Blog

Uszkodzenia mechaniczne zdjęcie nr 2
30.05.2018

Garaże podziemne w nowoczesnych budynkach

W artykule znajdziesz:

Garaże podziemne w nowoczesnych budynkach

 
Uszkodzenia mechaniczne zdjęcie nr 3
Garaże podziemne w nowoczesnych budynkach

Podziemne garaże to norma w wielorodzinnych budynkach budowanych obecnie. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że auta znikają w podziemiach. Z punktu widzenia ekonomicznego ich budowa jest jak najbardziej uzasadniona. Cena gruntów budowlanych w dużych miastach jest wysoka (segregator aktów prawnych). Tradycyjne naziemne garaże i parkingi przechodzą do przeszłości. Naziemne garaże można właściwie spotkać już tylko i wyłącznie na osiedlach z wielkiej płyty, budowane w okresie PRL-u. Wówczas nie można było mówić o normalnym, konkurencyjnym rynku nieruchomości. Planiści mieli o wiele większą dowolność. Dzisiaj budowa garaży naziemnych jest marnotrawstwem cennego miejsca. Dzisiaj niemal każdy blok zbudowany jest na garażu podziemnym. Dla architektów i budowlańców budowa garażu podziemnego to spore wyzwanie. Blok powinien być bowiem tak samo funkcjonalny dla samochodów jak i mieszkańców. Jak projektuje się garaże podziemne? Garaże podziemne muszą być budowane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Miejsce parkingowe powinno mieć co najmniej 2,3 m szerokości (promocja 3 w 1).

 

W nowoczesnych budynkach to słupy konstrukcyjne wyznaczają zwykle obramowania dla miejsc postojowych. Zazwyczaj miejsca parkingowe rozplanowane są na szerokości 7 m pomiędzy słupami konstrukcyjnymi. Dla konstrukcji budynku szerokość ta jest jak najbardziej akceptowalna. Projektując miejsca parkingowe pod wielopiętrowym budynkiem należy wziąć pod uwagę wszystko to co znajduje się powyżej. Plac budowy w pierwszym etapie realizacji inwestycji jest więc jedną wielką wyrwą w ziemi. Przepisy prawne a budowa garaży. W sposób bardzo dokładny konstrukcję i budowę garaży podziemnych i naziemnych reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych. Odpowiedzi na pytanie jak dokładnie konstruować garaże podziemne znajdziemy w rozdziale 10. Wysokość budowanego garażu powinna wynosić co najmniej 2,3 m do spodu instalacji i przewodów. Wjazd do garażu powinien mieć szerokość co najmniej 2,3 metra oraz wysokość 2m. Przepisy regulują ponadto sposób dojazdu do garażu oraz szerokość manewrową (uprawnienia budowlane).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Uszkodzenia mechaniczne zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Uszkodzenia mechaniczne zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Uszkodzenia mechaniczne zdjęcie nr 8 Uszkodzenia mechaniczne zdjęcie nr 9 Uszkodzenia mechaniczne zdjęcie nr 10
Uszkodzenia mechaniczne zdjęcie nr 11
Uszkodzenia mechaniczne zdjęcie nr 12 Uszkodzenia mechaniczne zdjęcie nr 13 Uszkodzenia mechaniczne zdjęcie nr 14
Uszkodzenia mechaniczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Uszkodzenia mechaniczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Uszkodzenia mechaniczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami