Blog

Wysoki poziom rozwoju zdjęcie nr 2
03.10.2022

Górne oszacowanie

W artykule znajdziesz:

Wysoki poziom rozwoju zdjęcie nr 3
Górne oszacowanie

W teorii plastyczności rozwiązanie statyczne pozwala na ogół na tzw. dolne oszacowanie nośności granicznej dla danych warunków brzegowych, a kinematyczne na tzw. górne oszacowanie. Właściwe rozwiązanie zagadnienia uzyskuje się w punkcie styku obu dopuszczalnych rozwiązań zgodnie z zasadą jednoznaczności rozwiązania. W celu uzyskania pełnego rozwiązania konkretnego problemu należy, więc oprócz dyskutowanego w poprzednim punkcie rozwiązania statycznego zbudować odpowiadające mu rozwiązanie kinematyczne (program uprawnienia budowlane na komputer). Pierwszą koncepcją znalezienia pola prędkości, a więc rozwiązania kinematycznego zagadnienia równowagi granicznej podał T. R. Shield w pracach. Fizycznie bardziej poprawne jest założenie, że w stanie płynięcia plastycznego po spełnieniu warunku równowagi granicznej ośrodek nie doznaje odkształceń objętościowych.

Możliwość budowy rozwiązań kinematycznych zagadnień równowagi granicznej dla gruntu przy przyjęciu stałej gęstości ośrodka zbadali nie zależnie od siebie A. W. Jenike i R. T. Shield [15] oraz G. de Josselin de Jong [6, 7]. Jenike i Shield wychodząc z przesłanek fizykalnych zaproponowali przyjęcie niestowarzyszonego prawa płynięcia, tj. przyjęli że potencjał dla prędkości odkształceń plastycznych nie może być w takim przypadku utożsamiany z warunkiem równowagi granicznej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Następnie w konsekwencji zaproponowali konstrukcję rozwiązania kinematycznego przy przyjęciu kąta tarcia wewnętrznego równego zero.

Pociąga to za sobą odchylenie charakterystyk pola prędkości od charakterystyk pola naprężenia o kąt <p/2. Według rozumowania Jenike i Shielda charakterystyki pola prędkości tworzą siatkę ortogonalną w przeciwieństwie do charakterystyk pola naprężenia i są zarazem liniami poślizgu. Linia nieciągłości, a więc linia ścięcia się materiału, jest w świetle powyższej dyskusji linią poślizgu. Zmianę kształtu linii nieciągłości podczas obserwacji doświadczalnej nośności granicznej podłoża uzyskaną przez W. Bo janowskiego i T. Jeske (uprawnienia budowlane).

Interpretacja doświadczenia

Interpretacja doświadczenia w myśl koncepcji Jenike i Shielda wskazuje na występowanie dwu obszarów w polu prędkości. W pierwszym musi obowiązywać niestowarzyszone prawo płynięcia (<pv = 0), w drugim nieokreślony stan przejściowy ponńędzy płynięciem według prawa stowarzyszonego a płynięciem wg. prawa nie stowarzyszonego. W obu obszarach należy za Jenike i Shieldem założyć ponadto istnienie współosiowości tensora prędkości odkształceń plastycznych i tensora naprężenia (program egzamin ustny).

Inaczej potraktował zagadnienie de Josselin de Jong. Wyszedł on z przesłanek czysto kinematycznych ograniczając do minimum konieczne założenia fizyczne. Przyjął, że ruch cząstki można rozłożyć na dwa składowe ruchy wzdłuż obu rodzin linii poślizgu, które są zarazem charakterystykami pola naprężenia. Takie założenie dopuszcza całą gamę możliwych ruchów zawartą w skrajnych przypadkach, ruchu tylko wzdłuż jednej charakterystyki, lub pełnej symetrii ruchu względem obu charakterystyk (opinie o programie). De Josselin de Jong udowodnił, że w pierwszym przypadku ma się do czynienia z ekstremalną niewspółosiowością tensora prędkości odkształceń plastycznych i tensora naprężenia, i że współosiowość jest możliwa jedynie w przypadku ruchu symetrycznego względem obu charakterystyk (segregator aktów prawnych).

Ponieważ charakterystyki pola prędkości nie mogą doznawać wydłużeń więc w pierwszym przypadku charakterystykami pola prędkości są jedna z charakterystyk naprężenia i prostopadła do niej, a w pozostałych przypadkach pewna ortogonalna kombinacja dwu rodzin krzywych. W przypadku wystąpienia współosiowości tensorów prędkości odkształceń plastycznych i naprężeń charakterystyki pola prędkości są odchylone od charakterystyk naprężenia o kąty ę>/2. Ta nieoznaczowość możliwego rozwiązania kinematycznego wynika wg Josselin de Jonga z nie- ortogonalności wektora prędkości odkształceń do powierzchni danej w przestrzeni naprężeń przez warunek równowagi granicznej i braku jednoznacznych związków fizycznych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wysoki poziom rozwoju zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wysoki poziom rozwoju zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wysoki poziom rozwoju zdjęcie nr 8 Wysoki poziom rozwoju zdjęcie nr 9 Wysoki poziom rozwoju zdjęcie nr 10
Wysoki poziom rozwoju zdjęcie nr 11
Wysoki poziom rozwoju zdjęcie nr 12 Wysoki poziom rozwoju zdjęcie nr 13 Wysoki poziom rozwoju zdjęcie nr 14
Wysoki poziom rozwoju zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wysoki poziom rozwoju zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wysoki poziom rozwoju zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami