Blog

05.03.2020

Gazobeton zbrojony

W artykule znajdziesz:

Gazobeton zbrojony

Gazobeton zbrojony

Nad oknami w ścianach gazobetonowych powinny być prefabrykowane nadproża z gazobetonu zbrojonego (program uprawnienia budowlane na komputer). W przypadku konieczności stosowania w ścianach zewnętrznych nadproży żelbetowych lub ceglanych - należy je obłożyć od zewnątrz płytami gazobetonowymi o grubości 6 cm, przy czym nadproża ceglane powinny być wykonane z cegły dziurawki. Nadproże powinno spoczywać na ścianie na długości co najmniej 24 cm.

Stropy powinny się opierać na wieńcach żelbetowych z izolacją gazo-betonową jw. Wieńce żelbetowe powinny przebiegać również na ścianach poprzecznych, aby cały budynek był powiązany wzdłuż i w poprzek (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W ścianach nośnych nie dopuszcza się wykonywania bruzd, przebić i wnęk z wyjątkiem bruzd skrobanych oraz gniazd i przebić rozwiercanych wykonywanych przy pomocy skrobaczek i świdra. W murach ognio- chronnych dopuszcza się wykonanie jednej bruzdy pionowej o szerokości nie większej niż 15 cm o takiej głębokości, by pozostała nienaruszona część grubości ściany wyniosła co najmniej 10 cm (uprawnienia budowlane).

Części murów ogniochronnych ponad dachem należy zabezpieczyć przed zawilgoceniem lub wykonać z cegły. Obserwacje budowy doświadczalnej na Bielanach potwierdziły konieczność tynkowania zewnętrznego budynków z gazobetonów bezpośrednio po ich wzniesieniu (program egzamin ustny).
Tynk zewnętrzny powinien być wykonany z zaprawy cementowowa- piennej 1 : 2 : 10 na naprysku z zaprawy cementowej 1 : 3. Wykonanie tynku powinno nastąpić bezpośrednio po ukończeniu stanu surowego. Jeżeli tynki zewnętrzne nie mogą być wykonane przed zimą, to w każdym razie należy ściany obrzucić tynkiem surowym (rapowanym) w czasie wznoszenia ścian, stosując zaprawę używaną do murowania, a na wiosnę wykonać tynk właściwy.

Tynki wewnętrzne należy wykonywać z zaprawy wapiennej na na- prysku z zaprawy cementowej 1 : 2 : 10.

Nie należy stosować murów nośnych z gazobetonu wapiennego i cementowego w następujących przypadkach:
a) w podziemiach i pomieszczeniach narażonych na stałe zawilgocenie (np. w pralniach, łaźniach itp.), bądź wyziewy kwaśne,
b) w dolnej części ścian parterowych położonych poniżej 0,8 m nad terenem,
c) do wykonywania murów ogniochronnych wspólnych, położonych na granicy nieruchomości,
d) do wykonywania odcinków ścian z przewodami kominowymi i wentylacyjnymi, które powinny być zrobione z cegły lub pustaków, betonowych bądź ceramicznych, przy czym przewody kominowe należy dodatkowo izolować płytami gazobetonowymi o grubości 6 m (opinie o programie).

Kondygnacje ścian

ZOR w Warszawie przewiduje, że zamiast zastosowania do dwóch najwyższych kondygnacji ścian pełnych z cegieł - można użyć ściany złożone z murów licowych o grubości pół cegły z przestrzeniami wewnętrznymi zapełnionymi betonem porowatym, z przewiązaniem ceglanym na całą grubość co każda szósta warstwa.
Mury licowe przewiduje się na zaprawie cementowowapiennej 1:2:10, cegły powinny być klasy 100 (segregator aktów prawnych).
Puste przestrzenie wewnętrzne mają być zapełniane do wysokości każdych 5 warstw cegieł betonem porowatym z żużla wielkopiecowego lub tłucznia ceglanego sortowanego o uziarnieniu 4-i-20 mm z zastosowaniem spoiwa cementowoglinianego. Proporcja betonu 1 : 2 : 24 (cement: glina : kruszywo).

Warstwa przewiązująca (każda szósta) przechodzi na całą grubość muru: w ścianie o grubości 2 cegieł jest to zwykła warstwa główkowa, w ścianie o grubości IV2 cegły - widać ją w rzucie poziomym.
Przy użyciu betonu porowatego o współczynniku przewodności cieplnej /- = 0,50 kcal/m2h°C obliczony współczynnik przenikania ciepła ściany lV2-cegłowej dwustronnie tynkowanej wynosi k = 1,15, a ściany 2-cegło- wej również dwustronnie tynkowanej - k = 0,895 kcal/m2h°C.

Wartości te są zatem korzystniejsze niż dla ścian pełnych (/c:j8 = 1,23. k51 = 0,985).
Grubości opisanych ścian przyjęto odpowiednio równe grubościom ścian pełnych - 1,5 i 2 cegieł (promocja 3 w 1).

Zaprojektowano, że ściany powyższe mają sięgać w każdej z dwóch ostatnich kondygnacji (gdzie się je stosuje) tylko do poziomu spodu belek nadokiennych, wyżej zaś aż do spodu wieńca stropowego ma być mur pełny.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami