Blog
Zwiększenie izolacyjności akustycznej
W artykule znajdziesz:
Zwiększenie izolacyjności akustycznej wykazują również płytki podłogowe produkowane na Węgrzech są one dwuwarstwowe, przy czym dolna warstwa jest wykonana z odpadów gumowych. Znacznie szerzej są stosowane w wielu krajach wykładziny rulonowe na spodzie izolacyjnym. Warstwę wierzchnią wykonuje się techniką powlekania z czystego PCW lub z dodaniem niewielkiej ilości wypełniaczy. Na warstwę dolną (tłumiącą dźwięki uderzeniowe) przeznacza się najczęściej filc (na ogół igłowy), korek lub spieniony polichlorek winylu (program uprawnienia budowlane na komputer). Produkuje się również wykładziny (np. Spoknol - Elastic) składające się z trzech warstw: warstwy użytkowej, środkowej warstwy izolacyjnej ze spienionego polichlorku winylu oraz warstwy spodniej o strukturze zwartej; zastosowanie warstwy dolnej ułatwia przyklejenie wykładziny do podłoża.
Grubości poszczególnych warstw wykładzin wahają się w szerokich granicach (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zakres grubości całkowitych wykładzin na spodzie izolacyjnym z filcu wynosi 2,5-h3,5 mm, warstwa użytkowa ma najczęściej grubość od 1,0 do 1,8 mm, a nawet w niektórych wykładzinach zaledwie 0,5 mm. Wykładziny z warstwą izolacyjną ze spienionego polichlorku winylu mają na ogół całkowitą grubość od 2,5 do 4,0 mm, a grubość warstwy użytkowej od 0,4 do 1,8 mm (uprawnienia budowlane).
Ścieralność wykładzin
Przy stropach o niedostatecznej izolacyjności na dźwięki uderzeniowe zbyt wysoki poziom ciśnienia akustycznego występuje w pasmach wysokiej częstotliwości (program egzamin ustny). W pasmach tych wykładziny z warstwą izolacyjną powodują wyraźny spadek poziomu ciśnienia, natomiast zwiększenie izolacyjności w zakresie małych i średnich częstotliwości jest niewielkie (krzywa 3) lub nawet poziom ciśnienia w kilku pasmach jest duży, lecz pojedyncze odchylenie charakterystyki od krzywej normowej nie przekracza 8 dB, tj. maksymalnego dopuszczalnego odchylenia. Średni przyrost tłumienia dźwięków w zakresie częstotliwości 100- 3200 Hz dla wykładzin z warstwą izolacyjną waha się na ogół w granicach od 94-20 dB, przy czym zależy on już nie tylko od rodzaju wykładziny, lecz również i od konstrukcji stropu (opinie o programie).
Pod względem ciepłochłonności podłogi z wykładzinami z warstwą izolacyjną można na ogół zaliczyć do tzw. podłóg dość ciepłych. Współczynnik przewodności cieplnej wykładzin z warstwą izolacyjną z filcu wynosi ok. 0,05, a wykładzin na spienionym polichlorku winylu ok. 0,08 kcal/mh°C. Odporność na wgniatanie wykładzin z warstwą izolacyjną jest dość duża; wykładziny z warstwą spienionego polichlorku winylu odkształcają się pod obciążeniem bardziej niż wykładziny z warstwą filcu, lecz wykazują większą zdolność odprężenia się po usunięciu obciążenia (segregator aktów prawnych).
Ścieralność wykładzin z warstwą izolacyjną jest na ogół niewielka, gdyż średni ubytek grubości waha się od 1-10% (zwykle 2-4%). Współczynnik zużycia materiału podłogowego (wyrażony w procentach jako stosunek średniego ubytku grubości do grubości warstwy użytkowej) jest również niewielki ze względu na dużą stosunkowo grubość warstwy wierzchniej. Stabilność wymiarów wykładzin w podwyższonych temperaturach jest dostateczna, przy czym zmiany wymiarów wykładzin na filcu są na ogół mniejsze niż wykładzin z warstwą spienionego polichlorku winylu. Przyczepność warstwy z polichlorku winylu do warstwy izolacyjnej jest dobra i przewyższa wytrzymałość na ścinanie filcu lub spienionego PCW (promocja 3 w 1).
Inne wymagania stawiane płytkom lub wykładzinom bez warstwy izolacyjnej są przez wykładziny z warstwą przeciwakustyczną w pełni spełnione. W Polsce wykładzin z warstwą izolacyjną jeszcze nie produkuje się, lecz podjęto już prace zmierzające do uruchomienia produkcji wykładziny z warstwą włókniny, tj. warstwy tekstylnej o stosunkowo luźnej strukturze, dość gęsto pikowanej. Ponadto są prowadzone prace nad wykładziną na podkładzie gumowym.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32