Blog
Glorieta
W artykule znajdziesz:
Glorieta
Glorieta - nadbudówka w kształcie niewielkiego, okrągłego pawilonu otoczonego wokół kolumnadą lub arkadami, zwieńczonego kopułą lub hełmem z latarnią; (2) niewielka budowla parkowa w postaci otwartego kolumnowego pawilonu, położona zwykle na wzniesieniu lub na zakończeniu osi widokowej.
Glutamina - aminokwas, składnik białek roślinnych i zwierzęcych; igły o temperaturze topnienia 185’C rozpuszczalne w wodzie, trudno rozpuszczalne w alkoholu; g. jest stosowana w lecznictwie i do badań biochemicznych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Glutaminian sodu - sól jednosodowa kwasu glutaminowego, łatwo rozpuszczalna w wodzie i krystalizująca z jedną cząsteczką wody.
Glutaminizacja - utrwalanie własności smakowych i zapachowych konserwowanych potraw, koncentratów poprzez dodawanie glutaminianu sodu
glutation - trójpeptyd zbudowany z kwasu glutaminowego, cysteiny i glicyny występujący we wszystkich tkankach roślinnych i zwierzęcych; g. jest ogólnym regulatorem metabolizmu sulfhyd- rylowego białek; stosowany w lecznictwie.
Gluteliny - białka proste, obok prolamin są głównymi składnikami zbóż; g. nie rozpuszczają się w rozcieńczonych kwasach i alkaliach; białko mąki kukurydzianej jest prawie czystą gluteliną (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Gluten 1 - w hodowli i technologii zbóż substancja złożona głównie z białek (gliadyny i gluteniny), obecna w ziarnach pszenicy, jęczmienia i in.; duża ilość i dobra jakość g. wpływa dodatnio na wartość użytkową mąki.
Gluten 2 - glutyna.
Glutyna - w przemyśle klejów produkt długotrwałego działania wrzącej wody na kolagen (podstawowe białko tkanki łącznej); stanowi najważniejszy, decydujący o jakości składnik klejów zwierzęcych i żelatyny.
Gładkopokładowiec - statek wodny o pokładzie górnym bez uskoków i nadbudówek na całej długości.
Gładkościomierz - przyrząd do pomiaru chropowatości powierzchni.
Gładzak - głowica do gładzenia (uprawnienia budowlane).
Gładzarka, honownica - skraw, obrabiarka do gładzenia 1, w zależności od przeznaczenia rozróżnia się g. do obróbki powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych.
Gładzarka oscylacyjna - dogładzarka.
Gładzenie 1, honowanie, obciąganie - sposób obróbki ściernej narzędziami zaopatrzonymi w drobnoziarniste pilniki, podczas której narzędzie wykonuje ruch obrotowy i prostoliniowo-zwro- tny, a przedmiot nie wykonuje ruchów roboczych, względnie narzędzie wykonuje tylko ruch obrotowy, a przedmiot obrabiany wykonuje ruch prostoliniowo-zwrotny; podczas g. nie tylko usuwa się chropowatości powierzchni obrabianej, ale i częściowo poprawia się wady geometryczne tej powierzchni.
Gładzenie 2 - obróbka struganiem mająca na celu uzyskanie ostatecznej równości i gładkości obrobionej powierzchni przez ścięcie wiórów o małej grubości; w wyniku gładzenia uzyskuje się równocześnie ostateczne dokładne wymiary obrabianego elementu.
Gładzenie 1, półkorowanie - zestrugiwanie warstwy korowiny z pozostawieniem warstwy kory żywej grubości 0,5 - 1,0 cm.
Gładzenie 4 - w wykończalnictwie tkanin i dzianin wyrównywanie ich powierzchni z jednoczesnym nadawaniem im odpowiedniego chwytu, połysku i gładkości (program egzamin ustny).
Gładzenie oscylacyjne
Gładzenie oscylacyjne - dogładzanie.
Gładziarka - kalander.
Gładzica, skrobak - narzędzie ręczne w postaci cienkiej płytki stalowej z zaostrzoną krawędzią (ew. w oprawce) do wygładzania przez skrobanie powierzchni elementów drewnianych obrobionych struganiem lub frezowaniem.
Gładzik 1 - narzędzie formierskie z drewnianą rękojeścią do wygładzania powierzchni podziału formy, nacinania wlewów i szpilkowania formy (opinie o programie).
Gładzik 2 - narzędzie ręczne kowalskie do wygładzania odkutych powierzchni płaskich.
Gładzik - płytka, zazwyczaj stalowa, ebonitowa lub szklana wprawiona w uchwyt drewniany, służąca do ręcznego wygładzania skór.
Gładzik formierski - narzędzie formierskie do wykańczania i wygładzania niepłaskich wewnętrznych powierzchni formy, składające się z łopatki stalowej (stąd też często nosi nazwę łyżeczki formierskiej) i rączki drewnianej.
Gładzik podwójny - pilnik.
Gładź - gładko obrobiona powierzchnia części maszyny lub narzędzia, np. gładź cylindra, powierzchnia płyty traserskiej.
Gładź morska - obszar na powierzchni morza bez fal kapilarnych.
Gładź, podłogowa, szlichta - (1) cienka warstwa wyrównawcza grubości do 2 cm, wykonana najczęściej z zaprawy cementowej ułożonej na podłożu betonowym jako podkład pod posadzkę lub jako właściwa posadzka; (2) warstewka wierzchnia stanowiąca nieprzepuszczalną powlokę nałożoną na jastrych cementowy w ten sposób, że przed stwardnieniem jastrychu posypuje się go czystym cementem i szybko zaciera na gładko stalowymi packami (segregator aktów prawnych).
Gładź tynkowa - zewnętrzna gładka warstwa tynku trójwarstwowego wykonana z zaprawy przy użyciu drobnoziarnistego piasku przesiewanego, wyrównująca szorstką powierzchnię narzutu tynkowego.
Głaz narzutowy, narzutowiec, eratyk - blok skalny przywleczony przez lądolód.
Głębia morska - największe obniżenie dna morskiego w obrębie danego basenu morskiego lub rowu oceanicznego.
Głębia ostrości - zakres odległości (liczony od aparatu fotograficznego), w których znajdujące się przedmioty zostaną odtworzone przez obiektyw ostro na obrazie fotograficznym (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32