Blog

Grunty to zawsze dobra inwestycja zdjęcie nr 2
16.10.2022

Główne rodzaje modułów

W artykule znajdziesz:

Grunty to zawsze dobra inwestycja zdjęcie nr 3
Główne rodzaje modułów

Moduł jako pojęcie znany jest w historii budownictwa już od czasów starożytnych; nazwa ta, szczególnie od czasu podjęcia większych prac z dziedziny proporcji przez renesansowych i wczesnobarokowych teoretyków architektury występuje prawie we wszystkich poważniejszych rozważaniach podejmowanych na temat architektury i budownictwa. Jednakże system modularny zastosowany w ostatnich dziesiątkach lat w technice ma znaczenie, jakkolwiek na pewno pokrewne, jednak inne; dlatego też istotnym będzie wyodrębnić i uświadomić sobie poszczególne grupy zagadnień, związanych ze stosowaniem modułów (program uprawnienia budowlane na komputer).

Rozróżniamy więc trzy główne rodzaje modułów. Moduł będący podstawą wyznaczania proporcji poszczególnych form architektonicznych, moduł o znaczeniu plastycznym. Jest to moduł względny; wielkość jego jako jednostki liniowej jest różna dla różnych obiektów architektonicznych, a nawet dla ich fragmentów (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Na elewacji kościoła II Redentore w Wenecji, widać trzy analogiczne fragmenty architektoniczne, o jednakowych w przybliżeniu wzajemnych proporcjach ich poszczególnych części (trzona, głowicy, architrawu, fryzu itd.), przy czym proporcje te można ustalić trzema różnymi modułami, których wielkości, równe połowie średnicy kolumny przy podstawie lub połowie szerokości pilastru, zależą od skali bezwzględnej danego fragmentu.

Drugą cechą takiego modułu, poza jego względnością jako jednostki wymiarowej, jest podzielność, usankcjonowana a priori przez sposób jego stosowania; aby sprostać zadaniu wyznaczania proporcji wymiarowych drobnych stosunkowo elementów (uprawnienia budowlane).

Przykładem zastosowania takiego modułu mogą być podcieniowe kamieniczki renesansowego rynku , gdzie ilość modułów elewacji może być traktowana również jako miernik zamożności właściciela danej kamienicy. Innym, współczesnym, przykładem niech będzie przekrój poziomy fragmentu kondygnacji budynku biurowego, gdzie najoszczędniejsze, a zarazem wystarczająco wygodne ustawienie mebli wyznacza rytm oparty na określonym dla danego przypadku module (program egzamin ustny).

Moduły użytkowe

Moduły użytkowe, jako jednostki optymalnie zaspokajające potrzeby kształtowania różnych funkcji, muszą mieć różne wielkości; i tak inny moduł będzie właściwy dla kształtowania budynku biurowego, a inny dla pawilonu szpitalnego; wielkość pierwszego z nich będzie rzędu 2,50 m, zaś drugiego rzędu 6,00 m (opinie o programie). Ponadto należy zauważyć, że nawet w jednorodnej grupie projektowanych obiektów, np. budynków biurowych, rozwiązania funkcjonalne zastosowane przez różnych projektantów bywają oparte na różnych modułach użytkowych, ponieważ optymalność rozwiązania jest pojęciem subiektywnym i zależnym od aktualnego stanu poglądów naukowych na dany temat. Różne, na różnych modułach użytkowych oparte rozwiązania tej samej funkcji. Tak więc moduł ubytkowy uznać należy również za moduł względny, przybierający różne wielkości w zależności od szeregu zmiennych czynników.

Omówione uprzednio moduł o znaczeniu plastycznym i moduł użytkowy, jakkolwiek wywierają poważny wpływ na projektowanie architektoniczne, nie będą zasadniczym przedmiotem naszych rozważań. Nieco miejsca, które powyżej im poświęciliśmy, usprawiedliwić należy koniecznością czytelnego wyodrębnienia tych pojęć, znanych i mocno spopularyzowanych w tradycyjnej technice projektowania, aby przez podobieństwo nazwy nie zacierały czytelności dalszego rozważania, którego przedmiotem będą moduły o znaczeniu techniczno-konstrukcyjnym (segregator aktów prawnych).

Nie należy przez to rozumieć, że wprowadzenie koordynacji modularnej w sensie techniczno-konstrukcyjnym chcemy przeciwstawić stosowaniu modułów w plastyce czy modułów użytkowych; wszystkie trzy dziedziny stosowania modułów są pożytecznymi narzędziami pomocniczymi przy projektowaniu i stosowanie którejkolwiek z nich nie wyklucza pozostałych. Szczególnie zaś koordynacja modularna w sensie techniczno-konstrukcyjnym ma za zadanie umożliwienie jak najekonomiczniejszej produkcji budowlanej przy równoczesnym jak największym respektowaniu zagadnień użytkowości i plastyki (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Grunty to zawsze dobra inwestycja zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Grunty to zawsze dobra inwestycja zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Grunty to zawsze dobra inwestycja zdjęcie nr 8 Grunty to zawsze dobra inwestycja zdjęcie nr 9 Grunty to zawsze dobra inwestycja zdjęcie nr 10
Grunty to zawsze dobra inwestycja zdjęcie nr 11
Grunty to zawsze dobra inwestycja zdjęcie nr 12 Grunty to zawsze dobra inwestycja zdjęcie nr 13 Grunty to zawsze dobra inwestycja zdjęcie nr 14
Grunty to zawsze dobra inwestycja zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Grunty to zawsze dobra inwestycja zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Grunty to zawsze dobra inwestycja zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami