Blog

Grzejniki i głowice termostatyczne zdjęcie nr 2
16.01.2020

Gips, alabaster, anhydryt

W artykule znajdziesz:

Gips, alabaster, anhydryt

Grzejniki i głowice termostatyczne zdjęcie nr 3
Gips, alabaster, anhydryt

Są to skały o budowie krystaliczno-ziarnistej albo zbitej, rzadziej włóknistej, koloru najczęściej szarożółtego, czerwonego lub brunatnego (uprawnienia budowlane).

Spotykane są również pokłady tych skał, z których wyroby o niewielkiej grubości są z lekka przezroczyste lub przeświecające.

Gips, alabaster czy anhydryt nie zawierają skamieniałości, w kwasach rozpuszczają się z trudem (program na telefon). Twardość ich jest tak mała, że można je rysować paznokciem; są nieodporne na działanie czynników atmosferycznych, mają skłonności do pęcznienia (jeśli zawierają domieszki gipsu bezwodnego).

Do bezpośredniego użycia do budowy nie nadają się (program na komputer).

Zwykły gips ma zastosowanie do fabrykacji gipsu do zapraw, a więc gipsu palonego lub jastrychowego (hydraulicznego), jako dodatek do cementu w celu opóźnienia wiązania, stosowany jest również przy fabrykacji sztucznych nawozów i częściowo w hutnictwie (program egzamin ustny).
Alabaster stanowi odmianę gipsu ziarnistego o czysto białym zabarwieniu z ładnymi żyłkami; ma zastosowanie w płytach polerowanych jako oblicówka reprezentacyjnych wnętrz (opinie o programie).

Anhydryt

Anhydryt, tj. gips bezwodny — CaS04, występuje niekiedy pod złożami zwykłego gipsu. Czasem nie ma wyraźnej granicy między tymi skałami, tak że w warstwach pośrednich znajduje się pomieszany gips dwuwodny i bezwodny.

Anhydryt jest dość ścisłą, lecz miękką skałą o budowie krystalicznej, barwy białej, niebieskawej, żółtoróżowej itp. i na ogół nadaje się do polerowania, podobnie jak alabaster (segregator aktów prawnych). Anhydryt znajduje zastosowanie głównie do produkcji tzw. cementu anhydrytowego.

Pokłady i kamieniołomy gipsu zwykłego występują w po w. pińczowskim, stopnickim, sandomierskim, krakowskim, przeworskim, głubczyckim, lwóweckim, lubańskim i rybnickim.

Alabaster wydobywany jest za pomocą sztolni w kopalniach pod Przeworskiem. Złoża anhydrytu znajdują się między innymi w po w. lwóweckim pod Nowym Lądkiem i Bolesławcem (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Grzejniki i głowice termostatyczne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Grzejniki i głowice termostatyczne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Grzejniki i głowice termostatyczne zdjęcie nr 8 Grzejniki i głowice termostatyczne zdjęcie nr 9 Grzejniki i głowice termostatyczne zdjęcie nr 10
Grzejniki i głowice termostatyczne zdjęcie nr 11
Grzejniki i głowice termostatyczne zdjęcie nr 12 Grzejniki i głowice termostatyczne zdjęcie nr 13 Grzejniki i głowice termostatyczne zdjęcie nr 14
Grzejniki i głowice termostatyczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Grzejniki i głowice termostatyczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Grzejniki i głowice termostatyczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami