Blog

10.04.2020

Gazy prażalnicze

W artykule znajdziesz:

Gazy prażalnicze

Gazy prażalnicze

Gazy prażalnicze - gazy powstałe podczas prażenia pirytów, zawierające znaczne ilości SO2; są wykorzystywane do produkcji kwasu siarkowego.

Gazy prochowe - (1) gazowe produkty spalania ładunku miotającego (prochu) w lufie broni palnej podczas strzału; (2) produkty spalania ładunku napędowego w silniku rakietowym na paliwo stałe (program uprawnienia budowlane na komputer).

Gazy przemysłowe, gazy techniczne - gazy otrzymywane i stosowane w skali przemysłowej, mające duże znaczenie w procesach przemysłowych (głównie w syntezie chemicznej) oraz w technice.

Gazy rafineryjne - węglowodory gazowe, otrzymywane podczas destylacji, rektyfikacji, krakowania, reformowania lub innych procesów przerobu ropy naftowej i jej produktów są surowcami do otrzymywania gazu płynnego, benzyny gazy spalinowe - mieszanina gazów będących produktami spalania paliw (stałych, ciekłych i gazowych) z domieszką tlenu i niepalnych składników powietrza.

Gazy szczątkowe - gazy pozostające w urządzeniu próżniowym (np. w lampie elektronowej) po wytworzeniu w nim próżni końcowej przez pompowanie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Gazy szlachetne - helowce.

Gazy techniczne - gazy przemysłowe.

Gazy wulkaniczne, gazy magmatyczne - gazy przeważnie niepalne, których powstawanie w przyrodzie jest związane z działalnością wulkaniczną; ich podstawowym składnikiem jest dwutlenek węgla oraz zmienne ilości wodoru, azotu, tlenku węgla, chlorowodoru, fluorowodoru, siarkowodoru, dwutlenku siarki oraz śladowe ilości metanu i innych węglowodorów.

Gazy wydechowe - gazy spalinowe wytwarzane przez silnik spalinowy.

Gazyfikacja bezprzewodowa - zasilanie paliwem gazowym lub ciekłym dowożonym w butlach pod ciśnieniem.

Gazyfikacja paliwa - zgazowanie paliwa.

Gazyfikacja przewodowa - zasilanie paliwem gazowym odbiorców przemysłowych i komunalnych za pomocą przewodów gazowych.

Gaźnik - urządzenie do wytwarzania i dozowania mieszanki paliwowo-powietrznej do napędu silników spalinowych z zapłonem iskrowym.

Gaźnik bezpływakowy - gażnik, w którym ilość paliwa dopływającego do rozpylacza jest regulowana systemem zaworów, których położenie zależne jest od aktualnego zapotrzebowania silnika.

Gaźnik dolnossący - gaźnik opadowy.

Gaźnik górnossący - gaźnik pionowy o kierunku przepływu mieszanki z dołu do góry.

Gaźnik opadowy, gaźnik dolnossący - gaźnik pionowy o kierunku przepływu mieszanki z góry ku dołowi (uprawnienia budowlane).

Gaźnik pionowy

Gaźnik pionowy - gaźnik o pionowej osi gardzieli (program egzamin ustny).

Gaźnik pływakowy - gaźnik, w którym wypływ paliwa z rozpylacza spowodowany jest różnicą ciśnień występujących między zwężeniem przewodu gaźnika a komorą pływakową.

Gaźnik poziomy - gaźnik o poziomej osi gardzieli.

Gaźnik rozruchowy - urządzenie rozruchowe gaźnika samochodowego w postaci prostego pomocniczego gaźnika o oddzielnych doprowadzeniach powietrza i paliwa; podczas uruchomiania silnika g.r. wytwarza bardzo bogatą mieszankę dostarczaną wprost do rury dolotowej silnika gaźnik terenowy - gaźnik umożliwiający prawidłowe tworzenie się mieszanki palnej niezależnie od pozycji, którą przybiera silnik w czasie jazdy w terenie.

Gaźnik wielogardzielowy - gaźnik z jedną komorą pływakową i kilku gardzielami gąbczastość (wada odlewu) - zmurszałość (opinie o programie).

Gąbka roślinna - włóknisty szkielet dojrzałych, wydłużonych owoców niektórych gatunków egzotycznej rośliny zielonej z rodzaju trukwa (Luffa cylindrical używana do mycia, wyrobu galanterii odzieżowej i w tapicerstwie.

Gąbka tytanowa - półprodukt do produkcji tytanu otrzymywany przez redukcję czterochlorku tytanu magnezem w atmosferze argonu przy temp. 870-900’C.

Gąbka żelazna - produkt redukcji rudy przy temp. ok. lOOOG; g.ż. zawiera żelazo metaliczne poprzerastane małymi ilościami żużla i może być wykorzystywana podobnie jak złom stalowy w stalowni; bardziej zanieczyszczone odmiany gąbek przetapia się w wielkim piecu przy małym zużyciu koksu (segregator aktów prawnych).

Gąsienica - część mechanizmu jezdnego pojazdu gąsienicowego, składająca się z szeregu jednakowych, połączonych zawiasowo ogniw tworzących zamknięty łańcuch lub z taśmy gumowej tworzącej zamknięty obwód, po którym toczą się koła pojazdu; g. ułatwia jazdę w trudnym terenie gąsior - dachówka o kształcie przystosowanym do krycia kalenic i grzbietów dachów.

Gąska - półwyrób odlewany (z metalu nieżelaznego) przeznaczony do przetopienia lub do przeróbki plastycznej.

Gejtawa - lina służąca do podciągania rogów żagla rejowego do rei przy zwijaniu żagla.

Gejzer - źródło gorące, które w stałych odstępach czasu wyrzuca gorącą wodę i parę wodną.

Gejzeryt, nawóz krzemionkowy - skała osadowa, odmiana martwicy krzemionkowej.

Gelbryna - płyn stosowany do czyszczenia przedmiotów metalowych, zwłaszcza mosiężnych, zawierający kwas azotowy, kwas siarkowy, sól kuchenną i sadzę (promocja 3 w 1).

Gen - materialna jednostka dziedziczenia decydująca o przekazywaniu poszczególnych dziedzicznych właściwości organizmów; g. znajdują się w chromosomach, ułożone liniowo w ściśle określonej kolejności gencjobioza. Ci2H22O11 - dwucukier składający się z dwóch cząsteczek glikozy.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami