Blog
Garbnik ślimakowy
W artykule znajdziesz:
Garbnik ślimakowy
Garbniki otrzymuje się przez ługowanie surowca garbnikowego wodą. Uzyskane ekstrakty wodne o stężeniu 3—6 Be zagęszcza się przez odparowanie. W przemyśle stosuje się zagęszczone wyciągi w postaci ekstraktów płynnych, półpłynnych i stałych. Kora świerkowa może być używana do garbowania bezpośrednio lub też służy jako surowiec do otrzymywania wyciągów.
Garbniki roślinne mają duże znaczenie w gospodarce materiałowej kraju (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dalsze źródło surowca do otrzymywania garbników lub nadających się do przemysłowego stosowania związków garbnikowych stanowią ługi posiarczynowe.
W niektórych krajach opracowano i wprowadzono w życie metody otrzymywania na skalę fabryczną substancji garbnikowych z ługów posiarczynowych. Perspektywiczną bazę surowca garbnikowego stanowić mogą plantacje sumaka. Rodzaj sumak (Rhus Sp.) należy do rodziny Anacardiaceae; obejmuje on około 150 gatunków krzewów i drzew występujących w stepach klimatu umiarkowanego i gorącego. Liczne spośród nich zawierają garbniki w liściach i w korze. Wszystkie gatunki sumaków są trujące, co należy uwzględnić przy użytkowaniu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wyróżnia się pod tym względem sumak jadowity - Rhus toxicodendron L., który przez samo dotknięcie lub nawet zbliżenie wywołać może dotkliwe zapalenie skóry i trudno gojące się rany.
Garbnik sumakowy jest szeroko stosowany w garbarstwie, stanowiąc około 1,4% światowej produkcji czystych garbników ; poszukiwany jest zwłaszcza sumakowy garbnik sycylijski. W Europie trzy gatunki sumaka wchodzą w grę jako surowiec garbnikowy: Rhus coriara L. - sumak garbarski, Rhus typhina L. (R. hirta L.) - sumak octowiec i Rhus cotinus L. - sumak perukowiec, skumpia albo skąpią (uprawnienia budowlane).
Polski przemysł garbarski
Polski przemysł garbarski importuje garbnik sumakowy, uważając go za materiał konieczny, a w pewnym stopniu nawet niezastąpiony. Ze względu na szybki wzrost, dużą wydajność surowca i mrozoodporność w warunkach polskich najlepiej nadaje się do hodowli sumak octowiec. Jest to krzew lub drzewo dorastające 12 m wysokości. Jego ojczyzną jest zachodnia część Ameryki Północnej; w XVII wieku był on już aklima- tyzowany w Europie (Paryż 1602, Kijów 1629 - wg G. Hegi). W Polsce jest on pospolicie hodowany w parkach i w ogrodach w postaci drzew lub krzewów ozdobnych; rzadziej spotykany jest perukowiec. Surowiec garbnikowy stanowią liście, które zbiera się jesienią, gdy zaczynają czerwienieć (październik) (program egzamin ustny).
W ciągu ostatniego dwudziestolecia prowadzi się badania nad aklimatyzacją, sposobami hodowli w plantacjach i nad sposobami użytkowania sumaka w Stanach Zjednoczonych A. P. (A. F. Sievers i J. D. Clarke), w Czechosłowacji, w Niemczech i w Jugosławii. Badania te zmierzają dc stworzenia krajowych źródeł garbnika sumakowego.
Zakończone w roku 1939 badania Belavsky’e go i Slamy, oparte na wyhodowanym w Czechosłowacji materiale, wykazały, że liście perukowca zawierają przeciętnie 31%, a liście octowca 25% garbników (opinie o programie).
Natomiast plon liści octowca jest trzykrotnie większy; z 1 ha plantacji octowca można rocznie otrzymać 3,5-4,0 t, z plantacji perukowca 1,2-1,5 t liści. Do podobnych wyników doprowadziły badania Grassmanna w Niemczech i Kolera w Jugosławii. Wynika z nich, że w porównaniu z innymi gatunkami sumak octowiec rokuje w warunkach europejskich najlepsze możliwości hodowli w plantacjach i może stanowić podstawę racjonalnej produkcji garbników (segregator aktów prawnych).
Zawartość garbników w liściach sumaka jest bardzo zmienna: najczęściej zamyka się ona w granicach 20-35%, natomiast skrajne wartości graniczne wynoszą 12% i 48%.
Badania przeprowadzone w Polsce przez Filipka, Janickiego i Zurakowskiego wykazały, że liście octowca rosnącego w Polsce zawierają 20-30% garbników przy stopniu czystości ponad 60%; wobec tego należy je oceniać jako pełnowartościowy surowiec garbnikowy i dążyć do stworzenia w kraju źródła garbnika sumakowego (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32