Blog

Sieć komunikacyjna zdjęcie nr 10
09.08.2018

Jak wygląda węzeł ciepłowniczy?

W artykule znajdziesz:

Jak wygląda węzeł ciepłowniczy?


Uprawnienia budowlane.Większość dużych miast posiada sieci ciepłownicze, które zasilają duże budynki takie jak bloki mieszkalne, szkoły czy sklepy wielkopowierzchniowe. Mogą się też do takiej sieci podłączać odbiorcy indywidualni - wszystko zależy od polityki dotyczącej zarządzania siecią w danej miejscowości. Naturalną konsekwencją istnienia takiej sieci są rozlokowane tu i ówdzie węzły ciepłownicze.
Budynek, w którym znajduje się węzeł, powinien być odpowiednio ulokowany i zabezpieczony przed dostępem z zewnątrz. W środku znajduje się bowiem ważna aparatura, przy której manipulowanie mogłoby się źle skończyć zarówno dla osoby, która wtargnęła do środka, jak i dla odbiorców energii cielnej. Węzeł ciepłowniczy nie musi być jednak obiektem wolno stojącym. Często są one lokalizowane wewnątrz jednego z bloków mieszkalnych na osiedlu, zazwyczaj w jego piwnicach. Dostęp tam również możliwy jest jedynie dla uprawnionych osób. W tym wypadku trzeba zadbać, by hałas z wewnątrz nie rozprzestrzeniał się do innych mieszkań.
W przypadku, gdy węzeł jest zlokalizowany gdzieś wewnątrz osiedla lub na trasie ciepłociągu, konieczne jest odpowiednie jego zaizolowanie. W innym przypadku, w razie wyłączenia sieci i spadku temperatury zimą, doszłoby do zamarznięcia rur i zniszczenia instalacji. Obiekt budowlany musi też posiadać dostęp do prądu elektrycznego, który wymagany jest do zdalnego sterowania zaworami za pomocą siłowników wykonawczych, a także do oświetlenia i zapewnienia zasilania urządzeń, którymi przeprowadza się prace konserwacyjne (na przykład spawarka). W miarę możliwości węzły należy lokalizować tak, by nie stały one tuż obok domów, ponieważ urządzenia zainstalowane wewnątrz generują hałas. Jeśli nie ma innej możliwości, wolno stojący budynek węzła również powinien posiadać izolację wibroakustyczną.
Ludzie, którzy nie interesują się instalacjami ciepłowniczymi, zazwyczaj nie zwracają w ogóle uwagi na to, gdzie rozlokowane są węzły. Nie posiadają one bowiem żadnych charakterystycznych cech zewnętrznych, wyglądają jak zwykłe budynki. Na obiekcie, w którym zlokalizowano węzeł powinna być jednak tabliczka informacyjna na drzwiach.

Najnowsze wpisy

15.07.2024
Sieć komunikacyjna zdjęcie nr 11
Specjalność wyburzeniowa - uprawnienia budowlane

Pozwolenie na rozbiórkę jest rodzajem pozwolenia, które daje prawo do wykonywania prac związanych z rozbiórką budynków. W Polsce, aby uzyskać…

15.07.2024
Sieć komunikacyjna zdjęcie nr 12
Konstruktor uprawnienia budowlane

W dziedzinie budownictwa kluczową rolę odgrywa projektant konstrukcji, który odpowiada za projektowanie budynków z uwzględnieniem ich wytrzymałości, stabilności i bezpieczeństwa.…

Sieć komunikacyjna zdjęcie nr 15 Sieć komunikacyjna zdjęcie nr 16 Sieć komunikacyjna zdjęcie nr 17
Sieć komunikacyjna zdjęcie nr 18
Sieć komunikacyjna zdjęcie nr 19 Sieć komunikacyjna zdjęcie nr 20 Sieć komunikacyjna zdjęcie nr 21
Sieć komunikacyjna zdjęcie nr 22

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Sieć komunikacyjna zdjęcie nr 23

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Sieć komunikacyjna zdjęcie nr 24

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
Sieć komunikacyjna zdjęcie nr 31 Sieć komunikacyjna zdjęcie nr 32 Sieć komunikacyjna zdjęcie nr 33
Sieć komunikacyjna zdjęcie nr 34
Sieć komunikacyjna zdjęcie nr 35 Sieć komunikacyjna zdjęcie nr 36 Sieć komunikacyjna zdjęcie nr 37
Sieć komunikacyjna zdjęcie nr 38

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Sieć komunikacyjna zdjęcie nr 39

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Sieć komunikacyjna zdjęcie nr 40

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami