Blog
Gleby czarnoziemne
W artykule znajdziesz:
Ze względu na duży rozciągłość południkowy na obszarze Rosji wyróżnia się (> gł. stref roślinnych. Strefa tundrowa obejmuje najbardziej pn. części kraju. W strukturze gatunkowej dominuj.) tutaj mchy i porosty. W kierunku pd. przechodzi ona w lasotundrę, w której pojawiaj.) się krzewy i karłowate drzewa. Razem strefy te zajmuj.) ok. 2T".> terytorium kraju. Na pd. od nich rozciąga się rozległa (ok. 00″,. pow. Rosji) strefa lasów. W części pn. przeważaj.) lasy igła typu tajgi, zmieniające się stopniowo w kierunku pd. w strefę lasów mieszanych. Praktycznie nie występuje ona w zach. Syberii i pojawia się dopiero na Dalekim Wchodzie w Kraju Nadmorskim i na Sachalinie (tajga ussuryjska) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Lasy mieszane przechodzą ku pd. w strefę laso- stepów, w której dominuj.) świetliste lasy, gł. dębowe. Obecnie strefa ta jest intensywnie- wykorzystywana rolnic zo ze względu na dobre gleby czarnoziemne. Dalej na pd. znajduje- się formacja stepowa, obejmującą dorzecza Donu, Kubania i ciągnąca się pasem przecinającym środk. bieg Wołgi aż po przedgórza Ałtaju. Na obszarze Syberii stepy pojawiaj.) się na wsch. od Bajkału przy granicy z Mongoliy. Najbardziej pd. krańce Rosji zajmuje strefa półpustyń (tzw. stepy kałmuckie na pd. od ujścia Wołgi) oraz strel.i subtropikalna, dc> której należy niewielki skrawek wybrzeża czarnomorskiego w okolicach Soczi. Rośny tutaj lasy lisi ilaste typu śródziemnomorskiego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Poszczególnym strefom roślinnym odpowiada także typ fauny. Obszary tundrowe zamieszkuj.) renifery. lisy polarne, wilki tundrowe, lemingi, gatunki ptaków to sowa śnieżna, pardwa śnieżna i tundrowa. Wybrzeża mórz polarnyc h zasiedlaj.): morsy, niedźwiedzie polarne, foki grenlandzkie, uchalki grzywiasle. Wśród ptaków dominuj.): mewy, wydrzyki, maskonury, traczyki lodowe (uprawnienia budowlane).
Zanieczyszczenie dużych obszarów
Na okres letni przylatuj,) tutaj także liczne gatunki kaczek i gęsi. W strefie tajgi żyj.) m.in.: łosic-, jelenie, niedźwiedzie brunatne, rysie, wilki, sobole, żbiki, łasic e, kuny. W lasach mieszanych poza gatunkami rozprzestrzenionymi w tajdze pojawiaj.) się także-: żubry, dziki, jelenie wschodnie, norki europejskie, bażanty, a na Syberii bardzo rzadki tygrys syberyjski. I asostepy i stepy zdominowane są przez gryzonie: susły, skoczki, norniki. lemingi (program egzamin ustny). Wśród drapieżników pojawiają się: lisy, łasice, gronostaje. W stroik- stopowej występują także antylopy dżejran,, kulany, zające tohaj, tchórze stepowe. Gatunki W górskie h to: koziorożec kaukaski i syberyjski, baran śnieżny, świstak Menbira.
Biorąc pod uwagę ogromne inwestycje infrastrukturalne i przemysłowe realizowane w okresie istnienia ZSRR, które w wielu przypadkach lekceważyły wymogi środowiska i powodowały katastrofy ekologiczne na wielką skalę, problem ochrony przyrody i rekultywacji obszarów zdegradowanych jest obecnie bardzo ważny (opinie o programie). Najliczniejsze w skutkach dla środowiska przyrodniczego okazały się: lokalizacja po li gonu atomowego i składowiska odpadów radioaktywny* h na wyspać li Nowej Ziemi, nadmierne wykorzystanie wód Wołgi, które spowodowało obniżenie się poziomu Morza Kaspijskiego i zasolenie sąsiadujących obszarów oraz zanieczyszczenie dużych obszarów tundry wywołane wyciekami z ropociągów czy nieszczelnych szybów wiertniczych (segregator aktów prawnych). Podejmuje się coraz liczniejsze działania zmierzające do ograniczenia niekorzystnego wpływu działalność i człowieka na środowisko, a ochroną obejmowane są coraz większe obszary. W 1993 na terytorium Rosji znajdowało się w sumie 200 parków narodowych i innych obiektów ochrony przyrody. Największe rezerwaty (zapowiedniki) to: Kronocki na Kamczatce (10 990 km’), Ałtajski (8812 km ‘) i Peczoro-lłycki (721 5 km’) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32