Blog
Gliny turowskie
W artykule znajdziesz:
Gliny turowskie
Odmiany bardziej wartościowe stwierdzono w pokładzie spągowym, w którym część surowca zawiera jednak wtrącenia pirytu w postaci gruzełków o średnicy do kilku cm, co wydatnie obniża możliwości bezpośredniego wykorzystania niektórych partii.
Gliny turowskie występujące w kilkudziesięciometrowym pokładzie węgla brunatnego były i są zbierane razem ze skałami nieużytecznymi, wśród których tworzą kilka warstw, oraz są wywożone na zwały (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ponieważ mogłyby one jednak z pożytkiem być wykorzystane, a ilościowo stanowią pozycję poważną, wskazane jest znalezienie takiego rozwiązania przy dalszym opracowaniu sposobów odbudowy górniczej jednokierunkowo traktowanego złoża turowskiego, które by zapewniło eksploatację i wykorzystanie, oprócz węgla, również surowców ceramicznych.
W okolicy Bolesławca, dobrze znanego centrum ceramicznego wyrobionych tradycjach, znane są gliny ogniotrwałe w wielu miejscach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Szczególnie wartościowy surowiec (glinka fajansowa) zalega w Czerwonej Wodzie warstwą o miąższości do 1 m. Ogniotrwałe gliny fajansowe oraz garncarskie, przeważnie należące do formacji kredowej, występują w miejscowościach: Zebrzydowa, Osiecznica, Chojnów, Czarna oraz w pobliżu Bolesławca, zalegając w różnych, na ogół nieznacznych ilościach, warstwami o miąższości 1-3 m na głębokości do kilkunastu metrów. W obszarze Niecki Strzegomskiej (Jaroszów, Rusko, Lusina, Górny Ujazd) posiadamy największe, znane nam obecnie pokłady glin ogniotrwałych trzeciorzędowych (mioceńskich) w przeważającej ilości bardzo plastycznych o ogniotrwałości zwykłej odpowiadającej s. P. 161-175 (1610-1750°C), spiekających się w zakresie temperatur 1200-1300°C (uprawnienia budowlane).
Miąższość tych złóż jest duża (do 20 i więcej metrów), a zasoby znaczne. W czasie eksploatacji wydobywane są oraz dostarczane odbiorcom odmiany glin charakteryzujące się różną ognio- trwałością zwykłą (np. G2-s. P. 173/175, G3 s. P. 171/173, G4-s. P. 169/171, G5-s. P. 167/169 oraz niższe gatunki), różnym składem chemicznym i różną plastycznością.
Na górnym Śląsku w okolicach Lublińca, Tarnowskich Gór
Gliwic znane są złoża glin ogniotrwałych jurajskich, dawniej eksploatowanych (program egzamin ustny). W Komprachcicach koło Opola chuda glina ogniotrwała była wydobywana oraz przerabiana dla celów ceglarskich.
Miejsca występowania glin
W okolicach Zawiercia - Będzina - Siewierza na ogół nieduże gniazda glin bardzo zróżnicowanych, nieregularnie poprzerastanych, znane są w szeregu punktach (Kierszula, Siemonia, Najdziszów, Łazy, Mięrzycice, Przeczyce, Turza). Były one do niedawna wydobywane i wykorzystywane dla produkcji ogniotrwałych wyrobów szamotowych.
Wybitnie zróżnicowanym glinom w tym obszarze towarzyszą glinki ,,boksytowe“, jednak w małych ilościach (program egzamin ustny).
W rejonie podkrakowskim (Alwernia, Grójec, Poręba, Mirów, Dulowa) występują gliny o niskiej ogniotrwałości zwykłej (s. P. 161-167) w pokładach o miąższości do 2 m na głębokości kilkunastu metrów.
Niektóre partie surowca z tych okolic są zanieczyszczone pirytem.
W obszarze Gór Świętokrzyskich, na północ od nich, w pasie długości ok. 100 km znane są liczne miejsca występowania glin ogniotrwałych różnego wieku geologicznego. Zalegają one bądź pod postacią pokładów zmiennej miąższości (na ogół 1-3 m), bądź też tworzą gniazda lub soczewki (segregator aktów prawnych). Jakość ich jest rozmaita. W jednych obszarach spotykamy złoża surowca jednolitego pod względem własności, w innych - nieregularne przerosty glin bardzo zróżnicowanych, które można wyróżnić na podstawie cech zewnętrznych (barwy, stopnia plastyczności), jednak ze względu na niewielkie zasoby poszczególnych odmian sortowanie często nie opłaca się.
W omawianym obszarze dobre gliny szamotowe są wydobywane w okolicach Opoczna: w Żarnowie, Mroczkowie i Roz wadach. W Żarnowie wartościowe gliny występują w dwóch poziomach, przy czym dolne zalegają warstwą o miąższości do 1 m na głębokości kilkunastu i więcej metrów i są szczególnie cenione z powodu korzystnych własności (promocja 3 w 1). W Mroczkowie i Rozwadach występują gliny (o niższej ogniotrwałości) w pokładzie ok. trzymetrowym, również na głębokości kilkunastu metrów, przy czym w niektórych punktach stwierdzono na głębokości kilkumetrowej pod nimi zaleganie gliny wyższego gatunku.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32