytek lastrikowych lub płyt kamiennobetonowych do celów drogowych. Formy
takie są wewnątrz zbieżne (koniczne) i podnoszą się po lekkim wstrząśnięciu formy, napełnionej betonem (program egzamin ustny).
Formy stałe odwracalne. Zdejmujemy je tak, jak poprzednie, lecz po odwróceniu formy z betonem na podkładce lub na podłodze dnem do góry.
Formy rozbieralne w pozycji normalnej przez usunięcie klinów, zwolnienie śrub, zamków lub zacisków, jak p. przy wyrobie tralek balustradowych.

Formy rozbieralne odwracalne. Formy takie mają przymocowane przy jednym z boków bieguny, około których obracamy formę (po napełnieniu betonem) dnem do góry i rozbieramy przez zwolnienie zamków i odsunięcie ścian formy na boki (opinie o programie).
Formy obrotowe używane są np. do wyrobu kul betonowych, kadzi itp. Forma taka osadzona jest na poziomej osi obrotowej i okryta siatką zbrojeniową. Narzucamy na nią zaprawę i przez obrót formy oraz osadzonego na niej szablonu formujemy wyrób o żądanym kształcie zewnętrznym wiele uwagi odpowiedniemu skonstruowaniu formy i zapewnić jej w czasie używania fachową pielęgnację. Przy konserwacji formy należy pamiętać o jej częstym czyszczeniu (aby nigdy nie przywarł do niej stwardniały beton lub cement), o częstym jej oliwieniu i o natychmiastowym usuwaniu zauważonych usterek. Małe bowiem, a nie naprawione zaraz zepsucie, wywołuje z czasem szybkie zniszczenie formy.

Dlatego też większe betoniarnie posiadają własne, nieraz bogato wyposażone warsztaty mechaniczne (segregator aktów prawnych).
Konstrukcja form drewnianych zależy od wielkości wyrobu, stopnia skomplikowania jego kształtu i żądanej do wykonania z jednej formy ilości sztuk. W najprostszym przypadku użyjemy drewna miękkiego, przeważnie desek bez bieli i sęków. Na formy najlepsza jest sosna. Jest ona bowiem wystarczająco twarda i nie wchłania wody, jak świerk i jodła. Ponadto sosna nie paczy się i nie odpręża, pozwalając na wyrób form ukośnych.

Forma taka wystarczy jednak najwyżej na kilkadziesiąt krotne użycie. Dlatego dobrze jest wzmocnić ją na krawędziach płaskownikami żelaznymi lub kątownikami, chroniącymi od zniszczenia (od uderzeń ubijaka) najczulsze miejsce formy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami