Blog

13.03.2020

Głębokie wykopy w gruntach sypkich

W artykule znajdziesz:

Głębokie wykopy w gruntach sypkich

Głębokie wykopy w gruntach sypkich

Głębokie wykopy w gruntach sypkich zabezpiecza się sposobem górniczym. W miejscu wykopu układa się ramę z krawędziaków z rozporami i wokół ramy wbija pochyło bale długości ok. 1,5 m. Po wybraniu gruntu na spodzie wykopu układa się następną ramę i wbija dalsze bale (program uprawnienia budowlane na komputer).

W ten sposób dochodzi się do potrzebnej głębokości wykopu. Deskowanie wykopu musi być wytrzymałe, sztywne oraz łatwe do wykonania i rozbiórki. Nie może ono również utrudniać wykonywania robót fundamentowych lub instalacyjnych (np. układania kanalizacji).
Jako ostatni wbija się bal środkowy, który trzeba Wykonać według potrzebnej szerokości. Po wbiciu każdego bała lub pary bali trzeba je klinami docisnąć do bali uprzednio wbitych. Klin wbijamy między bal a klamry wbite do kleszczy, aż dociągnie on bal do bali uprzednio wbitych, tak aby nie było między nimi szczeliny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ścianki żelbetowe wykonuje się podobnie, z tym że zamiast drewnianych stosuje się tzw. brusy - bale żelbetowe.
Najlepsze są ścianki ze specjalnych profili stalowych, gdyż dają pełną szczelność, łatwo wchodzą w grunt i można je po zlikwidowaniu wykopu wyjąć. Bale ścianek szczelnych wbija się katarami lub wibromłotami. Kafar pracuje na zasadzie uderzeń młota w głowicę bała. Wibromłot mocuje się na głowicy bała, na którą wibrator przekazuje drgania wibracyjne i uderzenia, dzięki czemu bal pogrąża się w gruncie.
Przystępując do wykonania ściany najpierw przygotowuje się poszczególne elementy wykonując w nich od razu wręby złączowe. Następnie elementy te dopasowuje się wzajemnie, poprawia wręby i wywierca otwory na śruby lub kołki złączeniowe. W celu ułatwienia montażu elementów powinno się je oznakować i ułożyć w stosy wg asortymentów (uprawnienia budowlane).

Przed przystąpieniem do montażu ścian sprawdza się poziom i wymiary podmurówki oraz jakość ułożonej na niej izolacji przeciwwilgociowej. Następnie układa się na podmurówce podwalinę mocując ją w ścianach szkieletowych kotwiami wpuszczonymi w podmurówkę. Na podwalinie ustawia się słupy, podpiera je ukośnie deskami i pionuje. Między słupami układa się wieńce
ścian wieńcowych, zaś w ścianach szkieletowych wstawia rygle, zastrzały i przykrywa słupy oczepem (program egzamin ustny). Ścianki działowe związane konstrukcyjnie z zewnętrznymi wznosi się jednocześnie, nie związane - dopiero po wykonaniu ścian zewnętrznych.

Układanie stropów drewnianych

W budynkach drewnianych belki stropowe opierają się na oczepach ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych. W budynkach murowanych belki stropowe układa się po wykonaniu muru do dolnego poziomu stropu, a następnie obmurowuje się je z pozostawieniem dostępu powietrza (tzw. gniazda).

Belki przygotowuje się w warsztacie ciesielskim, skąd dostarcza się je do miejsca układania. Belki są przycięte na miarę, mają wykonane potrzebne wręby, wyżłobienia oraz przybite łaty dla ułożenia ślepego pułapu (opinie o programie). Układanie rozpoczyna się od ułożenia belek przyściennych pod ścianami działowymi, wymianów i wreszcie wszystkich belek pośrednich. Belki przyścienne układa się w odległości 3-5 cm od ściany murowanej.

Wszelkie oparcia końców belek na odsadzkach murów lub w gniazdach wykonanych w murach muszą być takie, aby wokół końca belki był luz szerokości co najmniej 3 cm.
Rozstaw belek sprawdza się podziałką lub wyciętym z deski wzornikiem. Podczas układania należy sprawdzać poziomnicą odchylenia belek od poziomu (segregator aktów prawnych). Nie powinny one przekraczać 1 mm/m długości belki. Należy też kontrolować różnicę poziomów między belkami. Nie powinna ona przekraczać 5 mm na wszystkich belkach nad jednym pomieszczeniem. Różnicę wyrównuje się przez podciosanie belki lub zastosowanie odpowiednich podkładek. Po ułożeniu belkowania układa się ślepy pułap z oddzielnych desek przyciętych na miarę w warsztacie lub z przygotowanych płyt. Szerokość płyty równa się odstępowi belek w świetle, zaś długość wynosi około 2 m.

Po ułożeniu ślepego pułapu wykłada się go papą i wykonuje polepę. Następnie układa się podłogę (promocja 3 w 1). Deski podłogowe przed ułożeniem powinny być przycięte na miarę, przy czym styki desek powinny wypadać pośrodku górnej powierzchni belek .stropowych lub legarów, jeżeli podłogę układa się na legarach.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami