Blog
Suszarka elektryczna
W artykule znajdziesz:
Suszarka elektryczna
Podkreślić należy, że próba odparowalności nie daje wystarczających podstaw do oceny odporności asfaltu na czynniki atmosferyczne i starzenie się, mimo że asfalty zmieniające się silnie przy próbie odparowalności przeważnie są mało odporne na czynniki atmosferyczne (program uprawnienia budowlane na komputer).
Miarą odparowalności asfaltu (g/g, %>) jest ubytek ciężaru asfaltu przy ogrzewaniu go w określonych warunkach.
Do określenia odparowalności używa się następujących przyrządów:
- Naczyniek metalowych tłoczonych, o dnach płaskich i nie wywijanych brzegach, średnicy wewnętrznej 55 mm, wysokości 35 mm i o grubości ścian 1 do 2 mm, typu używanego do badania penetracji.
- Suszarki elektrycznej o odpowiednio dużych wymiarach, zaopatrzonej w otwory wentylacyjne. Półka, na której umieszcza się naczyńka, powinna znajdować się w połowie wysokości suszarki. Suszarka powinna być wyposażona w termoregulator elektryczny, utrzymujący w suszarce temperaturę z dokładnością do 0,5°C oraz w dokładne termometry (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Próbkę asfaltu, przeznaczoną do zbadania, należy roztopić w suszarce ogrzanej do temperatury o 50 do 60°C wyższej od temperatury mięknienia asfaltu i następnie wlać po ok. 50 g asfaltu do dwóch poprzednio zważonych czystych naczyniek metalowych. Po ostygnięciu należy naczyńka z asfaltem zważyć z dokładnością do 0,01 g, po czym wstawić do suszarki ogrzanej uprzednio do temperatury 163 ± 1°C. Pod otworem wentylacyjnym suszarki ustawia się jedno z naczyniek z asfaltem jako kontrolne. Do tego naczyńka należy wstawić termometr, tak aby zbiorniczek rtęci był zanurzony w asfalcie. Spód zbiorniczka rtęciowego termometru ma być oddalony 5 mm od dna naczyńka kontrolnego. Temperaturę należy utrzymywać na wysokości 163 ± 0,5°C. Po upływie 5 godzin wyjmuje się z termostatu oba naczyńka ze zważonym asfaltem, ochładza do temperatury otoczenia i waży z dokładnością do 0,01 g. Ze średniego ubytku ciężaru, przeliczonego w stosunku procentowym, oblicza się odparowalność badanego asfaltu (uprawnienia budowlane).
Dopuszczalny błąd oznaczenia
W celu wykonania pomiaru ciągliwości i penetracji asfaltu po oznaczeniu odparowalności należy badany asfalt w obu naczyńkach roztopić w suszarce ogrzanej do temperatury wyższej o 50 do 60°C od temperatury mięknienia, dokładnie wymieszać i wykonać pomiary penetracji i ciągliwości w sposób przepisany.
Spadek penetracji asfaltu wyraża się w procentach w stosunku do penetracji, jaką wykazał asfalt przed oznaczeniem odparowalności (program egzamin ustny).
Na przykład jeżeli penetracja asfaltu w danej temperaturze przed oznaczeniem odparowalności wynosiła pi, a po oznaczeniu odparowalności w tej samej temperaturze wynosiła po, to spadek penetracji w procentach.
W ten sam sposób oblicza się spadek ciągliwości.
Niektóre przepisy wymagają również oznaczenia temperatur mięknienia i łamliwości asfaltu po próbie odparowania (opinie o programie).
Obie te próby mają na celu ilościowe stwierdzenie obecności w badanym asfalcie składników nie będących w pełnym tego słowa znaczeniu asfaltami.
Ponieważ asfalty zawierają zazwyczaj, obok składników rozpuszczalnych, także składniki organiczne nierozpuszczalne w dwusiarczku węgla, zawartość składników nierozpuszczalnych jest wyższa niż zawartość popiołu w asfalcie (segregator aktów prawnych).
Główna część popiołu zawartego w asfalcie pochodzi z obcych zanieczyszczeń zawartych w ropie.
Zawartość składników nierozpuszczalnych w dwusiarczku węgla jest to praktycznie całkowita ilość substancji niebitumicznych w badanym produkcie (jednostka miary g/g, %).
Wykonanie oznaczenia. Około 2 g badanego asfaltu odwodnionego poprzednio waży się z dokładnością do 0,0001 g i rozpuszcza w kolbie o pojemności około 300 cm3 w CS2. Następnie ogrzewa się kolbę wraz z zawartością do wrzenia pod chłodnicą zwrotną na grzejniku elektrycznym (promocja 3 w 1).
Od czasu do czasu należy wstrząsać kolbę aż produkt zostanie całkowicie rozpuszczony. Po ochłodzeniu przesącza się roztwór przez wysuszony w temperaturze 106°C i zważony sączek podwójny z gęstej bibuły (np. Durieux nr 111 z białą opaską, Munktells 00 lub Schleicher i Schull nr 589 z białą opaską).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32