Blog

08.05.2023

Gabinety przedmiotowe

W artykule znajdziesz:

Gabinety przedmiotowe

Pion nr 2 zasila gabinety przedmiotowe. Pomiar gazu dokonywany jest przez gazomierz centralny zainstalowany na niższej kondygnacji. Od pionu przewiduje się dwa odgałęzienia 0 20 mm: jedno do zasilania gabinetu fizyki, drugie do zasilania sali fizykochemicznej i gabinetu chemii. Odcinek przewodu doprowadzający gaz do stołu demonstracyjnego przeprowadza się w kanaliku podłogi o przekroju 20 X 10 cm zabezpieczonym przed zaciekami cieczy i należycie przewietrzanym (program uprawnienia budowlane na komputer).

Instalacja wyposażona jest w kurki gazowe ze złączką do węża, przeznaczone do zasilania palników laboratoryjnych. Palniki laboratoryjne powinny być połączone z kurkami wężowymi krótkimi odcinkami przewodów gumowych lub z tworzywa sztucznego odpornego na działanie gazu. Końcówki węża należy umocować w sposób trwały za pomocą blaszanych opasek lub zacisków (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Temperatura pomieszczenia powinna wynosić + 5-H + 40CC, a wilgotność względna (65 ± 15%). Przewód doprowadzający do gazomierza należy zaopatrzyć w kurek umożliwiający w każdej chwili odcięcie dopływu gazu. Gazomierz należy zamontować w taki sposób, aby możliwe było bezbłędne odczytywanie stanu liczydła (uprawnienia budowlane).

Maksymalne dopuszczalne ciśnienie gazu przed gazomierzem niskiego ciśnienia wynosi 500 mm H20. W związku z tym rozdzielcze sieci gazowe względnie przyłącza powinny być wyposażone w odpowiednie urządzenia reduktorowe i zabezpieczające.

Gazomierze można umieszczać:

  • w przedpokojach oraz kuchniach niemieszkalnych, jeżeli są dostępne wyłącznie od strony przedpokoju lub hallu,
  • na klatkach schodowych w odległości co najmniej 0,5 m od drzwi z materiałów palnych, jeżeli klatka jest wentylowana,
  • w szybach instalacyjnych, w szafkach gazomierzowych,
  • w pomieszczeniach na kurek główny (program egzamin ustny).

Odległość gazomierza od przyboru gazowego nie powinna być mniejsza od 3 m, a od pojedynczego palnika gazowego 1 m. Najwyższa dopuszczalna wysokość ustawienia gazomierza, licząc od podłogi do dolnej części obudowy, nie powinna przekraczać 1,8 m. Gazomierze o przepustowości powyżej 10 m3/h należy instalować na specjalnych wspornikach zamocowanych do ściany lub na podłożu stałym (opinie o programie).

Tradycyjne łączenie gazomierzy

Nie można umieszczać gazomierzy:

  • w pomieszczeniach przeznaczonych na stałe lub czasowo do spania (pokoje mieszkalne, hotelowe itp.),
  • w pomieszczeniach mających bezpośrednie połączenie z pomieszczeniami do spania oddzielonymi kotarami,
  • w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi,
  • w garażach, pralniach, łazienkach i innych pomieszczeniach o znacznym zawilgoceniu,
  • we wspólnych wnękach z licznikami elektrycznymi,
  • w pobliżu pieców i otwartego płomienia (segregator aktów prawnych).

Tradycyjne łączenie gazomierzy za pomocą łączników gwintowanych z żeliwa ciągliwego jest pracochłonne. Duża liczba połączeń gwintowanych zwiększa potencjalne niebezpieczeństwo ulatniania się gazu.

Bardziej praktyczne jest łączenie gazomierzy z instalacją za pomocą prefabrykowanych kształtek stalowych. Zainstalowany gazomierz powinien znajdować się w odległości od ściany co najmniej 20 mm. Miejsce instalowania gazomierzy zależne jest w pewnym stopniu od typu zabudowy.

Pomieszczenia, w których przewiduje się zainstalowanie Przyborów gazowych, powinny mieć zapewnioną ciągłą wymianę powietrza wystarczającą dla spalania gazu oraz zabezpieczenia przed przekroczeniem dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia ludzkiego. Przybory gazowe nie mogą zakłócać ciągu w przewodach spalinowych (promocja 3 w 1).

Poniżej podano dopuszczalne wydajności cieplne przyborów gazowych w kcal/h na 1 m3 kubatury pomieszczeń.

Rozwiązanie takie ma szereg zalet:

  • łatwy dostęp dla pracownika dostawcy gazu,
  • łatwy dostęp dla inkasenta,
  • gazomierz nie jest narażony na uszkodzenia mechaniczne,
  • w jednym pomieszczeniu z dala od budynku mieszkalnego umiejscowione są trzy bardzo ważne elementy instalacji - kurek główny, gazomierz, a w przypadku dystrybucji gazu pod średnim ciśnieniem - również reduktor. Rozwiązanie takie może być stosowane dla gazu suchego. Dlatego też w warunkach krajowych można stosować takie umiejscowienie gazomierza wyłącznie dla budynków zaopatrywanych w gaz ziemny.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami