Blog

20.12.2022

Głębokość traktu

W artykule znajdziesz:

Głębokość traktu

Okazało się, że żaden z tych układów nie pozwala na utrzymanie się w kosztach dyrektywnych. Ponadto w układzie klatkowym uzyskuje się bardzo duże nasycenie klatkami schodowymi i windami (1 klatka schodowa i 1 dźwig może obsłużyć 3 mieszkania na kondygnacji, tj. ok. 10-11 mieszkańców), podczas gdy w budynkach korytarzowych 1 klatka schodowa może obsłużyć czterokrotnie większą liczbę mieszkańców, a możliwe do uzyskania wykorzystanie dźwigu może być ok. 3-krotnie większe. Równocześnie głębokość traktu wynosi 10-12 m i wymaga w każdym przypadku dwustronnego montażu. Ponadto wobec przewidywanej ogromnej przewagi mieszkań M2 i M3 oraz niewielkiej liczby M5 uznano stosowanie tego typu budynków ll-kondygnacyjnych za niecelowe (program uprawnienia budowlane na komputer).

Studia przeprowadzone nad układami galeriowymi udowodniły, że są one w naszych obecnych warunkach - przy postulowanej strukturze i obowiązującym normatywie - nieuzasadnione ekonomicznie, technicznie i funkcjonalnie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Co prawda zwiększa się w tym układzie wykorzystanie pionów komunikacyjnych, ale głębokość traktu zmniejsza się jeszcze w stosunku do układów klatkowych, dochodzą dodatkowe komplikacje z przepisami przeciwpożarowymi i koszt galerii, natomiast uzyskiwane układy funkcjonalne mieszkań są mniej korzystne (uprawnienia budowlane). Nie wyklucza się jednak oczywiście dalszych poszukiwań, zwłaszcza budynków korytarzowo-galeriowych, w których przez właściwe łączenie elementów korytarzowych i galeriowych oraz odpowiednie ukształtowanie budynków można będzie przypuszczalnie uzyskiwać interesujące i ekonomicznie korzystne rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne (program egzamin ustny).

Budynki punktowe

Najkorzystniejsze jednak pod względem ekonomicznym dla budownictwa o wysokości 11-kondygnacji uznano układy korytarzowe lub ich pochodne (korytarzowo-punktowe), o naświetleniu wschód—zachód i składające się ze zunifikowanych segmentów. One to stały się podstawą prac unifikacyjnych UW-2. Rewizji musiało przy tym ulec dotychczasowe pojęcie segmentu, wywodzące się z układów klatkowych, a oznaczające zespół mieszkań obsługiwanych przez 1 klatkę schodową. W budownictwie 11-kondygnacyjnym projektowanym w ramach UW-2 uznano za segment 1 mieszkanie (lub zespół mieszkań) oraz zespół urządzeń komunikacji pionowej, przy czym wzajemna zestawialność segmentów uwarunkowana jest wspólną głębokością traktu i systemem konstrukcyjnym (opinie o programie).

Jako wyznacznik najekonomiczniejszej wielkości budynku przyjęto:

  1. maksymalne odległości od klatek schodowych dopuszczone przepisami przeciwpożarowymi,
  2. optymalne wykorzystanie pionów windowych.

Po wielu analizach stwierdzono, że najekonomiczniejsze są budynki

  1. 2 zespołach komunikacji pionowej, składające się z klatki schodowej
  2. 2 wind 6-osobowych każdy. Pozwoliłoby to na uzyskiwanie budynków
  3. długości ok. 90 mb dla 900-1000 mieszkańców.

Jednak tego typu budynki byłyby zbyt mało uniwersalne ze względu na trudności urbanistyczne oraz uciążliwe użytkowo. Stąd przyjęto dla budynków przykładowych jako punkt wyjścia wielkość odpowiadającą  parze wind 6-osobowych, tj. o długości 40-55 m i dla 400-480 mieszkańców. Nie zawsze dla tej długości budynku wystarcza ze względów przeciwpożarowych 1 klatka schodowa. Dla takich przypadków zaprojektowano klatkę schodową pomocniczą (segregator aktów prawnych).

Oczywiście przy składaniu budynków z segmentów wymiennych, którymi są mieszkania, istnieje daleko idąca swoboda w kształtowaniu długości budynku, możliwości jego dostosowania do konkretnej sytuacji urbanistycznej i wymienność struktury mieszkaniowej, zwłaszcza w odniesieniu do mieszkań małych. Swoboda ta nie jest zresztą jednakowa we wszystkich technologiach. Jest ona częściowo uwarunkowana stopniem ..sztywności” określonego systemu konstrukcyjnego.

Budynki punktowe o wysokości 11 kondygnacji, zaprojektowane na podobnej zasadzie, również zabezpieczają możliwość zmiany struktury. Natomiast oczywiście znacznie mniejsze są w tych układach możliwości zmiany gabarytów budynku (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami