Blog
Okruchy skalne
W artykule znajdziesz:
Piasek, pył i okruchy skalne unoszone wiatrem ścierają i wygładzają powierzchnię skał. Ten rodzaj wietrzenia nazywany jest również korozją eoliczną. Wietrzenie chemiczne skał jest spowodowane chemicznym działaniem czynników atmosferycznych, a przede wszystkim wody i dwutlenku węgla (COL.). Przedostająca się do skał woda atmosferyczna, zawierająca dwutlenek węgla, działa jako słaby kwas i powoduje rozkład poszczególnych składników skał. Kryształy skaleni zatem tracą stopniowo swój połysk (np. ortoklaz), mętnieją, zamieniają się wreszcie w kaolin i węglan sodu, potasu lub wapnia. Blaszki biotytu rudzieją wskutek wypłukiwania magnezu (Mg) i żelaza (Fe),’ zamieniając się w muskowit (program uprawnienia budowlane na komputer).
Oliwin, augity i hornblendy łatwo poddają się wpływom wietrzenia chemicznego i wskutek uwodnienia przechodzą w serpentyn. Oprócz tego, biolyt może zamienić się w chloryt, oliwin w talk, a hornblenda i augit w chloryt i epidot. Wietrzenie organiczne skał powodowane jest działaniem bakterii lub roślin. Metamorfozą skał nazywamy procesy przeobrażania wewnętrznego skał (zmiany składu chemicznego, mineralnego i tekstury) pod wpływem wielkich ciśnień i temperatur oraz ruchów lektonioznych w głębszych częściach skorupy ziemskiej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Temperatura wpływa zasadniczo na procesy przezrystalizowania i przemiany form mineralnych. Ciśnienie wpływa na rozpuszczalność składników oraz przyspiesza reakcje chemiczne. W zależności od waiunków, w jakich powstają procesy przeobrażenia skał, rozróżniamy następujące rodzaje metamorfozy:
- metamorfoza kontaktowa,
- metamorfoza regionalna (dynamiczna) (uprawnienia budowlane).
Metamorfoza kontaktową nazywamy zmiany w skałach otaczających w strefie zetknięcia ich z magmą. Wtargnięcie magmy między skały już utworzone powoduje podwyższenie’ temperatury otoczenia. Wskutek tego następuje zeszklenie, spieczenie lub przepalenie skal sąsiadujących z zestalającą się magmą. Równocześnie następują zmiany chemiczne składników skały wskutek działania gorących par i gazów.
Najsilniejszy wpływ metamorfozy kontaktowej można zauważyć w strefie bezpośredniego zetknięcia zestalających się skał wybuchowych z otoczeniem. W miarę oddalania się od tej strefy wpływ ten coraz bardziej maleje aż do zupełnego zaniku (program egzamin ustny).
Metamorfoza regionalna (dynamiczna) polega na przeobrażeniu skał spowodowanym ruchami górotwórczymi, w wyniku których część skał skorupy ziemskiej została przesunięta w środowisko o wyższej temperaturze i ciśnieniu. Pod wpływem tego rodzaju metamorfozy w skałach-zmienia się ich forma geologiczna, budowa (struktura i tekstura) oraz skład mineralny.
Skały głębinowe
Ciśnienie w różnych strefach kuli ziemskiej jest różne. Na znacznych głębokościach istnieje ciśnienie hydrostatyczne, które powoduje tworzenie się struktury gruboziarnistej i tekstury bezkierunkowej w skałach (np. gnejsy głębinowe). W strefach płytszych istnieje ciśnienie zróżnicowane kierunkowo (stress). Ciśnienie to jest zazwyczaj prostopadłe do powierzchni danej skały. Pod wpływem ciśnienia kierunkowego następuje mechaniczne, chemiczne i mineralne przeobrażenie skały (opinie o programie).
Ze względu na pochodzenie skały dzielą się na wybuchowe (magmowe), osadowe i metamorficzne.
W zależności od warunków, w jakich nastąpiła krystalizacja magmy, oraz form występowania geologicznego, skały dzielimy na:
- skały głębinowe,
- skały wylewne (segregator aktów prawnych).
Skały głębinowe i wylewne różnią się między sobą strukturą, teksturą i formą występowania geologicznego. Skały głębinowe mają strukturę krystaliczną, ziarnistą i tworzą większe pnie skalne. Skały wylewne mają strukturę porfirową, pół- krystaliczną lub szklistą, tworzą pokrywy, strumienie itp.
Z części magmy, która z pni skał głębinowych przedostała się do szczelin w sąsiednich skałach, utworzyły się skały żyłowe. Skały żyłowe dzielimy z kolei na podstawie składu i struktury na trzy grupy:
- skały żyłowe normalne o składzie mineralnym odpowiadającym składowi macierzystych skał głębinowych; ta grupa skał żyłowych ma strukturę porfirową (krystaliczną);
- skały żyłowe o strukturze grubokrystalicznej (aplity i pegma- tyty) bogatsze w krzemionkę od skał macierzystych i jaśniej od nich zabarwione;
- skały żyłowe (lamprofiry) o mniejszej zawartości krzemionki od skał macierzystych, bogatsze od nich w żelazo (Fe), wapń (Ca), magnez (Mg) i ciemniejszym zabarwieniu (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32