Blog

10.04.2020

Galwanometr elektrostatyczny

W artykule znajdziesz:

Galwanometr elektrostatyczny

 

Galwanometr elektrostatyczny

Galwanometr elektrostatyczny - elektrometr (program uprawnienia budowlane na komputer).

Galwanometr lusterkowy - galwanometr, w którym rolę wskazówki pełni strumień świetlny.

Galwanometr magnetoelektryczny - galwanometr o dużej czułości, w którym ruch organu ruchomego jest spowodowany oddziaływaniem strumienia magnetycznego magnesu trwałego na przewód z prądem.

Galwanometr nadprzewodnikowy - galwanometr, w którym wszystkie części obwodu pomiarowego są wykonane z nadprzewodnika; g.n. służy do pomiaru bardzo małych SEM i małych rezystancji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Galwanometr o ruchomej cewce - galwanometr, w którym organ ruchomy, zawierający cewkę, zmienia położenie w stałym polu magnetycznym, gdy przez cewkę płynie prąd.

Galwanometr o ruchomym magnesie - galwanometr, którego część nieruchoma zawiera jedno lub kilka uzwojeń, przez które płynie prąd, organ ruchomy zaś - jeden lub kilka magnesów.

Galwanometr pełzny - galwanometr, w którym organ ruchomy nie jest poddany momentowi zwrotnemu i wskutek tego powstałe podczas pomiaru odchylenie ma charakter trwały; sprowadzenie wskazówki w położenie zerowe jest dokonywane mechanicznie lub elektrycznie; g.p. są stosowane najczęściej jako strumieniomierze (uprawnienia budowlane).

Galwanometr różnicowy - galwanometr zawierający układ dwóch uzwojeń, w których płyną prądy, przy czym ich oddziaływania elektromagnetyczne mają przeciwne kierunki; jest on przeznaczony do mierzenia różnicy dwóch prądów.

Galwanometr sinusowy - galwanometr o ruchomym magnesie tak zbudowany, że sinus kąta odchylenia organu ruchomego jest proporcjonalny do mierzonego prądu.

Galwanometr statyczny - galwanometr, zwykle magnetoelektryczny o dużej czułości i małym okresie drgań własnych, stosowany do pomiaru prądu stałego.

Galwanometr strunowy - galwanometr, w którym organem ruchomym jest drut (struna) mogący zmieniać swe położenie między biegunami magnesu lub elektromagnesu.

Galwanometr tangensowy, busola stycznych - galwanometr o ruchomym magnesie tak zbudowany, że tangens kąta odchylenia organu ruchomego jest proporcjonalny do mierzonego prądu.

Galwanometr termoelektryczny - termogalwanometr.

Galwanometr wibracyjny - galwanometr do pomiaru prądu przemiennego, skonstruowany tak, by okres drgań jego organu ruchomego równał się okresowi prądu mierzonego.

Galwanometr wskazówkowy - galwanometr zaopatrzony we wskazówkę (program egzamin ustny).

Galwanoplastyka - dział galwanotechniki, obejmujący sposoby elektrolitycznego osadzania metali (głównie miedzi) na powierzchni przedmiotów metalowych lub niemetalowych w celu otrzymania dokładnych metalowych kopii (pozytywów lub negatywów); g. ma zastosowanie przy wyrobie płyt gramofonowych, w drukarstwie (wyrób klisz), w przemyśle radiowym, szklarskim, samochodowym itp.

Galwanoskop

Galwanoskop - przyrząd elektryczny do wykrywania bardzo małego prądu stałego w obwodzie oraz do wskazywania jego kierunku; uproszczona odmiana galwanometru (opinie o programie).

Galwanostegia, galwanizacja - dział galwanotechniki, obejmujący sposoby elektrolitycznego osadzania metali na powierzchni wyrobów metalowych lub niemetalowych w celu uzyskania mocno związanych z materiałem podstawowym powłok metalowych dla ochrony przed korozją, otrzymania żądanych własności fizycznych lub dla ozdoby.

Galwanostereotyp, galwanotyp - forma drukowa wtórna wykonana metodami galwano- plastyki, stosowana w typografii.

Galwanostereotypia, galwanotypia - dział stereotypii obejmujący wykonywanie wtórnych form drukowych (galwanostereotypów) metodami galwanoplastyki.

Galwanotaksja, elektrotaksja - reakcja ze strony aparatu ruchowego swobodnie poruszających się zwierząt (np. pierwotniaków) lub komórek (plemników, leukocytów) na przepływ prądu elektrycznego przez środowisko galwanotechnika - dziedzina elektrochemii zajmująca się teorią i praktycznym wykorzystaniem elektrolitycznego osadzania metali, obejmująca galwanostegię i galwanoplastykę.

Galwanotropizm - rodzaj tropizmu występujący pod wpływem pola elektrycznego (np. korzenie roślin umieszczonych w polu elektrycznym wyginają się w kierunku anody).

Galwanotyp - galwanostereotyp.

Galwanotypia - galwanostereotypia.

Gałązka - odcinek przewodu centralnego ogrzewania łączący grzejnik z pionem lub z przewodem poziomym (segregator aktów prawnych).

Gałązka 2 (w instalacji wodociągowej) - przewód odgałęzieniowy.

Gałąź - element lub układ połączonych ze sobą elementów obwodu elektrycznego, który ma wyprowadzone na zewnątrz tylko dwie końcówki.

Gałka - specjalny węzeł w kształcie kuli spleciony na końcu liny, zapobiegający jej wyślizgnięciu się z ręki lub z uchwytu.

Gamatox - środek owadobójczy zawierający jako składnik biologicznie czynny techniczny sześciochlorocykloheksan (mieszaninę izomerów) lub lindan w postaci proszków do opylania stosowany jest do zwalczania szkodników w leśnictwie, w uprawach niejadalnych roślin przemysłowych oraz zbóż; w postaci emulsji wodnych - do zwalczania szkodników sadów i ogrodów warzywnych (promocja 3 w 1).

Gambir - ekstrakt garbarski z liści i młodych gałązek krzewu Uncaria gambir stosowany do garbowania skór lekkich oraz do farbowania skór i tkanin w lecznictwie ma zastosowanie jako środek ściągający.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami