Blog

03.03.2019

Gdzie najlepiej odbyć praktyki do uprawnień budowlanych wykonawczych?

W artykule znajdziesz:

Gdzie najlepiej odbyć praktyki do uprawnień budowlanych wykonawczych?

W celu uzyskania uprawnień budowlanych do projektowania lub do kierowania robotami budowlanymi należy odbyć praktykę zawodową na budowie (program na komputer). Praktykant na budowie najczęściej otrzymuje stanowisko majstra lub inżyniera budowy. Inżynier więcej czasu spędza przy pracach papierkowych, natomiast majster budowy najczęściej pracuje z ludźmi oraz sprzętem (program na telefon). Do zadań majstra należy m.in. organizacja pracy na budowie, zapewnienie odpowiedniego sprzętu, czy pełnienie nadzoru nad pracami szalunkowymi, ziemnymi, zbrojarskimi czy betoniarskimi. Na pewno stanowisko majstra jest więc znacznie bardziej przydatne z punktu widzenia praktyk do egzaminu na uprawnienia budowlane (program na egzamin ustny).

Kwestie związane z dokumentami

Gdzie najlepiej odbyć praktyki do uprawnień budowlanych wykonawczych?

Wiele osób zastanawia się, czy praktyki odbywać u podwykonawcy czy u generalnego wykonawcy. Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ decydując się na praktyki u generalnego wykonawcy należy liczyć się z tym, że tego typu firmy najczęściej bazują na podwykonawcach (promocja 3 w 1). Z tego właśnie względu praktyki często polegają głównie na rozliczaniu prac podwykonawców, czytaniu umów, sporządzaniu obmiarów, pilnowaniu harmonogramu czy uczestniczenie w przygotowaniu sprzedaży. Zdarza się, że jest to praca niewdzięczna, ponieważ należy robić to, co każe przełożony, bez względu na kwestie moralne (segregator).
Właśnie dlatego do egzaminu na uprawnienia budowlane lepiej przygotowywać się w niewielkiej firmie, w której można mieć bezpośrednią styczność z wszystkimi pracami wykonywanymi na budowie. Oznacza to możliwość własnoręcznego wykonywania prac oraz zwracania uwagi na to, czy są one wykonywane w sposób bezpieczny i dokładny. Podczas takich praktyk liczą się nie tylko umiejętności i wiedza, ale również dobre pomysły oraz szybkość ich realizacji. Co więcej, taka praca jest bardzo ciekawa i daje znacznie lepsze przygotowanie do egzaminu na uprawnienia budowlane niż praca związana tylko z nadzorowaniem prac czy pilnowaniem dokumentacji (opinie). Oczywiście trzeba pamiętać, że kwestie związane z dokumentami również są ważne, ale z pewnością nie najważniejsze.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami