Blog

04.10.2022

Ekspertyza konstrukcji budowlanej

W artykule znajdziesz:

Ekspertyza konstrukcji budowlanej

Pojęcie „ekspertyza konstrukcji budowlanej” jest dość szerokie. Obejmuje ono wszelkiego rodzaju opinie dotyczące zarówno projektów konstrukcji, jak i obiektów istniejących (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dalsze rozważania obejmować jednak będą jedynie ekspertyzy dotyczące istniejących obiektów budowlanych. Opiniowanie bowiem projektów oparte jest na tych samych zasadach co ich sporządzanie, można więc traktować je jako odmianę działalności projektowej. Opracowywanie natomiast orzeczeń dotyczących problematyki konstrukcyjnej istniejących obiektów budowlanych oparte jest na innym trybie i innych przesłankach wnioskowania (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Tego rodzaju działalność jest więc specjalnością inżynierską, wymagającą odrębnego przygotowania i odrębnej praktyki.

W odróżnieniu od działalności projektowej, kształtującej i analizującej spodziewany stan konstrukcji, ekspertyzy konstrukcyjne w przyjętym tu znaczeniu określają, analizują i interpretują rzeczywisty stan konstrukcji. Czynności te mają umożliwić sformułowanie wniosków stanowiących odpowiedź na postawione ekspertowi pytania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pytania te mogą być różnego rodzaju. Z punktu widzenia celu, któremu ekspertyza ma służyć, rozróżnić można:

a) ekspertyzy dotyczące wznoszonych obiektów budowlanych, a wśród nich dotyczące:

  1. przyczyn awarii i katastrof budowlanych,
  2. przyczyn i wpływu na dalszy tok robót nieprzewidzianych w projekcie stanów faktycznych, wpływających na parametry wytrzymałościowe konstrukcji (program egzamin ustny),
  3. możliwości adaptacji wznoszonego obiektu do zmienionych w trakcie budowy wymagań eksploatacyjnych,
  4. ekspertyzy dotyczące eksploatowanych obiektów budowlanych, a wśród nich:
  5. Mające na celu określenie warunków bezpiecznej eksploatacji obiektu istniejącego,
  6. dotyczące możliwości i warunków dalszej eksploatacji obiektu w świetle zebranych w trakcie użytkowania doświadczeń i zaobserwowanych zjawisk wytrzymałościowych,
  7. dotyczące możliwości adaptacji istniejących obiektów do nowych wymagań eksploatacyjnych (opinie o programie).

Materiały w konstrukcji

Na ogół jednak, niezależnie od grupy, do której można zaliczyć opracowywane orzeczenie, składa się ono z czterech podestawowych części:

  1. określenia faktycznego stanu konstrukcji, a więc jej wymiarów, właściwości zastosowanych materiałów, występujących działań na konstrukcję oraz stanu zachowania konstrukcji: odkształceń, zarysowań itd.
  2. określenia przyczyn występujących zjawisk,
  3. wytrzymałościowej analizy konstrukcji w stanie pracy, którego dotyczy ekspertyza, a więc np. w momencie awarii, pod wpływem rzeczywistych działań występujących w trakcie wznoszenia budowli czy też eksploatacji lub pod wpływem działań spodziewanych (segregator aktów prawnych),
  4. określenia wniosków dotyczących bezpiecznego wznoszenia lub użytkowania obiektu, najczęściej z określeniem sposobu usunięcia uszkodzeń, wzmocnienia konstrukcji itp.

Zagadnienia powyższe będą w dalszym ciągu szczegółowo omówione. Trzeba jednak z góry zauważyć, że umiejętności opracowywania orzeczeń technicznych nie można nauczyć się z podręcznika. Wbrew pozorom, już jednoznaczne i kompletne określenie stanu istniejącego jest najczęściej niemożliwe, rzadko kiedy przyczyną uszkodzeń jest tylko jedno zjawisko, stopień zaś przybliżenia rzeczywistości schematem będącym podstawą obliczeń statycznych może być najczęściej przedmiotem dyskusji, nie mówiąc już o przypadkach, gdy obserwowane zjawisko w ogóle nie daje się ująć obliczeniowo.

Wszystko to powoduje, że istotnym elementem przewodu logicznego, prowadzącego do sformułowania wniosków, bywają często doświadczenia wynikające z zachowania się innych podobnych obiektów czy elementów konstrukcyjnych, znajomość zachowania się materiałów w konstrukcji, doświadczenia eksperta dotyczące współmierności przyczyn i skutków, umiejętność poznania rzeczywistego rozkładu sił w konstrukcji i inne podobne, niekiedy zaś wręcz intuicyjne umiejętności, których nabycie wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia oraz wyspecjalizowania w rozwiązywaniu pewnego typu zagadnień (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami