Blog
Gardziel wielkiego pieca
W artykule znajdziesz:
Gardziel wielkiego pieca
Gardziel wielkiego pieca - górna cylindryczna część wielkiego pieca z otworem, przez który zasypuje się materiały wsadowe.
Gardziel włoka - lejkowaty element konstrukcyjny korpusu włoka, zszyty z dwóch lub więcej trapezowatych płatów sieci; do przedniego obrębu przyszywa się skwer i skrzydła, do tylnego - worek kieruje do worka ryby zagarnięte przez wlot włoka (program uprawnienia budowlane na komputer).
Garmond, garmont, korpus - stopień pisma drukarskiego o wielkości 10 punktów typograficznych (= 3,761 mm).
Garncarstwo - rękodzielniczy wyrób naczyń i innych przedmiotów ceramicznych codziennego użytku, wykonywanych głównie z nieoczyszczonych glin pospolitych, które nie wymagają wysokiej temperatury wypalania.
Garnek do wyżarzania, żarnik - naczynie żaroodporne, w którym umieszcza się drobniejsze odlewy na czas ich wyżarzania.
Garnek kondensacyjny - odwadniacz (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Garnek lodowcowy, marmit - głębokie (do kilku metrów) cylindryczne zagłębienie o gładkich ścianach, wyżłobione w litej skale, będącej podłożem lodowca, wskutek erozji wód podlo- dowcowych.
Garnek przędzalniczy - podstawowy element przędzarki wirówkowej; stożkowate, szersze u góry naczynie aluminiowe, powleczone lakierem bakelitowym lub wykonane całkowicie z tworzyw sztucznych, zamknięte z wierzchu pokrywą, w której mieści się lejek podający nitkę; g.p. wiruje z prędkością 6-10 tysięcy obr./min. jednocześnie odbierając i skręcając nitkę.
Garnieryt - minerał, uwodniony krzemian niklu i magnezu, (Ni,Mg)4 Si4O|0 • (OH)4 • 4H20; źródło otrzymywania niklu.
Garnitur pisma drukarskiego - zestaw kompletów czcionek we wszystkich stopniach i odmianach (uprawnienia budowlane).
Garnkowiec, kamień garncarski - miękka skala metamorficzna, składająca się z talku i chlorytu z domieszkami magnezytu, serpentytu, tremolitu, miki, magnetytu, apatytu i in.; jako materiał ogniotrwały g. jest stosowany np. do wyrobu kafli oraz przy budowie pieców przemysłowych.
Garowanie - spoi. gotowanie produktów żywnościowych w gorącej cieczy poniżej temperatury wrzenia.
Gasik 1 - urządzenie elektryczne do zabezpieczania styków przed przeskokiem iskry.
Gasik: - składnik wprowadzany do luminoforu w celu skrócenia czasu trwania fosforescencji (program egzamin ustny).
Gasiwo - materiał do gaszenia łuku elektrycznego w łączniku; (2) materiał otaczający topik i służący do ułatwiania wyłączenia prądu.
Gaslift - wydobywanie ropy naftowej przy zastosowaniu gazu sprężonego.
Gastroskop - rodzaj wziernika do badania wnętrza żołądka, umożliwiający także pobranie wycinków oraz wykonanie zdjęć fotograficznych.
Gaszenie koksu
Gaszenie koksu - obniżanie temperatury rozżarzonego koksu, wyrzuconego z komory koksowniczej, do temperatury otoczenia; g.k. odbywa się na sucho lub na mokro.
Gaszenie wapna, lasowanie wapna - łączenie wapna palonego z wodą przez ich wymieszanie ręczne lub mechaniczne w celu otrzymania ciasta wapiennego lub mleka wapiennego używanego jako spoiwo do zaprawy budowlanej gaśnica - podręczny sprzęt pożarniczy dogaszenia pożaru w zarodku silnym strumieniem środka gaśniczego.
Gaśnica pianowa - gaśnica działająca za pomocą strumienia piany gaśniczej tworzącej się i samoczynnie wyrzucanej na zewnątrz po odwróceniu gaśnicy dnem do góry.
Gaśnica proszkowa - gaśnica działająca za pomocą strumienia sproszkowanych niepalnych stałych substancji chemicznych, wyrzucanych na zewnątrz po otwarciu zaworu butli, wyrzutnika napełnionego dwutlenkiem węgla gaśnica śniegowa - gaśnica działająca za pomocą strumienia dwutlenku węgla wyrzucanego na zewnątrz pod własnym ciśnieniem po otwarciu zaworu (opinie o programie).
Gaśnica tetrowa - gaśnica działająca za pomocą strumienia czterochlorku węgla (tetry) wytłaczanego na zewnątrz po otwarciu zaworu pod działaniem ciśnienia sprężonego powietrza znajdującego się w zbiorniku gaśnicy gaśnięcie - cl. ustawiczne zmniejszanie się w czasie pewnych charakterystycznych wielkości zjawiska.
Gaus, Gs, G - jednostka indukcji magnetycznej w układzie elektromagnetycznym CGS równa 10 4 tesli; 1 Gs = 1 cm-l/2 • gl/2 • s-1; jednostka przejściowo dopuszczana jako legalna.
Gausomierz - teslomierz (segregator aktów prawnych).
Gausotron - przyrząd półprzewodnikowy, w którym wykorzystano zjawisko magnetooporowe (Gaussa), tj. zjawisko zmian rezystywności półprzewodnika pod wpływem pola magnetycznego; g. są zbudowane najczęściej z kryształów anty- monku indowego (InSb) lub mieszanych kryształów antymonku indowego i antymonku niklowego (InSb-NiSb) umieszczonych w polu magnetycznym; g. są stosowane jako watomierze prądu zmiennego, generatory, modulatory i jako układy liczące (np. mnożące, potęgujące) gaz - płyn, który nie ma własnego kształtu, objętości i swobodnej powierzchni, wykazuje natomiast zdolność samorzutnego rozszerzania się i zajmowania jak największej objętości.
Gaz bagienny - gaz błotny.
Gaz BF - syntetyczny czterechloroetan, ciecz bezbarwna, łatwo lotna, o własnościach trujących, stosowana jako środek owadobójczy - fumigant do gazowania pomieszczenia
gaz błotny, gaz bagienny - metan wydzielający się przy rozkładzie związków organicznych (promocja 3 w 1).
Gaz Bosego-Einsteina - układ wielu cząstek podlegających statystyce Bosego-Einsteina, o dostatecznie małej gęstości, by można było cząstki te traktować jako swobodne, a wzajemne ich oddziaływanie uważać za małe zaburzenie jest np. gaz fotonów emitowanych przez idealnie czarne ciało.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32