Blog

09.08.2018

Jak wygląda węzeł ciepłowniczy?

W artykule znajdziesz:

Jak wygląda węzeł ciepłowniczy?


Uprawnienia budowlane.Większość dużych miast posiada sieci ciepłownicze, które zasilają duże budynki takie jak bloki mieszkalne, szkoły czy sklepy wielkopowierzchniowe. Mogą się też do takiej sieci podłączać odbiorcy indywidualni - wszystko zależy od polityki dotyczącej zarządzania siecią w danej miejscowości. Naturalną konsekwencją istnienia takiej sieci są rozlokowane tu i ówdzie węzły ciepłownicze.
Budynek, w którym znajduje się węzeł, powinien być odpowiednio ulokowany i zabezpieczony przed dostępem z zewnątrz. W środku znajduje się bowiem ważna aparatura, przy której manipulowanie mogłoby się źle skończyć zarówno dla osoby, która wtargnęła do środka, jak i dla odbiorców energii cielnej. Węzeł ciepłowniczy nie musi być jednak obiektem wolno stojącym. Często są one lokalizowane wewnątrz jednego z bloków mieszkalnych na osiedlu, zazwyczaj w jego piwnicach. Dostęp tam również możliwy jest jedynie dla uprawnionych osób. W tym wypadku trzeba zadbać, by hałas z wewnątrz nie rozprzestrzeniał się do innych mieszkań.
W przypadku, gdy węzeł jest zlokalizowany gdzieś wewnątrz osiedla lub na trasie ciepłociągu, konieczne jest odpowiednie jego zaizolowanie. W innym przypadku, w razie wyłączenia sieci i spadku temperatury zimą, doszłoby do zamarznięcia rur i zniszczenia instalacji. Obiekt budowlany musi też posiadać dostęp do prądu elektrycznego, który wymagany jest do zdalnego sterowania zaworami za pomocą siłowników wykonawczych, a także do oświetlenia i zapewnienia zasilania urządzeń, którymi przeprowadza się prace konserwacyjne (na przykład spawarka). W miarę możliwości węzły należy lokalizować tak, by nie stały one tuż obok domów, ponieważ urządzenia zainstalowane wewnątrz generują hałas. Jeśli nie ma innej możliwości, wolno stojący budynek węzła również powinien posiadać izolację wibroakustyczną.
Ludzie, którzy nie interesują się instalacjami ciepłowniczymi, zazwyczaj nie zwracają w ogóle uwagi na to, gdzie rozlokowane są węzły. Nie posiadają one bowiem żadnych charakterystycznych cech zewnętrznych, wyglądają jak zwykłe budynki. Na obiekcie, w którym zlokalizowano węzeł powinna być jednak tabliczka informacyjna na drzwiach.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami