Blog
Glicerydy
W artykule znajdziesz:
Glicerydy
Glicerydy - estry gliceryny i kwasów organicznych (oleje i tłuszcze) lub kwasów nieorganicznych (nitrogliceryna); w zależności od liczby grup wodorotlenowych gliceryny zastąpionych resztami kwasów tłuszczowych rozróżnia się jednoglicerydy, dwuglicerydy i trójgliccrydy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Gliceryna, glicerol, propanotriol, CH2OH •CHOHCH2OH - najprostszy i najważniejszy alkohol trójwodorotlenowy; ciecz oleista, bezbarwna. o słodkim smaku; występuje w przyrodzie pod postacią glicerydów w tłuszczach roślinnych i zwierzęcych; g. jest stosowana do wyrobu nitrogliceryny, farb graficznych, w przemyśle barwników, spożywczym, farmaceutycznym, tytoniowym i kosmetycznym.
Gliceryna syntetyczna - gliceryna otrzymywana syntetycznie z propylenu metodami chlorową i bezchlorkową.
Glicyna, glikokol, kwas aminooctowy, NH2CH2 • COOH - białe kryształy o bardzo słodkim smaku; najprostszy aminokwas wchodzący w skład wielu białek, bierze udział w tworzeniu kreatyny i kwasu moczowego; łącząc się z niektórymi trującymi związkami unieszkodliwia ich działanie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Glif, rozglifienie - skośne, płaskie ścięcie ościeży okiennych lub drzwiowych umieszczonych w grubych murach, wykonywane w celu zwiększenia dostępu światła przez otwór okienny lub w celu poszerzenia przejścia przez otwór drzwiowy.
Glikoalkaloidy - alkaloidowe pochodne glikozy, w których aglikonem jest alkaloid.
Glikogen, skrobia zwierzęca, skrobia wątrobiana, (Cf,Hio05)„ - wielocukier dający po hydrolizie a-glikozę; bezbarwny proszek, w wodzie pęcznieje tworząc ciecz opalizującą; g. występuje w drożdżach i grzybach, ale przede wszystkim w organizmach zwierzęcych w wątrobie; stosowany do badań biochemicznych (uprawnienia budowlane).
Glikokol - glicyna.
Glikol etylenowy, CH2OH CH2OH - najprostszy alkohol dwuwodorotlenowy, bezbarwna, gęsta ciecz o słodkim smaku, rozpuszczalna w wodzie i alkoholu jest stosowany w przemyśle organicznym głównie jako rozpuszczalnik, ma również zastosowanie jako obojętny czynnik obniżający temperaturę zamarzania wody, np. w chłodnicach samochodowych.
Glikole - związki organiczne, alkohole dwuwodo- rotlenowe, tj. zawierające w cząsteczce dwie grupy wodorotlenowe przy różnych atomach węgla.
Glikoliza - beztlenowy, odwracalny proces rozpadu cząsteczki glikozy na dwie cząsteczki kwasu mlekowego zachodzący w żywych komórkach (program egzamin ustny).
Glikoproteidy - białka złożone zbudowane z białek prostych i wielocukrów; są nierozpuszczalne w wodzie, rozpuszczalne w cieczach o odczynie alkalicznym; ich roztwory mają postać śluzów, nic ścinają się podczas gotowania; g. stanowią podstawowe składniki wydzielin śluzowatych zwierzęcych; występują również w osoczu krwi, błonach komórkowych, tkankach łącznych, białkach jaj i in.
Glikoza
Glikoza, glukoza, cukier gronowy, dekstroza, CHI2OA - cukier prosty z grupy aldoheksoz;
bezbarwne kryształy o smaku słodkim, rozpuszczalne w wodzie; występuje w wielu płynach ustrojowych zwierząt i roślin, np. w soku owoców, zwłaszcza winogron, także w miodzie; stanowi składnik cukrów złożonych, np. sacharozy, skrobi, celulozy; g. jest stosowana głównie w przemyśle spożywczym i w lecznictwie.
Glikozyda/y - enzymy z grupy hydrolazglikozydo- wych; rozszczepiają one wiązania glikozydowe kilko- lub dwucukrów, przy czym powstają cząsteczki cukrów prostych (opinie o programie).
Glikozydy - pochodne cukrów prostych utworzone przez połączenie cukru z hydroksylowym składnikiem niecukrowym; dzieli się je w zależności od rodzaju składnika cukrowego na g. właściwe (glikoza), mannozydy (manno- za), galaktozydy (galaktoza) występują powszechnie w świecie roślinnym; stosowane w lecznictwie jako środki nasercowe, przeczyszczające i in.
Glin, aluminium, Al - pierwiastek chemiczny III grupy głównej układu okresowego (borowce), o własnościach amfoterycznych z przewagą własności zasadowych, liczba atomowa 13; g. jest metalem srebrzystym, plastycznym, doskonale odbijającym światło, dobrym przewodnikiem ciepła i elektryczności; g. jest bardzo rozpowszechniony w przyrodzie, szczególnie w postaci glinokrzemianów i krzemianów; g. jest składnikiem licznych stopów (duraluminium, magnal, silumin).
Glina - skała osadowa ilasta będąca mechaniczną mieszaniną iłu, mułu i piasku, niekiedy grubszych frakcji, np. żwiru, staje się plastyczna po zarobieniu wodą; może zawierać domieszki; g. ma szerokie zastosowanie w przemysłach ceramicznym i budowlanym; niektóre g. bogate w wodorotlenki glinu są surowcami glinu .
Glina ałunowa - glina zawierająca dużo drobnego rozsianego pirytu, używana do fabrykacji ałunu.
Glina bentonitowa - bentonit (segregator aktów prawnych).
Glina ceglarska - glina pospolita piaszczysta, mułkowa, lessowa (nawiana), o różnej plastyczności, często zanieczyszczona piaskiem, żwirem, marglem, związkami organicznymi itp., stosowana do produkcji ceramiki czerwonej.
Glina chuda - glina zawierająca ok. 20% minerałów ilastych, najczęściej kaolinitu; czerep jest mało wytrzymały mechanicznie, a odporny na szybkie zmiany temperatury.
Glina formierska - glina stosowana jako materiał wiążący przy sporządzaniu syntetycznych mas formierskich; jako najczęściej są stosowane gliny kaolinowe i bentonitowe.
Glina garncarska - glina stosowana w przemyśle ceramicznym na wyroby garncarskie i kamionkowe.
Glina kamionkowa - glina o ogniotrwałości powyżej 1580‘C, bez zanieczyszczeń piaskiem, żwirem lub maikiem, spiekająca się w temperaturze wypalania kamionki, stosowana do produkcji wyrobów kamionkowych (promocja 3 w 1).
Glina krasowa - skała osadowa składająca się z gliny i rumowisk skalnych wypełniających dno niektórych jaskiń, korytarzy i kawern; w skład niektórych g.k. wchodzą treści zwierzęce i guano.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32