Blog

Podgrzewacz wody zdjęcie nr 2
16.01.2023

Gęstość ropy

W artykule znajdziesz:

Podgrzewacz wody zdjęcie nr 3
Gęstość ropy

Podstawowym paliwem ciekłym naturalnym jest ropa naftowa. Jest to ciecz oleista o barwie żółtej, ciemnobrązowej lub czarnej i swoistym zapachu nafty. Gęstość ropy wynosi 0,78-0,98 Mg/m3. Przeciętny’ skład (w % Wagowych) tej ciekłej kopalnej mieszaniny węglowodorów jest następujący: 81-87% węgla, 10H-14% wodoru, 0,01-1-6% siarki.’ 0,01-1,7% tlenu i 0,01-2,2% azotu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ropa naftowa jest stosowana jako paliwo do opalania palenisk, lecz większa jej część poddawana jest destylacji, w wyniku której otrzymuje się szeroki wachlarz sztucznych paliw ciekłych, olejów mineralnych, smarów i wiele innych cennych produktów. Destylacja ropy naftowej polega na oddzieleniu szeregu frakcji o zbliżonych temperaturach wrzenia, np. w temperaturze do 150°C (ok. 420 K) oddziela się benzynę surową, następnie w temperaturze 150-4-300°C (ok. 420-4-570K) naftę, powyżej 300°C (ok. 570 K) oleje gazowe, smary i inne frakcje ropy. Poszczególne frakcje ropy naftowej poddaje się często dodatkowej obróbce, zwanej rafinacją, mającej na celu oczyszczenie, uszlachetnienie oraz wydzielenie innych cennych produktów naftowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Benzyna stanowi pierwszą ciekłą frakcję destylacji ropy naftowej. Jest mieszaniną lekkich węglowodorów parafinowych, naftenowych i aromatycznych. Jest to ciecz bezbarwna, lżejsza od wody i nierozpuszczalna w niej, łatwo palna, z powietrzem tworzy mieszaninę wybuchową. Cpary benzyny mogą spowodować zatrucie, dostając się do organizmu drogą oddechową czy też wskutek wchłonięcia przez skórę.

Najważniejszą cechą benzyny jako paliwa, poza wysoką wartością opałową, jest jej odporność na działanie wysokiej temperatury i ciśnień, przy których nie wybucha gwałtownie, czyli nie detonuje. Właściwości przeciw- detonacyjne, czyli przeciwstukowe, benzyny zależą od zawartości w niej izooktanu (C8H18). Liczba oznaczająca te właściwości nosi nazwę liczby oktanowej (przeciętnie benzyna z ropy naftowej ma liczbę oktanową ok. 65). W celu podwyższenia liczby oktanowej stosowane są dodatki do benzyny (np. czteroetylek ołowiu) (uprawnienia budowlane).

Ograniczone zapasy ropy naftowej

Istotne znaczenie ma zawartość siarki i jej związków w paliwie benzynowym, tak ze względu na silne działanie korodujące, jak i reagowanie z czteroetylkiem ołowiu. Niestety, dotychczas stosowane metody walki z działaniem korodującym (np. usuwanie siarki i jej związków działaniem wodoru pod ciśnieniem w obecności katalizatorów) nie przyniosły w pełni pozytywnych wyników (program egzamin ustny).

W skład paliwa benzynowego, oprócz benzyny, dodatków przeciwstukowych i przeciwkorozyjnych, wchodzą barwniki benzynowe, przeciw- utleniacze, dodatki zapobiegające oblodzeniu gaźnika i inne. Stosowane jest również paliwo benzynowe w postaci mieszanki benzyny z bezwodnym alkoholem etylowym (opinie o programie). Ponad 90% ogólnego zużycia benzyny przypada na zastosowanie jej w charakterze materiału napędowego w silnikach samochodowych, lotniczych i traktorowych. Ponadto benzyna stosowana jest w przemyśle farb i lakierów, tłuszczowym, farmaceutycznym, gumowym itp.

Ograniczone zapasy ropy naftowej w niektórych krajach przyczyniły się do poszukiwań syntetycznych metod otrzymywania benzyny. Najważniejsze dwie metody to: uwodornienie węgła pod wysokim ciśnieniem w temperaturze 400-500 C (ok. 700 K) tzw. metoda Bergmsa oraz synteza z gazu wodnego metodą Fischera-Tropscha. Metody syntetycznego otrzymywania benzyny są bardzo kosztowne i, jak dotychczas, rzadko stosowane (segregator aktów prawnych).

 (PN-68/C-96038). Jest ona stosowana do celów oświetleniowych i do celów napędowych. Nafta świetlna jest otrzymywana w drodze rafinacji mającej na celu usunięcie nadmiaru węglowodorów aromatycznych, dających kopcący płomień. Nafta napędowa znajduje zastosowanie w tłokowych silnikach traktorowych oraz w silnikach odrzutowych. W wyniku ługowania ługiem sodowym otrzymuje się naftę pozbawioną związków kwasowych powodujących korozyjne działanie paliwa (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Podgrzewacz wody zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Podgrzewacz wody zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Podgrzewacz wody zdjęcie nr 8 Podgrzewacz wody zdjęcie nr 9 Podgrzewacz wody zdjęcie nr 10
Podgrzewacz wody zdjęcie nr 11
Podgrzewacz wody zdjęcie nr 12 Podgrzewacz wody zdjęcie nr 13 Podgrzewacz wody zdjęcie nr 14
Podgrzewacz wody zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Podgrzewacz wody zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Podgrzewacz wody zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami