Blog

Jak prawidłowo zagospodarować i zabezpieczyć plac budowy? zdjęcie nr 2
09.12.2021

Zbiorniki posadowione w gruncie

W artykule znajdziesz:

Zbiorniki posadowione w gruncie

Jak prawidłowo zagospodarować i zabezpieczyć plac budowy? zdjęcie nr 3
Zbiorniki posadowione w gruncie

Zbiorniki posadowione w gruncie mogą być jednocześnie pod ciśnieniem hydrostatycznym wód gruntowych. W okresie kiedy są one wypełnione, może zachodzić równowaga pomiędzy ciśnieniem zewnętrznym i wewnętrznym. W przypadku jednak opróżnienia zbiornika, zewnętrzna płyta dociskowa przejmuje ciśnienie wody gruntowej. Z tego powodu płyta od strony wody (tzn. zewnętrzna) powinna być liczona na parcie wody gruntowej. W tych przypadkach przepony nie wymagają jednak żadnych zmian natury technologicznej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Rury, przewody, kable itp. instalacje nie mogą być bezpośrednio prowadzone przez przepony izolacyjne.

Zwłaszcza rury są trudne do bezpośredniego uszczelnienia, ponieważ ulegają znacznym odkształceniom termicznym. Rury gorące powodują zmięknienie masy izolacyjnej. Rury połączone z pompami i innymi mechanizmami drgając powodują rozluźnienie bezpośrednio nałożonych kołnierzy. Poza tym wszelkie przewody są rozprowadzane zazwyczaj po zakończeniu robót izolacyjnych i związanych z nimi robót budowlanych. Przebijanie otworów w dowolnych miejscach jest niedopuszczalne, ponieważ obniża szczelność fundamentów skrzyniowych i zbiorników (program uprawnienia budowlane na ANDROID)..
Z tych powodów wszelkie przebicia powinny być przewidziane w projekcie i opracowane indywidualnie dla każdego rodzaju przebicia. Należy również
uwzględnić przejścia zapasowe na wypadek prowadzenia rur i przewodów w przyszłości.

Otwory te zabezpiecza się, korkując je na okres, kiedy nie są one używane. Szczególnie dotyczy to pomieszczeń technicznych, w których przewidziana jest rozbudowa urządzeń instalacyjnych. Na przykład może zajść potrzeba prowadzenia większych przekrojów rur (uprawnienia budowlane). W tym przypadku należy albo od razu wprowadzić tuleje o większym przekroju, albo założyć dodatkową większą tuleję jako zapasową.
Jeżeli przebicia przebiegają przez sąsiadujące ze sobą zdylatowane człony budowli, należy stosować tuleje z materiałów podatnych, jak np. ołowiu lub igelitu. Tuleje łączy się przeponą na zaciski. Do najprostszych i najłatwiejszych w wykonaniu należy typ tulei (program egzamin ustny).

Konieczność pompowania wody

Jest to rura z przyspawanym kołnierzem, w którym są osadzone śruby. Po założeniu przepony nakłada się pierścień stalowy i zaciska się nim przeponę za pomocą nakrętek.
Przekrój wewnętrzny tulei powinien być większy od przekroju zewnętrznego prowadzonych przez te tuleje rur i przewodów. Pozostałą dookoła rury przestrzeń uszczelnia się sznurem asfaltowym, kitem asfaltowym lub ołowiem. Można skonstruować tuleje z uszczelnieniem na śruby na zasadzie dławienia (opinie o programie).

Tuleje na kable są takie same jak na rury, jedynie uszczelnienie kabla w stalowej tulei jest odmienne. Kable ołowiane są elastyczne i ubijanie pakunkiem może uszkodzić ołowiany pancerz. Rurę stalową (tuleję) pobiela się cyną i łączy się z kablem za pomocą przylutowanego kołnierza ołowianego.
Tuleje na obsadowe rury wiertnicze, studzienki kontrolne wykonuje się w ten sam sposób, tylko stosuje się większe przekroje rur.
Często w celu obniżenia wód gruntowych w obrębie wznoszonego obiektu zachodzi konieczność stosowania specjalnych wpustów do studzien wierconych. Wyciągnięcie filtrów jest możliwe po całkowitym zakończeniu robót izolacyjnych i zabezpieczeniu izolacji płytą dociskową (segregator aktów prawnych).

Sposób zabezpieczenia pozostałego otworu od przenikania wody. Tuleje należy założyć na przewody odprowadzające wodę ze studni przed rozpoczęciem pompowania, gdyż w późniejszym etapie jest to niemożliwe. Podane zabezpieczenie umożliwia późniejszy dostęp do studni, gdyby zaszła konieczność pompowania wody oraz ewentualnej wymiany uszczelniaczy.

Przykład odlanej żeliwnej tulei, stosowanej na studzienki kontrolne oraz do wyprowadzania rur wiertniczych przy obniżaniu zwierciadła wód gruntowych. Po zakończeniu izolacji rury wyciąga się, a studzienkę zamyka pokrywą (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Jak prawidłowo zagospodarować i zabezpieczyć plac budowy? zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Jak prawidłowo zagospodarować i zabezpieczyć plac budowy? zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Jak prawidłowo zagospodarować i zabezpieczyć plac budowy? zdjęcie nr 8 Jak prawidłowo zagospodarować i zabezpieczyć plac budowy? zdjęcie nr 9 Jak prawidłowo zagospodarować i zabezpieczyć plac budowy? zdjęcie nr 10
Jak prawidłowo zagospodarować i zabezpieczyć plac budowy? zdjęcie nr 11
Jak prawidłowo zagospodarować i zabezpieczyć plac budowy? zdjęcie nr 12 Jak prawidłowo zagospodarować i zabezpieczyć plac budowy? zdjęcie nr 13 Jak prawidłowo zagospodarować i zabezpieczyć plac budowy? zdjęcie nr 14
Jak prawidłowo zagospodarować i zabezpieczyć plac budowy? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Jak prawidłowo zagospodarować i zabezpieczyć plac budowy? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Jak prawidłowo zagospodarować i zabezpieczyć plac budowy? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami