Blog

24.08.2022

Początki eksploatacji lasów

W artykule znajdziesz:

Początki eksploatacji lasów

Efekt cieplarniany spowoduje bardzo duży deficyt w bilansie wodnym w środk. i szczególnie w pd. części kontynentu. Z kolei na pn. spodziewany jest znaczny przyrost zasobów wodnych związany z przesunięciem się nad ten region stref opadów. W efekcie może to doprowadzić do pogłębienia kontrastów w stosunkach wodnych kontynentu i naruszyć delikatną równowagę, szczególnie w ekosystemach półpustynnych, gdzie wg przewidywań wody będzie mniej niż obecnie  (program uprawnienia budowlane na komputer).

W niebezpieczeństwie znajduj.) się także wody powierzchniowe. Wskutek długotrwałego oddziaływania szkodliwych związków powstających przy spalaniu paliw kopalnych, dostających się do wód wraz z opadami atmosferycznymi, na wsch. od rzeki Missisipi zakwaszeniu uległo ok. 3 tys. jezior, a w ponad 200 leżących w masywie Adirondack (Stany Zjednoczone) z tego powodu wyginęły ryby. Podobnym zagrożeniem objętych jest jeszcze 9 tys. zbiorników wodnych na wsch. Stanów Zjednoczonych, a także niektóre jeziora na zach. (Kalifornia) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Bardzo poważnym zagrożeniem dla środowiska przyrodniczego kontynentu jest zmniejszanie się pow. leśnej. Początki eksploatacji lasów wiążą się z przybyciem osadników europejskich. Później rewolucja przemysłowa i szybki rozwój rolnictwa spowodowały wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe i nowe tereny pod uprawę. W następstwie tego wytrzebiono duże obszary leśne na wsch. (uprawnienia budowlane) Stanów Zjednoczonych i Kanady. Obecnie, dzięki planowej gospodarce zasobami leśnymi, mimo jednych z najwyższych na świecie wskaźników pozyskania drewna, pow. leśna systematycznie rośnie. W 1970 w tych dwóch krajach lasy zajmowały areał 628,7 min ha, v\ 1980 wzrósł on do 635,2 min, a w roku 1994 osiągnął 790 min ha (program egzamin ustny).

Aktualnie obszary chronione

Zupełnie inaczej sytuacja ta wygląda vs krajach Ameryki Środkowej. Tam przez długi czas lasy były w zasadzie nienaruszone, choć na niektórych wyspach archipelagu Wielkich Antyli eksploatacja zasobów leśnych rozpoczęła się wraz z przybyciem białych kolonizatorów. Przykładem może być Kuba, którą w 1812 lasy porastały w 90%, a w niecałe 150 lat później już tylko w 14%, oraz Puerto Rico całkowicie pokryte lasem u progu kolonizacji 1508, do 1770 zalesione jeszcze w 94%, zupełnie zaś wylesione w okresie 1815-1903, po którym lasy zajmowały zaledwie 0,4% pow. wyspy (opinie o programie). W pozostałych krajach tego regionu dopiero w latach 50. rozpoczęła się intensywna wycinka lasów - przede wszystkim pod plantacje roślin przemysłowych (m.in. kawa, kakao, trzcina cukrowa, banany) oraz w celu pozyskania drewna na opał. Przeciętnie między 1961 a 1991 w każdym z krajów Międzymorza pozyskanie drewna wzrosło dwukrotnie.

W 1961 lasy w krajach Ameryki Środkowej zajmowały 89,9 min ha, w 1970 - 83 min ha, a w 1980 ich areał zmniejszył się do 75,5 min ha. Obecnie porastają one 75,2 min ha, przy czym ich pow., chociaż wolniej, nadal się zmniejsza. Kolejnym zagrożeniem dla środowiska kontynentu jest postępująca degradacja gleb. Na terytorium Stanów Zjednoczonych jest ona częściowo skutkiem nieracjonalnej gospodarki rolnej w początkowych okresach zasiedlania. Obecnie w ciągu roku wskutek erozji ubywa średnio 18 t gleby z ha, a w stanach o intensywnie rozwiniętym rolnictwie (np. Iowa czy Missouri) nawet 35 t (segregator aktów prawnych).

Aktualnie obszary chronione znajdują się w większości krajów Ameryki Północnej. Zorganizowana ochrona przyrody nie istnieje na Grenadzie; poza tym żadnych obiektów chronionych nie ma też na brytyjskich posiadłościach Anguilla i Montserrat, a także francuskich - Saint-Pierre i Miquelon oraz wyspie Clipperton. Łącznie w Ameryce Północnej utworzonych zostało ponad 2500 obszarów chronionych, najwięcej w Stanach Zjednoczonych (1457- bez obszarów chronionych na Hawajach, Portoryko i terytoriach zależnych), następnie w Kanadzie (640
kampanię mającą na celu zachowanie go w nienaruszonej formie dla następnych pokoleń. Zakończyła się ona utworzeniem pierwszego na świecie parku narodowego na mocy dekretu podpisanego w dniu I marca I872 przez prezydenta U.S. Granta (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami