Blog
Bęben
W artykule znajdziesz:
Bęben
Bęben tambur - cylindryczna, eliptyczna lub wieloboczna część budowli, stanowiąca podbudowę kopuły, hełmu lub latarni (program uprawnienia budowlane na komputer).
Bęben - cylindryczny blok kamienny stanowiący składową część trzonu kolumny.
Bęben - część składowa różnych maszyn i urządzeń w postaci obracającego się walca o małej wysokości w stosunku do średnicy.
Bęben - opakowanie transportowe w kształcie walca; czasem na pobocznicy ciężkich umieszcza się obręcze toczne w celu ułatwienia przetaczania.
Bęben cierny - bęben linowy, którego sprzężenie z liną następuje wskutek tarcia (sprzężenie cierne) wywołanego siłami działającymi na cięgno (np. ciężar użyteczny i przeciwciężar w wyciągu).
Bęben cięgnowy - element nośnika bliskiego (cięgnika. przenośnika), który obracając się powoduje nawijanie lub przewijanie cięgna (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Bęben do oczyszczania - oczyszczarka bębnowa.
Bęben drażetkarski - urządzenie do drażerowania i nadawania połysku drażetkom, a także do kandyzowania cukierków, glazurowania pierników; stosowany w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.
Bęben dźwiękowy - element mechaniczny głowicy dźwiękowej projektora do prowadzenia taśmy filmowej w miejscu odczytywania dźwięku i stabilizujący prędkość jej posuwu.
Bęben garbarski - urządzenie, którego podstawowym elementem jest bęben, stosowane do różnych operacji chemicznych w garbarstwie (uprawnienia budowlane).
Bęben hamulcowy - element hamulca bębnowego przymocowany do piasty koła i obracający się razem z nią, o który trą dociskane przy hamowaniu szczęki hamulcowe.
Bęben kablowy - tuleja z dwiema tarczami, służąca do nawijania odcinka kabla w celu jego przechowania lub transportu.
Bęben linowy - element obrotowy, na który nawija się lina (np. w różnych urządzeniach transportowych) (program egzamin ustny).
Bęben magnetyczny - cylinder obrotowy pokryty materiałem magnetycznym (najczęściej tlenkami żelaza lub warstwą niklu i kobaltu), na którym można przechowywać informacje w postaci namagnesowanych elementów powierzchni stosowane są jako urządzenia pamięciowe w komputerach.
Bęben mieszalny - mieszarka bębnowa.
Bęben omłotowy - zasadnicza część młocarni, która współpracując z klepiskiem powoduje wymłacanie ziarna z kłosów; częściami roboczymi bębna są cepy (b. o. cepowy) albo zęby (b. o. zębowy)
Bęben posuwowy
Bęben posuwowy - zespół obrabiarki przeznaczony do ustalenia na nim przedmiotów obrabianych, wykonujący ruchy posuwowe obrotowe wokół osi poziomej.
Bęben rewolwerowy - element obrabiarki skrawającej (np. tokarki rewolwerowej, automatu rewolwerowego) w kształcie walca o stałej osi obrotu, na którym osadza się narzędzia lub zderzaki wprowadzane do pracy w określonym porządku; stosuje się do ograniczania przemieszczeń zespołów roboczych, a także do powodowania impulsów sterujących w określonej kolejności.
Bęben sterujący - element maszyny (np. obrabiarki automatycznej) w kształcie walca, na którym umieszczone są krzywki lub zderzaki, spełniające określone funkcje sterowania pracą maszyny.
Bęben transportowy - element kamery w kształcie walca z zębami na obwodzie do przesuwania taśmy filmowej (opinie o programie).
Bęben wrzecionowy - element wielowrzecionowego automatu tokarskiego, wykonany w kształcie walca osadzonego na wale (tzw. wale centralnym), służący do łożyskowania wrzecion; przy zmianie pozycji wrzecion b.w. obraca się wraz z obrabianymi przedmiotami o kąt rozstawu wrzecion (lub jego wielokrotność).
Bębnowanie - docieranie bębnowe.
Biaks - ferrytowy element pamięciowy lub logiczny o kształcie prostopadłościanu, z wywierconymi dwoma prostopadłymi do siebie otworami; działanie b. polega na wykorzystaniu nakładania się strumieni magnetycznych w obszarze między otworami są stosowane w pamięciach komputerów i w układach logicznych, odznaczają się dużą szybkością działania.
Białaczka, leukemia - choroba o charakterze nowotworowym polegająca na nadmiernym wytwarzaniu i nieprawidłowym dojrzewaniu krwinek białych m. in. występuje na skutek wystawienia organizmu na działanie promieniowania jonizującego.
Białe złoto - stop złota o barwie białej otrzymany w wyniku wprowadzenia do niego składników stopowych, takich jak nikiel, srebro, cynk, platyna, pallad.
Białka - różnorodne organiczne związki wielkocząsteczkowe, zbudowane z reszt aminokwasów, połączonych w łańcuchy wiązaniem peptydowym, występujące w każdym żywym organizmie; niezbędny składnik pożywienia białka globularne, (segregator aktów prawnych).
Białka rozpuszczalne - białka proste, mające cząstki kuliste lub w kształcie elipsoidy obrotowej; do b.g. zalicza się albuminy, globuliny, gluteiny, prolaminy, histony i protaminy.
Białka proste, proteiny - białka zbudowane tylko z aminokwasów.
Białka rozpuszczalne - białka globularne.
Białka złożone, proteidy - białka zawierające również składniki nieaminokwasowe.
Białko krystaliczne, albumina krystaliczna - białko jaja kurzego bez domieszki żółtka, filtrowane, wysuszone, w postaci płatków lub kryształków o barwie bursztynowożółtej; dobrze rozpuszczalne, pieniste, trwałe; wykorzystuje się je w przemyśle cukierniczym i piekarniczym białko teksturowane.
Białko upostaciowane - preparaty białkowe poddane specjalnemu ukształtowaniu z dodatkiem odpowiednich substancji smakowo-aromatycznych, stanowiące namiastki przetworów mięsnych różnego rodzaju (promocja 3 w 1).
Białkowanie, bielenie - wstępne malowanie mlekiem wapiennym świeżych tynków wewnętrznych w budynkach, ścian nie wymagających otynkowania, płotów drewnianych itp.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32