Blog
Gatunki pierwotne
W artykule znajdziesz:
Do naturalnych zespołów roślinnych należy roślinność wydm (obecnie utrwalanych nasadzeniami wydmuchrzycy, głogu, a nawet przywiezionej z Alp Austriackich kosodrzewiny), wrzosowisk (pokrywaj,) pagóry morenowe), bagien i torfowisk (w dużej mierze zmeliorowanych), które w sumie zajmuj,) niespełna 7% pow. kraju (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ze względu na znaczną antropopresję świat zwierzęcy jest ograniczony. Gatunki pierwotne dużych ssaków stanowi,) jeleń szlachetny i sarna, a daniel i jeleń sika zostały wprowadzone przez człowieka. W lasach można też spotkać’: dziki (rzadkie), borsuki, lisy, kuny, tchórze, jeże, wiewiórki. Ze ssaków płetwonogich w Cieśninach Duńskich i na wybrzeżu Morza Północnego obserwuje się stosunkowo już rzadkie loki szare i pospolite. Wzdłuż rzek pojawiaj.) się wydry, a pola uprawne zamieszkuj,) zające i dzikie króliki.
Szczególnie bogata, obejmującą przecie wszystkim ptactwo wodne, żyjące gt. na wybrzeżu i nad jeziorami (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W wodach morskich pospolite są ryby wędrowne, np. łososiowate (m.in. łosoś szlachetny) i węgorze, a w wysłodzonych wodach przybrzeżnych i zalewać h: leszcz, okoń, szczupak, sieja, sielawa. W sumie w Danii występują 424 gatunki kręgowców, w tym 44 gatunków ssaków, 209 ptaków, 5 gadów, 14 płazów, 57 ryb słodkowodnych MO morskich (uprawnienia budowlane).
Danię zamieszkuje blisko 5 min mieszkańców (1999). Pod względem etnicznym jest krajem dość jednolitym - 97% mieszkańców stanowią Duńczycy. Poza tym żyją tu Niemcy (w pd. Jutlandii), Szwedzi oraz imigranci z posiadłości duńskich: Grenlandii i Wysp Owczych. Gęstość zaludnienia wynosi ponad 124 osoby/ km. Najgęściej zaludniona jest Zelandia, językiem urzędowym jest duński. Zdecydowana większość obywateli to luteranie (90%). Inne religie chrześcijańskie wyznaje 2%. Blisko 90% ludność i mieszka w miastach; największymi są: Kopenhaga (652 tys.), Arhus (216 tys.), Odense (145 tys.), Alborg (119 tys.) oraz Esbjerg (75 tys.) (program egzamin ustny).
Przyrost naturalny
Przyrost naturalny wynosi 1,5%„. Śmiertelność niemowląt kształtuje się na poziomie 5 zgonów na 1000 urodzeń żywych. Saldo migracji jest dodatnie (.5,2%)). Na 100 kobiet przypada 98 mężczyzn. Struktura wiekowa przedstawia się następująco: 0-14 lat - 18%, I 5-64 lata - 67%, powyżej 65 lat - 15%. Średnia dł. życia wynosi 75,2 lat (72,6 lata dla mężczyzn i 77,8 lat dla kobiet). W służbie zdrowia prac uje ok. 100 tys. osób, m.in. 9 tys. lekarzy oraz 26 tys. pielęgniarek. Łączna liczba łóżek szpitalnych wynosi 26 tys. (5 łóżek na 1000 mieszkańców) (opinie o programie).
Obowiązkowi szkolnemu podlegają dzieci w wieku 6-16 lat, na poziomie szkoły podstawowe) (10 klas, przy czym ostatnia klasa nie jest obowiązkowa). Następnie młodzież może kontynuować naukę w gimnazjum. Wśród ludności powyżej I 5 roku życia nie ma analfabetów. Dania należy do krajów wysoko rozwiniętych. Wartość PNB na 1 mieszkańca przekracza 5 5 260 USD (segregator aktów prawnych).
Rolnictwo zatrudnia 5% ludności zawodowo czynnej, wytwarzając ok. 4% PKB. Użytki rolne zajmują 6 5% pow., z czego ponad 90% to grunty orne. Dominują uprawy zbożowe, przy czym z górą 90% wszystkich upraw przeznacza się na paszę (m.in. ponad 60% produkcji zbóż). Podstawową uprawą jest jęczmień (ok. 50% użytków rolnych, a ponad 80% terenów obsianych zbożami). Poza tym uprawia się pszenicę (gł. w zach. i pd. Zelandii, na Fionii, we wsch. jutlandii), żyto (w zach. i pn. Jutlandii), owies. Zdecydowanie dominują uprawy ozime. Z roślin okopowych największe znaczenie mają ziemniaki oraz buraki pastewne i cukrowe. Ważną rośliną przemysłową jest rzepak, uprawiany zwł. w pd.-zach. części. Warzywa i owoce sadzi się na blisko 19 tys. ha, a większość produkcji kierowana jest na eksport, zwł. do Niemiec (41%) oraz Szwecji (17%) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32