Blog
Glina marglowa
W artykule znajdziesz:
Glina marglowa
Glina marglowa - glina używana do wyrobu cegieł, zawierająca duże ilości węglanu wapniowego i związków żelaza.
Glina morenowa - glina zwałowa.
Glina ogniotrwała - glinaoogniotrwałości powyżej 1580’C, bez zanieczyszczeń piaskiem, żwirem lub marglem, nie spiekająca się w temperaturze wypału materiałów ogniotrwałych, stosowana do produkcji ceramiki ogniotrwałej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Glina palona - palonka.
Glina tłusta -. glina zawierająca powyżej 30% minerałów ilastych, bardzo plastyczna, mająca zdolność wiązania różnych materiałów nieplastycznych bez utraty zdolności do formowania.
Glina zwałowa, glina lodowcowa, glina morenowa - skała osadowa pochodzenia lodowcowego charakteryzująca się brakiem segregacji składników; jest to mieszanina roztartego i naniesionego przez lodowiec materiału skalnego: iłu, pyłu skalnego, kamieni i wielkich głazów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Glina zwietrzelinowa, regolit - resztkowy nierozpuszczalny w wodzie produkt wietrzenia miejscowego materiału skalnego złożonego z minerałów ilastych, kwarcu i wodorotlenków żelaza; niektóre gatunki g.z. mogą być surowcem dla ceramiki budowlanej.
Gliniany - związki nieorganiczne tworzące się przy rozpuszczaniu glinu lub jego tlenku w mocnych zasadach; w związkach tych glin wykazuje charakter kwasowy; naturalnymi glinianami są minerały spinele (uprawnienia budowlane).
Gliniec, keramzyt - kruszywo ceramiczne lekkie uzyskane przez spieczenie w piecach obrotowych w temp. ok. 300°C odpowiednio przygotowanej gliny pęczniejącej-ciężar nasypowy g. wynosi od 550-1100 kG/m2.
Glinizacja otworu - wzmacnianie ścian nie orurowanych otworów wiertniczych przez zastosowanie płuczki ilastej lub gliniastej.
Glinka ogniotrwała - kaolinit z domieszką illitu, serycytu, kwarcu, rutylu, niekiedy chlory- tów; g.o. jest stosowana w przemyśle ceramicznym, jako wypełniacz w przemysłach: papierniczym, gumowym, mydlarskim, do wyrobu farb, pudrów, proszków polerujących, proszków owadobójczych, emalii, ultramaryny, ołówków, jako masa filtracyjna do oczyszczania wody, olejów, produktów ropy naftowej, w przemyśle zaś chemicznym do wyrobu ałunów, siarczanu glinu, tlenku glinu i in.
Glinokrzem, żelazoaluminium-krzem - żelazostop o dużej zawartości aluminium i krzemu, stosowany jako odtleniacz.
Glinokrzemiany - związki chemiczne o budowie krzemianów, powstałe przez częściowe zastąpienie atomów krzemu Si w krzemianach atomami glinu Al; g. stanowią surowce w produkcji materiałów budowlanych (cegła, dachówka, cement i in.) oraz w przemyśle ceramicznym (porcelana, fajans, wyroby kamionkowe itp.).
Glinoporyt
Glinoporyt - bud. sztuczne kruszywo ceramiczne lekkie otrzymywane przez spiekanie glinu i kruszenie spieku (program egzamin ustny).
Gglinowanie - aluminiowanie.
Glinowanie 2 - wzbogacanie gleb piaszczystych w części gliniaste, które nadają im większą spoistość i zmniejszają ich przepuszczalność.
Glinowce - pierwiastki trzeciej grupy głównej układu okresowego oprócz boru (glin, gal, ind, tal); termin używany dawniej jako synonim terminu „borowce”.
Glinowodór, wodorek glinu, alan, (A1H3)X - biała, bezpostaciowa masa, zapalająca się samorzutnie na powietrzu; ma silne własności redukujące; stosowany do redukowania związków organicznych.
Glioksal, OHC • CHO - najprostszy dwualdehyd, bardzo reaktywny; żółte kryształy lub ciecz; g. stosowany jest jako środek zapobiegający rozpuszczaniu się w wodzie związków zawierających grupy wielowodorotlenowe, np. skrobi, protein, żelatyny, w przemyśle garbarskim, papierniczym oraz włókienniczym (opinie o programie).
Glioksalina - imidazol.
Gliptale - żywice syntetyczne, powstające w procesie polikondensacji gliceryny z kwasem ftalowym; stosowane do produkcji lakierów.
Glistnica górnicza - choroba zawodowa górnicza, wywołana pasożytem tęgoryjcem jelitowym, którego larwy żyjące w wilgotnych kopalniach wwiercają się przez odsłoniętą skórę do organizmu.
Glob - ciało niebieskie wchodzące w skład układu planetarnego (np. g. ziemski).
Globar - spiekany materiał oporowy niemetalowy o składzie: 96% węglika krzemu, 1,5% krzemionki i 0,7% żelaza; odznacza się dużą rezystywnością i małym ciężarem właściwym; g. jest używany do wyrobu elementów grzejnych pieców przemysłowych, pracujących w wysokich temperaturach (do 1400°C).
Globina - białko proste, składnik hemoglobiny i innych hemoproteidów (segregator aktów prawnych).
Globuliny - białka proste, nierozpuszczalne w wodzie; koagulują na gorąco, mają bardzo duży ciężar cząsteczkowy, rzędu kilkudziesięciu tysięcy; g. występują w płynach ustrojowych oraz tkankach zwierzęcych i roślinnych (globulina surowicy krwi, laktoglobulina w mleku, owoglo- bulina w białku jaja kurzego, edestyna w nasionach konopi).
Globus - model kulisty Ziemi lub innego ciała niebieskiego, względnie sfery niebieskiej, na którego powierzchni jest odwzorowana wiernie za pomocą rzutu środkowego powierzchnia pierwowzoru.
Glony, Algae - rośliny niższe jedno- lub wielokomórkowe, zawierające chlorofil, a także inne barwniki (np. karoten, ksantofil), samożywne; występują w wodzie i środowiskach wilgotnych; w zbiornikach wodnych g. tworzą fitoplankton, unoszący się w powierzchniowych warstwach wody i fitobentos, stanowiący roślinność dna wód przytwierdzoną do podłoża.
Gloria - zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze, polegające na pojawieniu się barwnych pierścieni wokół cienia obserwatora (lub przedmiotu znajdującego się w pobliżu) widzianego na tle chmury lub warstwy mgły, powstające na skutek dyfrakcji światła; g. można najczęściej zaobserwować w górach bądź w czasie lotów nad chmurami (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32